Досить правити за радянськими кліше

Досить правити за радянськими кліше


«28 жовтня 2014 року Україна відзначає 70-ту річницю визволення від фашистських загарбників…» – читаємо на сайті Камінь-Каширської райдержадміністрації Волинської обл. Здавалося б, нічого… Подібними фразами  кілька днів тому «замайоріли» офіційні веб-сторінки чи не всіх державних установ Волині. Державні службовці різних рангів знову несли квіти до пам’ятників воїнам-визволителям, їхні підопічні у старих записниках знаходили старі рядки про «славетну перемогу українського народу»… І ніхто не задумувався, яку перемогу і над ким відзначають. Тим паче зараз, коли ціна того радянського «визволення» – така очевидна. І чи не вона озивається нині сотнями смертей українських захисників на Сході?

Називати речі своїми іменами, раз і назавжди викинути на смітник історії завчені тези з пропагандистських підручників  напередодні 28 жовтня просили представників медіа та влади в Українському інституті національної пам’яті від імені низки шанованих в Україні дослідників подій Другої світової війни. Після 28 жовтня 1944 р. Україна не стала вільною державою, тож термін «визволення» є історично некоректним, вважають науковці. Відтак Інститут національної пам’яті пропонує використовувати термін «вигнання нацистських окупантів із України» замість сполучення «визволення України від фашистських загарбників».

«28 жовтня Україна вшановуватиме 70-ту річницю вигнання нацистських окупантів із України. Український інститут національної пам’яті звертається до українських медіа, органів державної влади та місцевого самоврядування вшанувати українців, які віддали життя, виганяючи нацистських окупантів у лавах Червоної армії або Української повстанської армії. Термін «визволення» передбачає волю, свободу, а 1944-го Україна не стала вільною. Із вигнанням нацистських окупантів Україна не отримала волі, а опинилася під іншим пануванням, результатом якого стали масові репресії та депортації, зокрема сотень тисяч українців, поляків та цілого кримськотатарського народу. Теза 70 років «визволення» є продовженням існування радянських пропагандистських кліше, якими досі послуговується Росія у війні з Україною», – пояснює керівник Українського інституту національної пам’яті к.і.н. Володимир В’ятрович.

У поважній інституції нагадують і про те, що цьогоріч Україна відмовилася від вшанування пам’яті про Другу світову війну у рамках радянської пропагандистської концепції Великої Вітчизняної війни, як це досі відбувається в Росії. Це, як нікому іншому, має бути очевидно нам, волинянам, бо то наші діди-прадіди воювали ще тоді, коли, за радянськими підручниками, вітчизняна війна ще й не почалася…

Відповідні рекомендації Українського інституту національної пам’яті були розповсюджені у ЗМІ. Однак реалії 28 жовтня, на жаль, продемонстрували, що небажання позбутися радянських кліше – все ще сильніше від істини: «Цей день має на меті всенародне уславлення воїнів-переможців, вшанування пам’яті мільйонів полеглих за визволення української землі, співвітчизників, які загинули на окупованій території, у концтаборах, на фашистській каторзі. З цією метою сьогодні у Камінь-Каширському районі відбулося урочисте покладання квітів та вінків до пам’ятних знаків», – пишуть у тамтешній райдержадміністрації, оповідаючи, як у районі вшановували 70-ліття «визволення краю від фашистських загарбників» за участі голови райдержадміністрації Сергій Дмитрука, райради Віктора Суса та інших. Квіти поклали. Промови озвучили. Навіть Державний гімн виконали, напевне… От тільки виходить, що у цьому випадку доречнішим був би той, що про «союз нєрушимий рєспублік совєтськіх».

Бо 70 літ тому сталінські поплічники не визволили український народ, а лише відновили свій тоталітарний режим на раніше загарбаній території. Так було до серпня 1991-го.  І Камінь-Каширщина – не виняток. А якщо говорити про німців, то з того ж Каменя-Каширського аж ніяк не 44-го, а ще 43-го їх вибила навіть не Червона армія, а… УПА. То що відзначали?

Олена ЛІВІЦЬКА.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 12.1%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (32) - 55.2%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (14) - 24.1%
Мене це не стосується. (3) - 5.2%