До школи – по-іншому

До школи – по-іншому

Яким цього року стане навчальний процес?

Мине ще 4 дні – і школярі України сядуть за парти. Не всюди, правда. Бо ж в областях, котрі вже охрестили «проблемними», навчальний процес зі зрозумілих причин розпочнеться лише 1 жовтня. І то – за оптимістичних прогнозів. Не таким, як звикли, він буде і в нас.

Звісно, не випадково тема першого уроку – «Україна – єдина країна», а протягом усього року в школах проведуть цикл уроків мужності – на зустріч із дітьми запрошуватимуть військових, котрі були у зоні АТО. Про це діти писатимуть твори, переглядатимуть відео. То – загальноукраїнська практика, про що стало відомо під час відеоселектору за участю міністра освіти та науки Сергія Квіта.

А от інформація про шестиденне навчання та перенесення весняних канікул у Луцьку сколихнула спочатку місцевий інтернет-простір. Як тільки ці чутки поширилися поміж волинянами, ми звернулися за коментарями до тих, хто в містах та селах області вершить учнівську долю.

Першим, хто на Волині прийняв рішення, яким буде навчальний процес 2014-2015 рр., стало управління освіти Луцької міської ради. Начальник відомства Олег Гребенюк на прохання прокоментувати, як і чому, одразу показує лист, підписаний Сергієм Квітом, де зазначено: у зв’язку із ситуацією через обмежені енергоносії профільне міністерство рекомендує з нового начального року повною мірою скористатися можливостями, які надає нам закон про освіту.

А там декларується право місцевих керівників змінювати структуру навчального року. Словом, головне, аби вклалися в рамки програми і виконали її, а в шестиденний робочий тиждень чи під час передбачених канікул це відбудеться – вирішувати керівникам навчальних закладів за погодженням із відповідним органом освіти. Та й тривалість канікул не можуть зменшувати – її мають право тільки змістити.


Школярі 1937-го.


– Тож ми вирішили, що тиждень осінніх канікул перенесемо на грудень, а весняних – на січень. Так зимові збільшимо максимально – адже підтримувати у школах у холодний період такий температурний режим, як того вимагають, у процесі навчання не матимемо можливості, – запевнив чиновник. – А для дітей організуємо різноманітні розважальні заходи: це й екскурсії, і змагання із зимових видів спорту – підготуємо цілу програму.

Тож спочатку запропонували: перенісши канікули та перевівши школи на шестиденне навчання (воно розпочнеться із суботи 20 вересня – перших субот не чіпатимуть, щоб діти адаптувалися), вдасться досягнути максимуму – взимку канікули триватимуть не з 29 грудня по 11 січня, як зазвичай, а з 6 грудня по 1 лютого. Причому в Луцькому міському управлінні рекомендували директорам шкіл, аби відпрацювання по суботах не стосувалося учнів 1-4 класів.

– Ми також написали лист за підписом міського голови до Міністерства освіти з проханням дозволити продовжити навчальний рік до середини червня. Цього ми не можемо самостійно вирішити, – продовжує Олег Володимирович. – Бо це – період проведення ЗНО. Якби таке стало можливим, то й мали би довші канікули і не довелося би відпрацьовувати по суботах у другому півріччі. Чекаємо відповіді.

Але не все підтримали на рівні області. Начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Валентина Загрева не приховує емоцій:

– Ми не могли осягнути: як це – діти два місяці будуть незайняті! Стали обговорювати. Тож Олег Володимирович дещо змінив рішення: суботи таки будуть чіпати, але через одну. А канікули взимку триватимуть із 13 грудня по 25 січня. Будуть зимові свята – якось організуємо дозвілля дітей.

Телефонуємо у Ковель. Віктор Бичковський, начальник управління освіти Ковельської міської ради, каже:

– Є такі питання. Про економію палива тепер не говорить хіба лінивий. Якраз із цього приводу сьогодні мав розмову з керівництвом області. Моя позиція така – нехай уже буде шестиденка, але не можна забирати у діток весняні та осінні канікули. Та й навіть дорослі відпочивають два дні на тиждень. Тож ми суботи чіпати не будемо. Сьогодні розмовляли із Нововолинським начальником управління освіти: його позиція приблизно така ж. Але рішення повинні прийняти на рівні області: не може бути так, що у Луцьку – одне, а в Ковелі – інше.

Є ще один момент. Школи, зокрема у Луцьку, переповнені, тож доводиться працювати у підзмінку. Не у другу зміну, зауважте. Заради того, щоб її уникнути (якщо навчання розпочинається о 13.00, то це вже друга зміна, а цього у нас не хочуть допускати). Так-от, дітям доводиться розпочинати робочий день якщо не о 8:15, то 8:30. І так – шість днів на тиждень. Тоді дивуємося, чому учні перевтомлені і так часто непритомніють прямо під час уроків. Та й не секрет, що програму, за якою працюють українські школярі, визнають однією з найскладніших.

Запитую про таке у Валентини Загреви.

– Цього року не буде ні нових програм, ні планів – тільки у старшій школі. Ще одне: буде менше предметів для державної підсумкової атестації – лише 13, так само лишається у початковій ланці – 3. Переглядаємо підручники – маємо подавати нашим дітям історію так, аби вони росли патріотами.

Але приємно одне: ми не приймаємо рішень одразу – все обговорюємо. І ситуація з організацією навчального процесу – яскравий приклад. Будемо спілкуватися з батьками, вчителями, директорами – і разом створюватимемо комфортні умови нашим дітям. Але зрозумійте: це не станеться за один день, потрібен із десяток років, аби зрушити систему.

Звісно, складання програми – то вже запитання не до місцевих чиновників. Але ж і їхні пропозиції на рівні міністерства враховують. Тож саме вони мають стукати у владні двері держави постійно і настирливо, бо, очевидно, жодному міністрові зі свого кабінету не видно і не чути, що і вчителі, і батьки школярів усе частіше нарікають: подужати вимоги шкільної програми їхнім дітям не до снаги.

Світлана ДУМСЬКА.

 Фото автора та з архіву.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 13.7%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (28) - 54.9%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (11) - 21.6%
Мене це не стосується. (3) - 5.9%