Українська гривня в російській кулі?!

Українська гривня в російській кулі?!

«Опа-опа, Америка-Європа, Індія-Китай – кого хочеш, вибирай… » – російські банки і далі пудрять мізки волинянам та маскуються під іноземців?

«Волинська газета» адресувала місцевим російським банкам кілька незручних запитань. І хоча вони дружно відхрестилися свого походження і називалися «найдавнішими українськими банками», ген «освободітєля» виліз назовні, як заячі вуха з-під шапки… Інакше чому б тоді керівник єдиної на Волині філії фінустанови «ВТБ банку», відкіля доріженька простує аж до однойменного банку РФ, вважав, що досі працює в «Луцькій області»?..  Хоча така проіснувала рівно кілька місяців, від «золотого вересня» 39-го до грудня того ж року.

Феномен мирного функціонування в Україні низки російських банків, деякі з яких мають за душею навіть кримінальні справи за фінансування терористів, пояснюється нічим іншим, як неготовністю державних мужів, чиї гаманці з них годуються, почати вичищати банківські «авгієві стайні» передовсім із себе. Народ, щоправда, пробував… Навіть на Волині у період Революції гідності відбулася низка акцій щодо блокування роботи так званих російських банків. Вистави закінчувалися, фінустанови поверталися до мирної роботи. І потім виявлялося, що протидія накопиченню прибутків для російських акціонерів із кишень українців була тільки імітацією протидії. Навіть попри гучні заяви генпрокурора Олега Махніцького про те, що у фінансуванні тероризму звинувачують посадових осіб «Дочірнього банку «Сбербанку Росії», який 45 млн грн виплатив на картки учасників сепаратистських акцій.

Наразі в Україні діє до двох десятків російських банків. Ідеться про українських «дочок» російських державних банків (дочірні структури) або фінустанови, що контролюються росіянами. Спокійнісінько функціонують їхні філії і тут, на бандерівській вотчині. Навіть тоді, коли від російської кулі на Сході гинуть волинські хлопці, у кількох банківських «конторах» трудяться такі ж волиняни, щоб наповнювати гаманці російських магнатів. І хоча податки ці структури платять в Україні, прибутки з бізнесу отримують їхні реальні власники.

Коли стихли гучні пікети на вулицях Луцька чи Нововолинська, ми вирішили потривожити спокій у банківській вотчині. І поцікавитися, чи не вплинула війна на їхню діяльність як мінімум на Волині? А можливо, «російські дочки» подалися шукати щастя в інших краях? Саме тому адресували інформаційні запити кільком структурам: Луцькому відділенню «Банку Русский стандарт» (за яким стоїть ЗАТ «Банк Русский стандарт», Росія), директорові відділення ПАТ «Промінвестбанк» («Внешэкономбанк», Росія) , регіональній дирекції ВАТ «ВТБ банк»  («ВТБ Банк», Росія), керівництву відділення ПАТ «ВіЕс Банк» (Центральний банк РФ, ВАТ «Сбербанк Росії») та філії ПАТ «Дочірній банк «Сбербанку Росії» (Державний «Сбербанк», Росія).  Не позаочі поцікавилися, хто є власником банку; чи вплинула політична ситуація в Україні на його діяльність; скільки філій має банк на Волині; чи не втрачає останнім часом депозити; чи не потерпає від скорочення; чи долучається до допомоги учасникам АТО і як саме, тощо.

Наші адресанти чемно витримали всі відведені законом строки, а тоді  продемонстрували  і нам майстерне володіння епістолярним жанром. Щоправда, не всі. Бо першим повідомлення надійшло від відділення «Банку Русский стандарт». Точніше – від поштовиків про те, що такого адресата не знайшли… А згодом завісу таємничості привідкрила колега, якій на мобільний пришла смс:«Шановний клієнте, банк Руський (зверніть увагу – не «Русский»! – авт.) стандарт змінює назву на Forvard  bank у зв’язку з подальшим продажем акцій американським та європейським акціонерам. Умови вашого договору незмінні». Які питання?

