Пасіка має бути в кожному селі

Пасіка має бути в кожному селі


32-річний Микола Горбач добре знаний не тільки у своєму селищі – Колки, що на Маневиччині, а й за його межами, адже він – пасічник, хорист і дзвонар місцевого храму, а ще захоплюється популярним нині брейк-дансом.

Із дитинства Микола допомагав батькові доглядати за бджолами, але тоді ще не думав, що це стане справою життя. Ще з діда-прадіда чоловіки в його родині були пасічниками, тож зрештою вирішив і собі спробувати виробляти «рідке золото». Зараз у нього 36 вуликів, догляд за якими потребує його постійної уваги, на допомогу вже приходить старший син Миколи Ілля, якого батько вчить премудростей спадкогово ремесла. Чоловік розповідає, що пасіка для нього – і хобі, і заробіток, а ще – естафета від предків, щоб бджільництво в їхньому роду не пропало.

Микола радо ділиться досвідом, прагне розвивати співпрацю з пасічниками інших сіл району та передає свої знання новачкам у цій справі. Наприклад, допоміг своєму кумові в с. Карасин Маневицького р-ну створити пасіку, де вже зараз є 10 вуликів, а в майбутньому планують збільшити їхню кількість до двадцяти. Ще допомагав початківцю із с. Носачевичі Рожищенського р-ну, в якого зараз уже 15 вуликів. Свою пасіку теж планує розвивати і збільшувати, адже заробітку з неї вистачає лише до осені, а далі потрібно думати, на які кошти утримувати сім᾽ю.

Микола розповідає, що в наших краях у негоду з вулика можна отримати 3 л меду за сезон, а в хорошу ‒ 14. Найкорисніший мед, отриманий весною, адже він зібраний із кульбаби, мати-й-мачухи, верби, фруктових дерев, тож має і лікувальні властивості. Два роки тому чоловік почав вирощувати малину, бо це – добрий медонос, та ще й додатковий прибуток. Микола розповідає, що колківчани мед купують мало, адже у багатьох є свої бджоли, та й вартість його вища, ніж південного соняшникового меду. Приваблювати покупців допомагають аккаунти в соціальних мережах «Однокласники» та «ВКонтакті», а також рекламні оголошення в газетах. У продажу в нього не тільки мед, а й прополіс, перга (бджолиний хліб), роївниці, рамки, вулики, рої.


– Я не шкодую, що зайнявся бджільництвом, адже працюю поруч із природою, сама атмосфера на пасіці лікувальна. Крім того, це завжди свіже повітря. В моїй сім᾽ї мед дуже люблять, через це діти менше хворіють та й легше переносять хвороби, – розповідає пасічник.

Щоб навчитися професійно займатися цим ремеслом, вистачить трьох років, головне – не боятися бджіл. Велику увагу звертає чоловік на популярні нині новинки, із захопленням розповідає про біовулики, які допомагають при порушеннях кровообігу та нервової системи і планує запровадити таке і в себе. Крім цього, думає над тим, щоб збирати маточне молоко, яке дуже цінне.

– Коли бджоли дуже покусають, то й мед гіркий, – сміється чоловік, проте думок про те, аби займатися чимось іншим, у нього, зізнається, не виникає.

Але розмовляли ми з Миколою не лише на медові теми. Виявляється, він також цікавиться популярним танцем брейк-данс (англ. break dance), яким почав займатися ще коли навчався в місцевому училищі. Тоді він та декілька хлопців селища створили свою команду «Boys foot-up» і виступали на змаганнях у Луцьку та Рожищі. Згадує, що всі були працьовитими, хотіли навчитись – і в них це виходило, тож команда була сильна. З посмішкою розповідає про те, як виступали з іншими бі-боями області на одній сцені із Сашком Положинським. Проте захоплення відійшло на другий план, коли пішов в армію – після неї погляди на життя змінилися, тож танці залишилися лише хобі. Зараз на це часу не вистачає, але все ж таки заняття думає відновити, адже хоче навчити своїх дітей та займатися спортом уже разом із ними.А ще щонеділі зранечка Микола із сім᾽єю вирушає до церкви, де він спочатку був пономарем, згодом – помічником старости, а зараз – хорист і дзвонар.

І нема у його тоні нарікань на складне життя. Та й як воно може видаватися важким, якщо поруч – найрідніші люди, заради котрих ти можеш і мусиш створювати гарний світ?

Тетяна ЛІТВІНЧУК.


 

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (3) - 9.4%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (20) - 62.5%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (5) - 15.6%
Мене це не стосується. (2) - 6.3%