Вона щось знає

Вона щось знає


Кілька секретів, як упіймати удачу за хвіст, – від фартової Ганни Євпак.

Починалося все так. Коли в рамках передплатної кампанії ми завітали в с. Галузія на Маневиччині, то одразу запідозрили, що ця жінка, як кажуть на Поліссі, щось знає. Ганна Євпак передплатила газету – одразу виграла тортівницю. Та ж квитанція стала для неї щасливою вдруге у редакції – має вже набір посуду від «Волинської газети». А коли розговорилися, то з’ясувалося, що вона грибниця і господиня на все село.

Очевидно, ті таємні знання у галузійських жінок у крові. Бо коли балакали з начальницею відділення пошти Зоряною… та листоношею Світланою…., то я врешті запитала: «У вас тут усі такі?». «Такі» у цьому випадку означає – щирі, позитивні та хазяйновиті. Бо в цих жінок – на поличках усе гарненько в ряд, у погребі повно запасів, діти ростуть вихованими і доглянутими, на роботі клеїться та й за словом у кишеню не лізуть.

А скромність таки прикрашає. Чи вражає. Наша переможниця каже: «Немає мені чого про себе розказувати». Потім раптом після короткої паузи: «Я п’ятеро діток виховала». От воно, головне жіноче щастя… А інше – то клопоти.

Тепер у неї діти розлетілися, правда, недалеко, лишилася удвох із чоловіком Петром. Усі мають свої домівки, забезпечені, коротко пояснює жінка. От уже потішили 11-ма онуками. Тож на свята коли приїздять усі до батьківської хати, то гам у подвір’ї стоїть іще той.Ганна Іванівна все життя працювала у школі – діток годувала. Вдома – своїх п’ятеро, на роботі – ще гурт, теж своїх. І так 38 літ.

Зараз, коли думає про це, то уявляє, що було непросто, а тоді якось і не стояло питання, легко чи ні, – часу на думи-гадання не вистачало. Каже: чоловік допомагав в усьому.

А щодо грибів… Звісно, на Маневиччині, дуже щедрій на ліси, нема таких, хто «тихо не полює». Вони в цій справі передові, як і в збиранні чорниць та лохини. Але ж відмінність у тому, що хтось із напівповною торбинкою додому повертається, а Ганна Іванівна – з повнісінькими коробами! І ходять же тим самим лісом.

Жінка зізнається, що сама не розуміє, як у неї це виходить. Просто знає місця, де ростуть білі, лисички, інші гриби – і йде туди. А якщо збирає, то й готувати вміє по-всякому. Щось іде на продаж, щось – спочатку сушить, а потім уже на продаж. А інше – в банку.

Сушить вона тільки білі і жовті гриби. Щоби вдалися на славу, то треба знати кілька секретів. Наша господиня для цього готує піч. Топить. Коли добряче прогрівається, вигрібає жар. На низ кладе дрова, туди – гриби. Піч, каже, закривати не можна – треба почекати, щоб вийшов пар. А тоді зачинити заслінку. Якщо піч закрити одразу, то гриби стануться геть чорними.

Справа ця клопітка, звісно, але сухі гриби недешево вартують.

Ще жінка дуже смачно маринує зелениці. Варить їх недовго у підсоленій злегка воді – приблизно півгодини. Але перед тим вимочує в солі. Тоді заливає маринадом – хто який рецепт знає. Коли вже закатує в банки, то ллє трішки оцту.

Дуже смачний і фарш із зелениць. Відварені перекручує, а тоді, посолені, в банку. Потім відкриваєте, додаєте підсмажену цибульку – і ліпите вареники чи готуєте іншу смакоту.Ганна Іванівна пригадує, що колись вони їздили по гриби з чоловіком іще до роботи. Тобто вставала вона о 4-й, готувала сніданок, обід і вечерю для чималого гурту, а тоді – в ліс. О пів на 9-ту після всього мчала на роботу. Так старалися, бо ж дітей мали, хотілося дати якийсь старт у житті. Звісно, за кілька років таки заробили чимало – на дві машини, уточнює Ганна Іванівна, але все поклали… на книжку. Але історія ця не із сумним завершенням – діти галузійських Євпаків однаково все мають.

– Отак я прожила, – підсумовує.

– Весело, – кажу у відповідь.

Себе ж ловлю на думці, що вже добре розумію, про що «відає» наша переможниця. Але позичити, хай навіть і зовсім трохи, її таємного дару чомусь не хочеться.

Світлана ДУМСЬКА.

Фото автора.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

«Боротьба влади з коронавірусом SARS CoV-2 – це…

«Боротьба влади з коронавірусом SARS CoV-2 – це…

Ефективна протидія смертоносній інфекції. (4) - 7%
Нездатність адекватно реагувати на загрози. (13) - 22.8%
Відволікання уваги від чогось важливішого. (31) - 54.4%
Мене це не стосується. (3) - 5.3%