Галузія: півстоліття після реформи

Галузія: півстоліття після реформи


Ще в 60-х роках минулого століття села Галузія та Серхів (що нині на окраїні Маневиччини) попросилися з Рівненщини до Волині. Хотіли бути ближчими до цивілізації. Але статусу глибинки нова «прописка» їх не позбавила. Навпаки: у Галузії сьогодні поглядають на своїх «вчорашніх» земляків (а нині сусідів-рівненчан)  і констатують: ті живуть краще. Саме це, а не вже забута радянська реформа, стимулює село підніматися з колін.

Реформаторський довід чималенького села Галузії Маневицького р-ну, що причаїлося серед волинських торфовищ та лісів, свідчить: якість життя визначає не приписка і не адреса. Житиме село чи доживатиме – визначають тільки його люди.

До 63-го Галузія значилася як село на Рівненщині Рафалівського р-ну. Нині ж із колишніми земляками навіть сполучення нормального нема. З найближчим населеним пунктом Березне поєднує хіба тільки лісова дорога. Саме відсутність більш-менш пристойного доїзду до райцентру Рафалівка і послужила офіційною причиною місцевої адмінреформи, після якої Галузія та Серхів стали волинськими. До Маневичів добиратися було зручніше і ближче.

Уже після реформи (але не внаслідок!) у Галузії з’явилася нова школа та водогін. Обидва об’єкти зведено на так звані чорнобильські гроші, адже село потрапило у межі так званої другої зони. Та визначальним у розвитку сіл глибинки, як показав час, став єдиний фактор: близькість до роботодавця. Для мешканців Галузії та Серхова таким роботодавцем переважно є торфозавод у Прилісному. Для їхніх сусідів-рівненчан – Рівненська АЕС, що за 28 км у Кузнецовську.

«Рівненчани швидше спохватилися. Місто стало піднімати село. У людей з’явилася робота, стало легше добути будматеріали. А згодом тамтешні селяни почали масово будувати теплиці й вирощувати огірки. Потроху ці традиції вже й до нас перебираються», – констатує Галузійський сільський голова Іван Шпак.
Для прикладу, нещодавно жителька Рівненщини, яка працювала на будівництві клубу в селі, повважала Галузію перспективним селом і вирішила тут оселитися. Придбала дві хати, має намір ставити теплицю й розвивати свою справу. Загалом же, сьогодні як мінімум четверо мешканців Галузії «підсіли на огірки». Але не це, на думку Івана Івановича, є показовим свідченням того, що глибинка за півстоліття після реформи таки почала спинатися на ноги: «Врешті люди стали лишатися в селі. Якщо 2010-го в Галузії було 34 хати-пустки і лише один-єдиний забудовник, то зараз у нас пусток 8-9. Приблизно стільки ж людей будується», – міркує сільський голова.

Зрештою, він і сам ще років кілька тому шукав заробітків  подалі від села. Роботу, сміється, мав благодатну, як на сьогодні.«Та… – жартома відмахується від надокучливих запитань Іван Іванович. – Москалів хоронив!».

І тут же у відповідь на мої широко розкриті очі додає: «В гранітній майстерні працював, у Москві, на тамтешньому цвинтарі. Гарно заробляли, бо послуги ці чимало вартували. Але всьому свій час. Тепер хочеться ближче до рідних просторів».

Повернувся додому заробітчанин Шпак і без роботи не зостався. Земляки довірили бути, так би мовити, за старшого. Організаторські здібності Іван Іванович із допомогою земляків застосовує непогано, бо Галузія сьогодні виглядає не гірше за інших, а торік відсвяткувала ще й новосілля у новенькому клубі, під дахом якого розмістився і ФАП. Та й творчі задатки спрямовує у потрібному руслі… Дбайливо вирізьблений герб рідного села, що красується у холі сільської ради, – його рук справа.

А там – лелека несе галузочку в дзьобі. Й без жодних натяків, в якому саме напрямку рухається: рівненському, волинському чи ще якому. Головне – до рідного гнізда. Бо яке збудує, таке й матиме. Тим часом на горизонті ж бо – нова реформа. Яку «прописку» вона готує Галузії, для тамтешніх уже не так і важливо. Важливо, носити галузочки справно...

Олена ЛІВІЦЬКА.

Фото автора.


 

 

 

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (1) - 2.2%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (2) - 4.3%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (2) - 4.3%
Банкет під час чуми (27) - 58.7%
Гідна оплата праці держслужбовців (1) - 2.2%
Підстава для негайного звільнення чиновників (9) - 19.6%
Мені байдуже (1) - 2.2%