Полуничні заробітки

Полуничні заробітки

І їхати треба не в Польщу, а в Старий Чорторийськ!
У понеділок день  був зовсім не вдалий для збору полуниці. Ще вдосвіта погода обіцяла сонечко, хоча Інтернет прогнозував дощ. Близько полудня, небо враз стемніло, бригадирка роздала дощовики і наказала всім залишатися на полі. Почався дощ. Глиняно-піщана земля спрагло поглинала воду. Стигла полуниця улесливо підставляла соковиті боки дощу, наче загравала. Люди мовчки вибирали ягоду – треба закрити квадрат. Ураз блискавиця розітнула небо навпіл – і гримнуло так, що аж заляскотіло. Такого бажання працювати я ще не бачила. То вітер зривав дощовики, то очі заливав дощ, то блискало й гриміло, а робітники швидко вибирали ягоду – і тільки лунало над полем «Ящики давай!».
Піщані землі Маневицького р-ну не зовсім привабливі для інвестора. Однак, ризикнувши, у 2011 р. троє співзасновників сьогоднішнього ТзОВ «Хайбері» з Кривого Рогу  взялися реалізовувати інвестиційний проект із виробництва садово-ягідної продукції на землях Старочорторийської сільської ради. Розпочали з оренди 138 га землі, на яких було висаджено полуницю, смородину, малину та плодові дерева. На сьогодні товариство орендує близько 500 га  піщаних земель, на яких вирощує ще помідори, капусту броколі та цвітну. У штаті «Хайбері» працює 25 осіб, ще 327 – за цивільно-правовою угодою. Спеціальні технології вирощування, догляду за ягодами дають свої вагомі результати. 
Щоби вчасно зібрати соковиті плоди, керівництво товариства залучає найманих сезонних працівників. П’ять автобусів довозять охочих працювати на полях під палючим сонцем із Нових Червищ Камінь-Каширського, Колків Маневицького р-нів, м. Кузнецовськ та Сарни Рівненської обл., а люди з навколишніх сіл приїздять велосипедами.
«Я в Польщу більше не поїду, мені тут краще. Робота та ж сама і заробітки ті ж. Завезуть, привезуть, діти доглянуті  і господарство під контролем, – каже Надія з Маневичів. – Тут добре ставлення бригадирів до людей, по справедливості. А заробляють – хто як збирає». 
Плантації полуниці поділені на квадрати, за кожною закріплено бригадира. Він наглядає, щоби робітники ретельно вибирали стиглу ягоду, без білих кінчиків і зелених хвостиків та роздає за кожну повну корзину полуниці жетони. На кожній ділянці ціна за корзину буває різна. Це залежить від того, яка ягода – якщо полуниця крупна і швидко набирається корзина, то і ціна менша.
ТзОВ «Хайбері» продає свою продукцію товариствам «Сільверстоун інвестмент», «Беррі Мор», «Семко», що в Україні.  І тісно співпрацює з Маневицьким районним центром зайнятості. Хто із сезонних робітників потрудиться півроку, то зможе отримувати соціальну допомогу на біржі. За три тижні полуниця закінчиться, за нею достигне смородина, потім помідори, капуста. Охочим заробити вистачить аж до листопада. 
«Люди працюють по-різному, – розпавідає бригадирка Ольга. – Одні - швидко, другі – лінуються, а дехто – раз попробує і більше не прийде. А є й такі, що вже третій рік до нас їздять, знімають у селі собі хати на сезон, тут працюють та живуть». 
Багато ще є у нашому районі земель, які чекають дбайливого господаря. А люди хочуть і будуть працювати, тільки дайте роботу!
Інна ЛЕВЧИК, смт Маневичі.
На фото автора: процес заготівлі та спеціальні трьохколісні тачки із сидіннями для збирання полуниці.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

«Боротьба влади з коронавірусом SARS CoV-2 – це…

«Боротьба влади з коронавірусом SARS CoV-2 – це…

Ефективна протидія смертоносній інфекції. (4) - 7%
Нездатність адекватно реагувати на загрози. (13) - 22.8%
Відволікання уваги від чогось важливішого. (31) - 54.4%
Мене це не стосується. (3) - 5.3%