Цар і діарея

Цар і діарея

Таємнича коханка? Підступна хвороба? …Що чи хто змусив Петра І перервати свій військовий похід через Волинь  і кілька днів провести в одному з поміщицьких маєтків у с. Забороль під Луцьком? 
Якби не війна, Петра І ніколи не занесло б на окраїни Російської імперії. Туди, де нині Волинська область, а тоді була Волинська губернія. А так… краєзнавці мають можливість шукати царські сліди у древньому Луцьку, та й не тільки.  Попри те, що від тих подій нас віддаляє більше трьох сотень років, слідів – достатньо. 
Ще у 1700 р. Петро І затіяв війну зі шведами. В історію вона увійшла під назвою Північна війна. Як стверджують дослідники, на початку ХVIII ст. російські війська розташувалися на теренах Правобережної України, а військо Карла ХІІ – на західних теренах, зокрема й на Волині. 1706-го між двома арміями відбуваються сутички. Російські вояки на чолі з Огільві у квітні 1705-го рухаються назустріч військам Меньшикова в Ковелі. Про подальше пересування війська на Київ Меньшиков звітував Петру І у листах із Ковеля та Колків.  Улітку 1706-го назустріч російському ворогові рушає армія Карла ХІІ (через Любешів на Луцьк). Незабаром після поразки шведи відступають із волинської землі. Краєзнавці стверджують, що в ту пору на Волині побували і гетьман Мазепа, і цар Петро І. 
А 1709-го шведи зазнають розгромної поразки у Полтавській битві, Карл ХІІ та Іван Мазепа, який прийняв бік шведів, утікають на турецькі землі. Але гетьмана  кинулася переслідувати російська кіннота. Саме тоді Петро І знову побував на території Волинської губернії. 

…Ще далекого 1953 р. в Луцьку відкрили дві меморіальні дошки, що свідчили про перебування в обласному центрі Волині російського імператора Петра І. Одна з них і досі висить на стіні будинку в центрі міста, на вул. Пушкіна. Дім давній, але міцний. Належить до пам’яток національного значення. У ньому цар спинявся 1709-го. А друга дошка із написом «У цьому будинку в 1707 році перебував Петро І»  ніби була на стіні будинку у с. Забороль Луцького р-ну. Щоправда, як стверджував свого часу нині покійний краєзнавець Луччини Григорій Гуртовий, ця споруда не достояла до наших часів. А йдеться про будинок поміщика Олізара. Шкода, бо саме з ним пов’язують інтимні подробиці перебування царя на Волині. 
У Заборолі імператор зліг на кілька днів через раптову хворобу. І скосила царя дизентерія (недуга, що передається через брудні руки та немиті продукти). З високою температурою, болем у животі та сильною діареєю він кілька днів пролежав у покоях під Луцьком. Ще один цікавий факт: Григорій Гуртовий стверджував, що у с. Великий Омеляник (це та ж Заборольська сільська рада) свого часу росло дерево, нас стовбурі якого цар Петро І власноруч вирізав свої ініціали. Дослідник запевняв, що сліди ініціалів імператора на тому дереві можна було розпізнати ще в ХІХ ст. 
…Випадковість це чи ні, але привиди Петра І досі ходять слідами перебування царя на волинській землі. А як інакше пояснити те, що в одному з будинків, де приймали царя (ймовірно, аж так, що він потім зліг у Заборолі з дизентерією), тепер розташувалася… санепідслужба? Ех, іронія долі!
Олена ЛІВІЦЬКА. 
На фото автора: цар Петро І; будинок на вул. Пушкіна у Луцьку. 


Помста за... сепаратизм

Серед тих, кому Петро І жорстоко мстив за відверту підтримку українського гетьмана Івана Мазепи, був  волинський священик, єпископ Луцький і Острозький Діонісій Жабокрицький. У минулому своєму – монах Білостоцького монастиря (с. Білосток Луцького р-ну). 
Саме зв’язки Івана Мазепи з волинським князівським родом Дольських допомогли гетьману досягнути домовленостей із Карлом ХІІ. Так стверджує Григорій Гуртовий у книзі «Волинь – край козацький». Княгиня Анна Дольська, рідна тітка польського короля Станіслава Лещинського, була особисто знайома зі шведським королем. Від неї нібито Мазепа й дізнався про плани Петра І ліквідувати гетьманство в Україні, що й підштовхнуло його до союзу зі шведами. Внаслідок чого церква прокляла гетьмана як зрадника. А імператор жорстоко мстив усім, хто підтримував Мазепу, ще довго. Єпископа Луцького і Острозького Діонісія Жабокрицького за уніатство і зв’язок з Мазепою – згноїв на Соловках.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 13.7%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (28) - 54.9%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (11) - 21.6%
Мене це не стосується. (3) - 5.9%