Що ж до інших, то прес-служба ПАТ «Дочірній банк «Сбербанку Росії» (керівництву філії в обласному центрі не доручили мати справу з газетою) зазначила очевидне:  акціонером Дочірнього банку «Сбербанку Росії» є ВАТ «Сбербанк Росії». Однак тут же наголосила: «Банк входить у Міжнародну Групу «Сбербанк», представлену в 22 країнах світу – це країни СНД, Європи, також Туреччина, Індія, Китай». Окрім того, зазначено – то «український комерційний банк», який працює «суворо в рамках українського законодавства». А прибуток, за рішенням акціонера, мовляв, спрямовується виключно на подальший розвиток банку в Україні. Фінустанова непогано себе почуває: у повному обсязі виконує зобов’язання перед клієнтами, обслуговує понад 900 тисяч українців і тисячі наших підприємств. Усі виплати здійснює вчасно, бо «розуміє, наскільки важливою для людей є сьогодні надійна фінансова підтримка». «Українська дочка» російського державного банку – «поза політикою» і має завдання «розвивати економіку України». Станом на 1 грудня 2014 р. на Волині діє лише одне відділення «Сбербанку Росії» – в Луцьку. Як законослухняна структура Дочірній банк Сбербанку Росії скасував штрафні санкції та нарахування відсотків за кредитами та кредитними картками позичальників, які мобілізовані на службу в ЗСУ.

У «Промінвестбанку» підтвердили, що основним акціонером банку є Державна корпорація «Банк розвитку та зовнішньоекономічної діяльності «Внешэкономбанк». Правда, не зазначаючи, про яку державу йдеться. Тут назвалися «одним із найпотужніших банків країни» і доповіли про «режим найвищої лояльності до клієнтів-фізичних осіб, які мобілізовані до лав Збройних сил та Національної гвардії». Колектив банку стверджує, що постійно бере участь у волонтерських акціях. Але відомості про те, кому і чим допомогли, – називає «інформацією з обмеженим доступом», посилаючись на Конституцію України. Загальний обсяг цієї допомоги перевищив 500 тис. грн. Водночас директор департаменту маркетингу Д. Юферов звертає нашу увагу, що «Промінвестбанк» створено далекого 92-го. Тому це один із найстаріших банків в Україні, чи не найбільший кредитор її економіки та взагалі український банк з іноземним капіталом та колективом із громадян 6 країн.

ПАТ «ВіЕс Банк» пішов далі й назвався провідним банком Західної України. Головний акціонер – у м. Відень (Австрія). І жодного підтвердження інформації про те, що у власності є частку Центрального банку РФ та Сбербанку Росії (а ці відомості торік оприлюднив Національний банк України). Працює з 1991-го «виключно з вимогами законодавства Євросоюзу». Чи не позначилися патріотичні настрої в Західній Україні на кількість депозитів у цій структурі? У банку відповідають: ситуація відповідає загальноринковим трендам і посилаються на дані НБУ, за якими обсяг валютних депозитів населення торік у січні-жовтні скоротився на 36%, а гривневих на 18,9%.

Відтік вкладів із фінустанови у філії «ВТБ Банку» пояснили зростанням курсу долара і політичною нестабільністю. Однак зазначили, що спостерігають «перші ознаки до зворотного процесу повернення коштів на депозити». Чи та сама «політична стабільність» чи що інше вплинула на ситуацію у волинських обійстях «ВТБ Банку», але якщо станом на 31 жовтня 2013-го в області було два відділення і 27 співробітників, то нині – одне на 13 працівників. Правда, називають це не скороченням, а «оновленням мережі». Близький родич одного з працівників відділення мобілізований в АТО, а щоб сприяти допомозі захисникам України, банк розробив особливі умови для позичальників.  
Не російським, а «універсальним» називають себе у «ВТБ Банку». Більше того – повчають: «Треба розуміти, що в Україні немає  ні російських, ні західних банків – є лише українські банки з різним походженням капіталу». Мовляв, фінустанова входить до міжнародної групи VTB, що об’єднує банки 20 країн світу і обслуговує клієнтів країн СНД, Європи, Азії та Африки… А от (цитую дослівно директора відділення «Луцьке» ПАТ «ВТБ Банк» Дмитра Чистякова, – авт.) «в Луцькій області працює одне відділення ВТБ Банку».  Направду, наша предковічна Волинь як Луцька область офіційно існувала. Саме тоді, 1939-го, коли на неї ступив чобіт російського визволителя, і аж до 4 грудня того ж року, коли знову стала Волинською. Помилочка – майже за Фрейдом. …Випадковість це чи історична закономірність, але те саме одне-єдине відділення «у Луцькій області» перебуває за адресою Шопена, 1 – у стінах, де колись «жив» міськком комсомолу.

Словом, «картина – маслом»: у нас війна, у нас день за днем траурні процесії. У них … депозити повертаються, і шапки – на інший бік. Дорікаємо Європі за байдужість українців, канючимо в них санкції, годні «бити москалів» перед екраном телевізора чи з високої трибуни, а мусимо визнати, що найважче – це вбити у собі «хохла» з пропискою у «Луцькій області».

Олена ЛІВІЦЬКА.  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 12.1%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (32) - 55.2%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (14) - 24.1%
Мене це не стосується. (3) - 5.2%