21 рік депутатом

21 рік депутатом

Із позафракційним депутатом Луцької міської ради Анатолієм Бірюковим розмовляємо вранці 19 грудня. Про подарунок під подушкою говорити не стали. А от у відповідь на запитання про те, що треба, аби Святий Миколай приніс депутатському корпусу для кращої та злагодженішої роботи, почула, що найбільше не вистачає, звісно, миру в країні, а ще – поваги один до одного та толерантності. Тож постійній депутатській комісії із питань дотримання прав людини, законності, боротьби зі злочинністю, депутатської діяльності, етики та регламенту, очевидно, є над чим працювати.

– Під час сесій ви дозволяєте собі покритикувати, пожартувати над депутатами. У відповідь на обговорення серйозних речей часто кидаєте жарти. Це ви просто по життю такий оптиміст чи бачите, що інакше, як жартуючи, іноді важко вийти із ситуації?

– То, може, виглядає як жарт.

– Крізь біль?

– А насправді це виклик, коли бачу, як депутати у щось надто занурюються і не аналізують простих речей.

От приклад. Учора було засідання комісії, то в нас є такий депутат, не стану називати прізвища, який постійно критикує міського голову, у чомусь його звинувачує. Це вже доходить до того, що на кожній сесії говорить, мовляв, то паркан міський голова коло садочків не поставив, то кнопки виклику досі нема… Тобто отакі питання у мене викликають відповідну реакцію. Не через те, що хочеться пожартувати, а тому, що все підводиться до такого сприйняття.

– Ваші жарти мають зміст.

– Звісно, тож не просто жартую. Я вже можу сказати, що розумію все, бо от скоро – у січні – буде 21 рік, як є депутатом, як люди мені цю роботу довіряють.

– Так, ви довгожитель депутатської роботи.

– Я би хотів, аби це стосувалося і мене особисто… От навіть, до речі, склав список депутатів, які були у нашій раді, починаючи із 1990 року. Мені приємно, що десь 329 депутатів обиралося за весь цей час. Було кілька, які прийшли на зміну. От у цій каденції – померли депутати Андрій Калахан, Леонід Лаба.... Шкода, що забув прізвище… Але була одна жінка, котра три-чотири місяці попрацювала у раді і склала повноваження депутата.

– Вона це пояснила?

– Так. Сказала, що побачила ті крики і шуми, а тоді у нас справді все дуже «голосно» відбувалося – і зрозуміла, що так працювати не хоче. Минуло вже багато років відтоді, а я, бачте, досі про це згадую та зараз думаю: це людина з високими моральними якостями, котра дійсно йшла займатися депутатськими справами, хотіла служити громаді.

– Нинішній депутатський склад міської ради виконує свою головну функцію – служіння громаді?

– Не можна сказати, що не виконує. От я недавно був в ефірі на волинському телебаченні, то мені пропонували, аби порівняв роботу обранців громади кількох скликань. Не можу собі дозволити визначати, яка рада гірша чи краща. То непросте питання. Але скажу чесно: сьогодні поняття «депутат» дещо втратило первинний зміст, від депутата часто вимагають виконання якихось завдань, абсолютно не пов’язаних із його прямими функціями.

Я ніколи не користувався своїми повноваженнями. Сьогодні опубліковано мою декларацію. Подивіться, що у мене там є: автомобіля нема, хати нема, земельної ділянки теж нема. Можливо, я й даремно нічого для себе особисто не лобіював. Але це тому, що знав: наступного терміну знову піду і маю дивитися людям в очі. А у нашій раді є такі, хто вже через кілька місяців отримав земельну ділянку. А я навіть заяву не писав.

– Ви працюєте у комісії з питань дотримання прав людини, законності, боротьби зі злочинністю, депутатської діяльності, етики та регламенту. Скажіть, депутати етично поводяться?

– Часто ні. Але ми всі порушуємо регламент. І я теж іноді викрикую. А це вже неетично. Емоції треба стримувати.

– Згадалося. Це був приблизно 2011-й рік. Ви так яскраво прийшли на сесію з відпрацьованими батарейками і кажете: мовляв, покажіть, куди їх викинути, адже просто у смітник – шкідливо. Тепер батарейки є куди викидати. Урни переважно стоять у школах. Ви цікавилися, де їх переробляють і чи взагалі не шкідливо, що таке велике скупчення відпрацьованих батарейок виникає у місці, де постійно діти? Наприклад, я читала про те, що вони виділяють ядучу речовину.

– Зізнаюся: не цікавився. Я взагалі можу тільки підняти питання, поставити його на обговорення, що й зробив, а потім цим мають займатися виконавчі органи влади. А якщо постійно тримати на контролі, то треба витратити багато сил і часу. А депутат – робота громадська, тож, окрім цього, маємо заробляти на хліб.

– Слухаючи вас, розумію, що робота депутатського складу тоді буде дійсно якісною, коли за це люди отримуватиму гроші.

– Так, я навіть неодноразово про це казав на сесіях. Думаю, ми навіть скоро до цього дійдемо. Я вже пенсіонер, тож маю час ходити на сесії, засідання комісії. А багато ж ходять іще на роботу.

– Щоб прийти на сесію, депутат відпрошується з роботи…

– Не просто відпрошується. Знаєте, колись сесії тривали по 8 днів. От уявляєте: мене вісім днів нема на роботі. Як роботодавцю на таке реагувати?

Звісно, то не всіх стосується, бо дехто йде в органи влади, маючи мільйони. Але ж є й інші.

– 30 грудня у вас має бути плановий прийом громадян у 5-й школі. Прийдете?

– Мої контакти відкриті. Завжди кажу, що можна мені телефонувати – і я готовий зустрітися будь-коли і в будь-якому місці.

Спілкувалася Світлана ДУМСЬКА.

Фото автора. 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 13.4%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (229) - 43.9%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (160) - 30.7%