Так починалася «холодна війна»

Так починалася  «холодна війна» 60 років тому майже на всій території Волині приземлилися... повітряні кулі!

Ця історія ніколи не була предметом широкого обговорення. Насамперед, через секретність, якою була оповита. Компартійні та радянські органи 1955-го не хотіли, щоб люди дізналися про незвичайні посилки, отримані населенням із країн західного світу, а тому відкрито про масові десанти повітряних куль ніхто не говорив. А органи КГБ узагалі заборонили свідкам приземлення прибульців «із того світу» навіть рота розтуляти з приводу побаченого, тому в кожного було взято підписку про нерозголошення «державної таємниці».
Але факт залишається фактом: на початку 1955 р. західний вітер приніс на Волинь величезну кількість повітряних куль.
Ось як про цю незвичайну подію повідомляють документальні джерела (Держархів Волинської області, Ф. П-1, оп. 2, спр. 354-а, арк. 12).
«Секретареві Центрального Комітету КП України товаришеві Кириченку О. І.
м. Луцьк, 7 лютого 1955 року.
Нетаємно.
Волинський обком КП України повідомляє, що з 31 січня по 3 лютого 1955 року на території Волинської області знайдено 31 повітряний шар іноземного походження , за допомогою яких антирадянські емігрантські організації, розташовані в американській зоні окупації Німеччини, закидають в СССР і країни Народної демократії ворожі листівки.
Шари виявлені в Любомльському, Устилузькому, Володимир-Волинському, Голобському, Затурцівському, Олицькому, Оваднівському, Турійському, Маневицькому і Любешівському районах.
В Турійському районі 2 лютого знайдено 117 листівок на угорській мові. В Голобському, Любешівському, Володимир-Волинському та Олицькому районах виявлені листівки релігійного змісту на латинській мові.
Органами КГБ вжиті відповідні заходи по вилученню ворожих листівок, закинутих на територію Волинської області.
Секретар Волинського обкому КП України ГРУШЕЦЬКИЙ».
Варто відзначити, що в оригіналі документа кимось викреслено фразу «Цілком таємно» і поставлено печатку «Нетаємно». Мабуть, це відбулося пізніше, коли з матеріалів партархіву було знято завісу таємності.
Взагалі ж, повітряні кулі не лише 60 літ тому, але й зараз активно використовуються для транспортування певних агітаційних матеріалів у країни, що перебувають за «залізною завісою». Найактивніше цей процес відбувається між Південною та Північною Кореями: в КНДР регулярно доставляються не лише листівки, але й інші матеріали (зокрема – художні та документальні фільми). Щоб упоратися з «повітряною навалою», режим КНДР дозволив своїм військовим та прикордонникам знищувати повітряні кулі всіма доступними засобами.

Викликав грандіозний скандал і десант плюшевих ведмедиків. Зі Швеції та Литви в бік Білорусі 2012 р. відправили кілька сотень іграшок із закликами до демократичних змін у РБ. Президент країни Аляксандр Лукашенка так розгнівався, що звільнив із займаних посад низку генералів, а зі Стокгольма та Вільнюса відкликав білоруських послів. А щодо прибуття повітряних куль із листівками на Волинь, то їхня поява взимку 1955-го в Західній Україні випадковою не була. Хоча б тому, що 8 травня того ж року ФРН офіційно вступила в НАТО, а через 6 днів з ініціативи СССР було створено військовий блок під назвою «Варшавський договір». Так починалася «холодна війна».

І – щодо тодішнього першого секретаря обкому КПСС Івана Грушецького, котрого зараз дехто намагається виставити в ореолі «вмілого господарника» та «патріота Волині». Іван Самійлович був безвідмовним «коліщатком та гвинтиком» тоталітарної більшовицької машини. У 1940-1941 рр. – перший секретар Чернівецького обкому КП(б)У, із грудня 1944-го – на чолі Львівського, а в 1951-1961 рр. цей син Комишувахи керував партією та системою у нас. І боротьба з «ворожими листівками» була для нього буденною справою.
Володимир ДАНИЛЮК.
На фото з архіву: Іван Грушецький; поштова марка Франції із зображенням повітряної кулі, 1955 р.; плюшеві ведмедики, які приземлилися в Білорусі.  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 13.2%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (29) - 54.7%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (12) - 22.6%
Мене це не стосується. (3) - 5.7%