Бути директором

Бути директором

Чому екс-керівник школи позивається до райвідділу освіти?

Довкола школи смт Цумань Ківерцівського р-ну знову розгорівся скандал. Точніше – він і не припиняв палахкотіти ще з квітня минулого року. Хоча ні – ця історія бере початок іще раніше.

12 січня колишній директор цуманської школи Інна Бадзян прийшла із невеликою групою підтримки та своїм захисником – адвокатом Андрієм Осіповим – у чітко визначений час до приміщення Луцького міськрайонного суду, бо вважає власне звільнення з посади незаконним. Тож подала позов до суду і просить поновлення на посаді, а ще – стягнення виплат за час вимушеного прогулу і моральну компенсацію. Відповідно з’явилася й сторона-відповідач: це, окрім представників Ківерцівської райдержадміністрації, райради та відділу освіти, група протесту з плакатами «Ні Бадзян».

Щоб зрозуміти суть конфлікту, потрібно трохи екскурсу в минуле. У номері від 22 травня 2014-го у публікації «Звільнити не можна лишити» «Волинська газета» детально розповіла про ситуацію, що склалася у цьому вчительському колективі. Якщо переказувати коротко, то проти тоді ще діючого директора Інни Бадзян ополчилася значна частина педагогів. Наскільки значна, стверджувати не беремося, але на зустріч із представником преси прийшли тільки ті вчителі, котрі й висловили протест. Вони розповідали: звільнення їхнього попереднього директора – Любові Романюк – сталося через те, що очільниця районного відділу освіти (тепер колишня) Світлана Бацмай просто вирішила призначити «свою» людину. Тож ці люди зробили все для того, аби Любов Дмитрівна написала заяву на звільнення, хоча вона протягом семи років успішно керувала чималим колективом. Тому й Революція гідності поставила їх по різні боки барикад: якщо Любов Романюк займала активну майданівську позицію, то педагоги говорили, що Інна Бадзян забороняла старшокласникам виконувати Гімн України та навіть погрожувала тим, хто підтримував Євромайдан… Серед звинувачень на адресу Інни Григорівни тоді почули про розкрадання коштів, неякісний ремонт, прийняття важливих для всього колективу рішень без обговорення з ними та чимало іншого… Люди просили допомогти відновити справедливість.

На жаль, аргументованих та детальних пояснень, чи насправді у школі відбувалися такі жахливі речі, ми тоді так і не почули, адже захищати свою директорку (це було дуже відважно, бо жінка наважилася піти проти всіх, – авт.) взялася лише її заступник Надія Кондратюк. Вона й повідала просту історію про те, що частина вчителів не прийняла нового директора. «Проблема Інни Бадзян у тому, що вона дуже спокійна жінка, от і не впоралася з таким величезним колективом», – констатувала тоді Надія Корніївна.

Представники іншої сторони конфлікту, в принципі, не заперечували свого неприязного ставлення до нового керівника, але пояснювали це тим, що Інна Григорівна не спілкується з учительським колективом, не налагодила нормальної роботи школи протягом цього часу, розповідали також про різні анонімки, котрі й призвели до конфлікту, а наостанок повідали історію, що й стала яблуком розбрату в суді.

Словом, є на балансі школи кінь. Є конюх, є завгосп, є відповідний реманент. Хто жив чи живе у селі, таким фактом здивований не буде, бо знає, наскільки ця тварина потрібна у господарстві. Та й насправді діло тут і не в самому коні, бо він мирно живе та вірою і правдою трудиться при школі вже скільки тут себе й пам’ятають, а річ у тім, що одна учениця якось надумала одягти тварині на голову обруч. Зважаючи на те, що випасався кінь на спортмайданчику школи, дістатися його проблемою не стало. А от наслідки були, звісно, печальними.

Кінь дівчинку вдарив – у неї стався перелом ключиці. То було 30 квітня під час останнього уроку. Як розповідали у суді, школярка просила про це нікому не казати, тож усі діти мовчки розбіглися по домівках. Наступного ранку мама дитини зателефонувала і повідомила про травму класного керівника, а та відповідно – заступника директора школи. Як далі вирішувалася ця ситуація, зрозуміти важко, бо сторони наводили різні дані. Але факт, озвучений представником відповідача, такий: Інна Бадзян не повідомила про інцидент у відділ освіти, не звернула увагу на ситуацію, не вжила жодних запобіжних заходів і взагалі не організувала належним чином охорону безпеки життєдіяльності у школі, чим поставила під ризик життя дітей. А про цей випадок у керівництві району стало відомо з уст заступника голови райради.

– Ми були надзвичайно вражені. Надіслали відповідну заяву у прокуратуру, і тоді вони вже займалися цією справою, говорила юрисконсульт господарської групи відділу освіти Наталія Сурмик. – Ми також провели свою перевірку. В результаті встановили, що у школі абсолютно не було організовано заходів з охорони безпеки життєдіяльності.

– У цій ситуації не варто було би навіть догану давати, бо за коня відповідає конюх, він мав би нести покарання, – каже колишній начальника відділу освіти Ківерцівської райдержадміністрації Світлана Бацмай, котра виступила на захист Інни Григорівни. – А тут – одразу звільнення з роботи!

Сама Інна Бадзян ситуацію прокоментувала так:

– Мене звинуватили, що я не стежила за конем, і звільнили за статтею – шукали причину. Хоча за 27 років стажу не мала навіть жодної догани – лише грамоти і подяки. Тож якщо вчиняти правильно, то треба було хоча б спочатку дати догану. Чесно кажучи, я вже не хочу повернення у колектив, просто мушу добитися справедливості.

А тоді присутні на суді стали слухати то одну, то іншу сторони. Від класного керівника дівчинки, котра постраждала, дізналися, що той кінь таки зайшов на територію стадіону і спокійно там випасався, від пані Сурмик почули, що в наказі та посадових обов’язках директорки чітко прописано, що за безпеку дітей повністю відповідає вона. Головний спеціаліст районного відділу освіту Ківерцівської райдержадміністрації Роксолана Собуцька запевняла, що не раз хотіла зв’язатися з нею, але це не дало результату, бо Інна Григорівна чомусь уникала спілкування. З усім цим після двогодинних дебатів позивачі та відповідачі розійшлися на перерву, потрібну судді для прийняття рішення. Суд вирішив позов не задовольняти.

За позивачкою, звісно, збереглося право доводити свою точку зору в апеляційному суді. Як повідомила Інна Бадзян, вона обов’язково ним скористається. Тож поживемо-дізнаємося, яка мета цієї тяганини і коли у цуманській школі буде спокій.

Світлана ДУМСЬКА.На фото автора: Роксолана Собуцька та Андрій Осіпов мають кардинально різні погляди щодо ситуації зі звільненням цуманського директора;  проти Інни Бадзян – чимала частина колективу; школа, де розгорівся скандал. 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (3) - 9.4%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (20) - 62.5%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (5) - 15.6%
Мене це не стосується. (2) - 6.3%