Помста Сталіна, або окупант

Помста Сталіна,  або окупант  Чи знаєте ви, що небезпечний і поширений на сьогодні в Україні борщівник – невдалий результат експерименту Компартії з розведення дешевої їжі для рогатої худоби?

Одного разу, дізнавшись, що в Північній Америці ця рослина – цінна кормова культура, Сталін особисто наказав розводити її всюди. 
Справу з розведення борщівника продовжив Хрущов, а потім Брежнєв. У 70-х роках рослину порадили вирощувати полякам, проте місцевим тваринникам це не сподобалося, оскільки молоко корів, які споживали борщівник, віддавало гіркотою. До того ж, з’ясувалося, що рослина отруйна. І хоча вирощувати її  в Польщі перестали, ще довгий час борщівник називали не інакше, як «помста Сталіна», або окупант.
Опіки від цієї рослини  дуже небезпечні і загрожують серйозними наслідками, тому важливо надати першу допомогу та вчасно звернутися до лікаря.

Небезпека борщівника і симптоми ураження

Вражаюча дія борщівника полягає в тому, що його коріння, стебло і листя містять фурокумарини, які різко підвищують чутливість до ультрафіолету в сотні разів. Торкаючись поверхні тіла, борщівник не залишає видимих слідів. Але через деякий час шкіра швидко обгорає на сонці, на її поверхні з’являються легкі симптоми опіків зі швидким переходом у більш складні форми.
Шкоди завдає залишений на шкірі сік борщівника навіть у похмуру погоду. Небезпека підвищується в період його цвітіння (липень-серпень). Адже отруйні речовини виділяються ще й у повітря і навіть без зіткнення зі шкірою завдають шкоду здоров’ю.
Первинний симптом опіку борщівником – звичайне почервоніння з помірною сверблячкою. Якщо не вжити заходів, то з часом на ураженому місці наростає набряк, що приводить до порушення рухливості суглобів. Спостерігається сильне почервоніння шкіри з поступовим його перетворенням у заповнені рідиною прозорі бульбашки. 
Виразки, залишені борщівником, часом заживають до трьох місяців. На їхньому місці залишаються плями, часто темного кольору, що тримаються кілька років. При опіку тіла понад 80% імовірний летальний результат!

Перша допомога

1. Ретельно промити водою місце контакту (навіть імовірного зіткнення) із застосуванням мила, густої піни. Але якщо з’явилися пухирі – мочити їх не слід!
2. Обробити уражені ділянки шкіри розчином спирту, марганцівки або фурациліну та змастити їх засобами проти опіків («Рятувальник», «Пантенол», «Опазоль»).
3. Приховати пошкоджені ділянки від будь-якого попадання сонячних променів, як прямих, так і непрямих. Краще зовсім уникати перебування на сонці наступні 48 год.
4. Необхідно обов’язково приймати антигістамінні препарати, адже рослина чинить серйозну аллергенну дію.
5. Можливе застосування протизапального засобу (наприклад, парацетамолу).

Категорично забороняється: 

– Самостійно розкривати пухирі.
– Робити сечові або молочні примочки, змащувати жиром рани. Це збільшує ймовірність занесення інфекції.
Не займайтеся самолікуванням – обов’язково зверніться по кваліфіковану медичну допомогу!
Наталія ГЛАВНІЧЕК.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (0) - 0%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (0) - 0%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (1) - 5.6%
Банкет під час чуми (12) - 66.7%
Гідна оплата праці держслужбовців (1) - 5.6%
Підстава для негайного звільнення чиновників (3) - 16.7%
Мені байдуже (0) - 0%