Живцем згоріли два нелегали…

Живцем згоріли два нелегали…

Хто ще причетний до падіння  літака, який перевозив контрабандні цигарки?
Дві авіакатастрофи з людськими жертвами стали лакмусовим папірцем дієздатності всіх правоохоронних органів.
Перша мала місце восени 2013-го.Тоді під час падіння Ан-2 біля с. Скулин Ковельського р-ну розбився літак, що перевозив ящики цигарок виробництва Білорусі і загинуло двоє чоловіків, які перебували в салоні. Один із трупів – уродженець Одещини, був досвідченим пілотом. Про мотиви, які привели одесита на прикордонну Волинь, здогадатися не тяжко. Друга жертва падіння – бізнесмен із Ковеля. Володів двома юридично зареєстрованими фірмами (яких за місцем реєстрації не існувало), займався міжнародними перевезеннями. Його близькі родичі мали безпосередній зв’язок із митницею, а на момент трагедії працювали у виконавчій владі району.
Так само оповита здогадками інформація, скільки часу літали цигарки, хто займався їх доставкою із Гродненської тютюнової фабрики, вантажив до літальної машини, розвантажував на території Польщі і зрештою реалізовував у торговельній мережі країн ЄС.
Тому слідчі вирішили піти найпростішим шляхом: списати всі гріхи на загиблих чоловіків і, як мовиться, кінці у воду.  
Запитами у транспортну міліцію, прокуратуру, СБУ, які «Волинська газета» впродовж двох із половиною років не втомлювалася надсилати у згадані відомства, таки вдалося з’ясувати, що Ан-2 потрапив на Волинь із польського аероклубу. Ковельський бізнесмен його придбав і відразу перевірив на здатність «непомітно» перелетіти з Польщі до України. А потім (як згодом «Волинській газеті» розповіли місцеві жителі) крилата машина тривалий час транспортувала контрабанду, про що свідчив бусик, який із завидною пунктуальністю спершу прямував до закинутої злітної смуги, потім над Скулином було чутно гул аеромотора, а згодом бусик повертався у напрямку Ковеля.
Оскільки в ковельській трагедії ніхто, крім самих контрабандистів, не постраждав, то справу потихеньку спускали на гальма і здавалося, от-от усе забудеться.
Та, як відомо, непокараний злочин провокує до ще більшого злочину. Тому замість стихнути, повітряна контрабанда у квітні 2015-го знову стала центральною новиною загальноукраїнських (ба навіть польських!) новин. Бо цьогорічна авіакатастрофа не лише забрала життя двох чоловіків. Під час нічного падіння Ан-2 зніс дах житлового будинку в с. Промінь Луцького р-ну, поламав дерева, зруйнував бетонну загорожу і міг завдати ще більшої біди, якби не врізався у стовп електроопори. 
Цю справу теж із усіх сил намагалися «зам’яти». Інформація про кількість загиблих подавалася суперечлива (хоча рятувальники відразу побачили в салоні літака два обгорілі тіла). За ширмою «таємниця слідства» не оприлюднювалося жодних даних. Навіть імен чоловіків, які згоріли живцем, не називалося.
Відразу в день падіння областю поповзли чутки, нібито загиблі – не волиняни і навіть не громадяни України. Тобто авіакатастрофа винесла на поверхню міжнародний контрабандний промисел! А те, що ніде на Волині ніхто не казав про зникнення свого родича і не голосив із приводу загибелі близької людини, додатково підказувало: чутки мають підстави бути правдою.
На листи «Волинської газети» з проханням надати інформацію щодо осіб загиблих прокуратура посилалася на те, що генетично-молекулярна експертиза загиблих займає багато часу. Проте у червні прокурор Волинської області Дмитро Чепіжак таки видав на-гора: жертвами нічного падіння стали громадяни Республіки Польща. Деталізувати, хто ці особи, звідки саме, яким чином стали складовою кримінального ланцюжка, з ким співпрацювали, Дмитро Чепіжак не став. Повідомив тільки, що наразі тривають перемовини з родичами загиблих, аби перемістити останки тіл до Польщі для належного поховання.
Тож і запитання «яким чином іноземці користувалися літаком із українською пропискою?» лишилося без відповіді. А шкода. Бо тим же слідством таки вдалося встановити (про що знову ж таки розповів обласний прокурор): замішаний у контрабандних промислах Ан-2 належав… приватному сільгосппідприємству «Агротехсервіс», яке працювало на прилуцьких землях.
І самі ці землі, які спершу слугували злітною смугою, а згодом мали стати підтвердженням злочину, відразу після падіння переорала невідомого походження техніка. Тому будемо чекати. А раптом недавно призначений керівник обласної прокуратури не стане вдаватися до методів своїх попередників і переводити стрілки на двох загиблих поляків та на відсутність доказів, які традиційно зникають у вогні?
Оксана БУБЕНЩИКОВА.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (1) - 2.1%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (2) - 4.3%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (2) - 4.3%
Банкет під час чуми (28) - 59.6%
Гідна оплата праці держслужбовців (1) - 2.1%
Підстава для негайного звільнення чиновників (9) - 19.1%
Мені байдуже (1) - 2.1%