Підкорилися, щоб… керувати

Підкорилися, щоб… керувати

Можна тисячу разів повторювати, як неймовірно сильно ми любимо природу, байдуже проходячи повз папірець, кинутий під ноги чужими руками. А можна власноруч створити цілий дендропарк, облаштувати його, як це зробили активісти Пліщинського шкільного лісництва (ДП «Шепетівський лісгосп», Хмельницьке ОУЛМГ), і власним прикладом довести кожному, що керувати природою можна лише підкорившись їй.

Пліщинське шкільне лісництво цього року за підсумками 8-го Всеукраїнського зльоту шкільних лісництв здобуло гран-прі. А участь у такому заході взяли вперше. Як зізнаються юні лісівники Олег Мніх та Наталія Семенюк, котрі прибули до Луцька на церемонію офіційного закриття, на таку високу нагороду не сподівалися – все робили для того, аби себе показати та на інших подивитися.

Тож подивилися, повчилися, тепер, кажуть, будуть частіше спілкуватися зі своїми юними колегами. А їхній керівник – Микола Зведенюк – не приховує, що коли повернеться додому, то почне реалізовувати масу ідей, які почерпнув тут. Словом, пообіцяв, що спокою не матимуть ні начальство, ні діти.

Загалом вони скромні. Про свої здобутки розповідають ніби між іншим. Мовляв, так, мають закріплений за ними дендропарк площею 2 га. Приклад такої роботи – єдиний на всю Україну, але ж мріютьзбільшити його площу до 9,5 га. Є бажання, ентузіазм, робочі руки та й можливості.

– Я от завжди прагну черпати досвід, – каже Микола Андрійович. – Так легше. Але коли в Інтернеті став шукати приклад роботи дендропарку на базі шкільного лісництва, то мені всесвітня павутина все підказувала зазирнути до нас. Звісно, є національні дендропарки, але ж то не порівняєш.

Сам дендропарк створено на колишній панській садибі. Там росте 1500 екземплярів дерев, різноманітних кущів. Цього року стали розбивати доріжки, обгородили, поставили наочну агітацію. Там – велика колекція кленів. Словом, більше – лише в національному парку у Софіївці.

Крім того, це шкільне лісництво може пишатися заповідним урочищем площею 7 га. А загалом за ними закріплено 96 га!

Давно співпрацюють із НАН України, НЛТУ України, Національним університетом біоресурсів та природокористування, Національним ботанічним садом ім. Миколи Гришка.

До честі лісництва – мають чимало здобутків у науковому плані: 2009-го робота на тему «Біоекологічні особливості і якісні характеристики клена-явора форми «пташине око», сформованої на кордоні ареалу в Україні» стала не лише лауреатом, а й виборола почесне третє місце на міжнародному лісовому конкурсі в Москві. Саме це й стало поштовхом до створення дендропарку. Посприяв у такій доволі нелегкій справі директор ДП «Шепетівський лісгосп» Володимир Сасюк.


Не менш цікавою стала робота учениці 9 класу Воронівського НВК Шепетівського р-ну Наталії Семенюк. Вона під керівництвом мудрих наставників вивчала лісівничо-екологічні особливості ясена звичайного. Підказав тему дослідження професор Львівського національного лісотехнічного університету Іван Сопушинський. А працювати довелося протягом трьох років.

– Ми зрізали дерева, висушували, вимірювали вологість, порівнювали прямоволокнисту та хвилясто-завилькувату деревину, – розповідає Наталя. – Це нелегка праця. Головне – вимагає часу, терпіння та й обладнання. А скільки помилок зробили через свою недосвідченість! Словом, училися самостійно.

– Погано, що ми не можемо всіх дослідів робити вдома, – додає Микола Зведенюк. – Бо ж для цього треба певне обладнання. От нам, наприклад, подарували об’єкт-мікромерт. Мабуть, це єдиний такий зараз у Львівській області.

Аби ви могли приблизно уявити, скільки терпіння та сил вимагає така робота, варто наголосити, що Наталя вечорами просила, аби тато машиною віз її у школу – а це за 20 км. Уранці науковці закладали досліди – наприклад, поміщали у муфтову піч деревину, щоб пізно ввечері побачити результат. Діставали, важили, не раз доводилося переробляти. Але зрештою отримали результат.


На запитання, що найважче далося у конкурсі, Олег Мніх зізнається:

– Мені було страшно. Дуже хотілося вдало виступити. Тож коли вийшов на сцену, звісно, через надмірне хвилювання забув текст…

За словами Олега, у змаганні конкуренції не було – просто кожен хотів показати своє лісництво та власну працю якнайкраще.

Найбільше вразили суперники з Волині та Львова – їх цьогорічні лідери зльоту визнали дуже достойними.

Наталія ДАНЕЛЮК.

Фото Сергія ЦЮРИЦЯ.


 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 13.4%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (229) - 43.9%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (160) - 30.7%