Домашнє насильство

Домашнє насильство

Тема, про яку не варто мовчати… Кожних 3 хвилини – нова жертва.


Проблема, яка ще перебуває під знаком табу і яку ще досі намагаються обійти стороною, бо це стосується сім’ї, а, отже, все, що відбувається в її межах, є секретним та недоторканим. Але, на жаль, терпіння жертв та відстороненість суспільства часто стають причиною чийогось зламаного життя чи навіть смерті.

Саме тому Жіночий рух «За майбутнє» реалізовує проєкт допомоги жінкам, які страждають від домашнього насильства. Для цього була створена група з адвокатів та юристів, які надаватимуть безкоштовні правові консультації потерпілим. Крім цього, допомагатимуть жінкам правильно діяти в непростих життєвих ситуаціях і з інших аспектів, зокрема – щодо прав діток із інвалідністю.

Аби краще зрозуміти існуючу проблему та її особливості на території нашого регіону, координаторка Жіночого руху «За майбутнє» у Волинській області Ольга Максим’як та представниця Управління дотримання прав людини Національної поліції України, майор поліції Наталія Бартошук спільно організували зустріч у формі «круглого столу» на тему протидії та запобігання домашнього насильства.

Юристи Волині зустрілися зі старшою інспекторкою Сектору з протидії домашньому насильству Луцького районного управління поліції ГУНП у Волинській області капітаном поліції Іриною Синицькою та інспектором взводу №1 роти №2 УПП у Волинській області лейтенантом поліції Валентином Андріюком.

Згідно останніх досліджень ООН, в Україні кожні 3 хв. одна жінка страждає від домашнього насильства. А відповідно до статистичних даних поліції станом на 1 лютого ц. р. на превентивних обліках в територіальних підрозділах ГУНП перебувало 2 тис. 360 осіб, які вчинили домашнє насильство (кривдників). Із них: 2 тис. 217 чоловіків, 141 жінка та 2 особи віком до 18 років.

За словами Ірини Синицької та Валентина Андріюка, найчастіше жертвами домашнього насильства стають жінки, але «сімейне свавілля» – це не лише про стосунки між подружжям. Постраждати від дій кривдника можуть і чоловіки, і діти, і батьки. До того ж, насилля буває не лише фізичним, але й моральним. І останнє – довести складніше, адже з душі не зняти побоїв.

До того ж, на сьогоднішній день, на жаль, у Секторі з протидії домашнього насильства поліції не має штатного психолога, який би міг висловити експертну оцінку щодо стану жертви. Тому поліцейські лише описують в протоколі побачене, і за їхніми словами, у більш ніж 90% випадків кривдник продовжує ображати потерпілого, не зважаю на присутність поліції. Часто правоохоронці і самі потрапляють під шквал агресії від тирана.

Звичайно, найчастіше домашнє насильство трапляється у нестабільних сім’ях, де вживають спиртні напої та наркотичні засоби. Але буває по-різному…

Зі слів капітана поліції Ірини Синицької, їй найбільше запам’ятався випадок, коли жінка старшого віку, намагаючись виселити рідну доньку з зятем та неповнолітніми онуками з дому, всіляко застосовувала до них психологічне насильство, а відповідну реакцію записувала на відео, з яким і зверталася до правоохоронних органів. На щастя, поліцейським вдалося віднайти справжнього кривдника, а жінку-тиранку покарали штрафом.

І юристи, і поліцейські зазначили, що існує чимало прогалин у законодавстві, які не дозволяють надати повноцінну допомогу жертвам, але відзначили, що дуже часто самі жертви не хочуть змінювати свій стиль життя, надіючись, що в один прекрасний день кривдник одумається і стане кращим. Тому тим, хто не хоче допомогти собі сам, не зможуть допомогти ні поліція, ні юристи, ні суд.

Тож не мовчіть про свою проблему! І якщо вирішили таки змінити своє життя – ідіть до кінця, а допомога та підтримка завжди знайдуться!

Ольга КОНОНЧУК.

Фото Ольги МАКСИМЯК.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Хто в раді головний: депутати чи голова?

Хто в раді головний: депутати чи голова?

Голова, бо обраний всенародно. (4) - 20%
Депутати, адже можуть його звільнити. (7) - 35%
Виборці, бо вони носії влади. (4) - 20%
Мені байдуже. (5) - 25%