Торф’яні перспективи

Торф’яні перспективи


Разом із вугільними підприємства держава нині фактично поставила питання руба й щодо підприємств торфової галузі. Вони, як і державні шахти – наче рятівні мішки з піском для повітряної кулі, що стрімко летить донизу. Що це означатиме для волинян? Адже на території області – третина запасів торфу України.

Позиція обласної влади тут – очевидна: треба шукати можливість залучити до ДП «Волиньторф» інвестиційні кошти, кажуть у облдержадміністрації. Не відкидають у владі  ймовірності передачі «Волиньторфу» в комунальну власність, що, до речі, є ідеєю не новою. Заступник голови облдержадміністрації Сергій Кошарук, який особисто курує питання  створення інвестиційного проекту під ДП «Волиньторф», цього тижня зазначив: підприємство працює стабільно, але має низку проблем. Найперше – та, що вимагає нагальної зміни у законодавстві. Бо розширити площі видобутку торфу нині – майже не реально. Згідно із Земельним кодексом України, такі площі вважаються особливо цінними землями, і за погодженням для видобутку торфу на цих територіях треба прямувати до столиці. Облдержадміністрація уже підготувала пропозиції до зміни законодавства, наголошує Сергій Дмитрович, аби відповідні погодження надавала облрада. Нині, каже він, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України (а недавно його керівник Володимир Демчишин побував на Волині й, очевидно, не міг оминути увагою теми перспектив торфової галузі) опрацьовує відповідний законопроект. Народні депутати України від Волині також готові підтримати такі зміни.

«Ми розробили й інвестиційні пропозиції щодо 6-ти нових торфовищ. Але це питання можна буде виносити на розгляд інвестора лише після того, як зміниться законодавство», – вважає Сергій Кошарук. Водночас нарікає, що виконавча влада досі не має інформації про стан справ на підприємстві у 2014 р. й фактично оперує лише даними за 2013-й: «А якщо раптом на рівні держави постане питання про передачу його в оперативне управління облдержадміністрації чи в обласну комунальну власність, ми повинні розуміти весь комплекс проблем».

Проблема «Волиньторфу» в тому, що на підприємстві нема інвестиційної складової, вважає голова облдержадміністрації Володимир Гунчик, і працює воно за старими технологіями. «Ми більш детально починаємо вивчати ситуацію на ДП «Волиньторф»  з точки зору інвестиційної привабливості . Сьогодні у більшості випадків для переведення котелень на тверде паливо використовують дерев’яні палети. Ми не маємо можливості у великих містах використовувати торфобрикети, бо потрібні площі для складування, потрібна, простою мовою, така «технологія, як шуфля». Напевне, і в міністерстві, і в нас відчувається, що ці всі роботи можуть бути пов’язані з переходом підприємства у комунальну власність. Поки що такого рішення нема», – зазначає Володимир Петрович.

Разом із тим під час недавнього брифінгу  журналісти звернули увагу голови облдержадміністрації на те, що цими днями минає рівно рік, коли з рахунків «Волиньторфу» зникло 6 млн грн оборотних коштів. Тогочасний керівник і ставленик «Континіуму» Сергій Голоюха придбав таким чином цінні папери. Винних у виведенні грошей так і не знайшли. Коштів – не повернули.

«І попереднє керівництво, і сьогоднішнє не зацікавлене в тому, щоб ми подивилися, що діється на «Волиньторфі», – відповів на це Володимир Гунчик. – Тому я попросив міністра максимально нам допомогти, і він дав відповідні доручення. Що це за державне підприємство, коли ми не можемо довідатися, з чого воно складається? Воно – на нашій території, там працюють наші люди. Напевне, є проблеми із 6-ма мільйонами, про які ви говорите, можливо, є проблеми сьогодні. Але перш ніж брати на баланс «Волиньторф», ми повинні бачити, що там відбувається. І якщо виявиться, що там кримінал – голова облдержадміністрації буде ініціювати перед Генеральною прокуратурою України проведення досудового розслідування з цих питань».

У будь-якому випадку, наголошує голова облдержадміністрації, підприємство має бути готовим до змін.

Олена ЛІВІЦЬКА.

Фото автора.

\

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (3) - 9.4%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (20) - 62.5%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (5) - 15.6%
Мене це не стосується. (2) - 6.3%