Чому всихають сосни

Чому всихають сосни Волинські лісівники відновлюють співпрацю з науковцями Житомирщини.

Цими днями в області розпочала роботу експедиція ДП «Поліський філіал УкрНДІЛГА». Науковці вже побували у ДП «Ківерцівське ЛГ», поспілкувалися з лісівниками, оглянули проблемні ділянки лісу.
– Ось уже понад десять років наші науковці займаються проблематикою всихання лісових насаджень сосни звичайної, – розповів директор ДП «Поліський філіал УкрНДІЛГА» Олександр Тарасевич. – Ми дослідили такі ділянки на Житомирщині. Тепер знаємо причини цього явища. Але наша робота на цьому не спиняється. Вирішили розширити ареал досліджень, подивитися, що робиться в лісах інших областей. Ці дослідження, окрім наукового інтересу, мають ще й суто практичний, господарський. Адже через запізніле виявлення причин всихання, лісогосподарства не тільки несуть матеріальні та моральні збитки, а й втрачають можливість вчасно прореагувати і виправити ситуацію.
На запитання «Що ж є причиною всихання», керівник ДП «Поліський філіал УкрНДІЛГА» дістає карти-схеми, плакати і демонструє, хто ж є конкретним винуватцем всихання: «Це жуки-короїди, лубоїди та інші шкідники лісу. На усіх виявлених нами масивах захворювання починалося з верхівок дерев…»
Ходить лісівник і не здогадується, що на його «лісовий врожай» поклав око «малий браконьєр». А коли дерево захворіло, пізно його лікувати, до того ж деревина стає непридатною для ділового використання – синіє і втрачає якісні показники.
Хоча житомирські науковці визнають, що причиною такої активізації шкідників та хвороб, що ними переносяться, є глобальні зміни клімату.
Чи різняться ліси Житомирщини від волинських, рівненських, вінницьких, зрештою, чи сприймають науковці український ліс як єдине ціле? Схоже, однозначної відповіді на це не має, але і таку парадигму вчені досліджують і, як мовиться, призбирують фактаж.
Можливість займатися наукою житомирським ученим надав начальник ВОУЛМГ Василь Мазурик, з яким також зустрілися науковці, обговорили вектори своєї наукової діяльності, практичну вигоду співпраці лісівників і науковців, умови перебування на Волині, строки та конкретні адреси експедиційних маршрутів. Наразі вчені дослідять лісові масиви п’яти лісгоспів ВОУЛМГ – ДП «Ківерцівське ЛГ», ДП «Камінь-Каширське ЛГ», ДП «Камінькаширськагроліс», ДП «Любешівське ЛМГ та ДП «Прибузьке ЛГ».
– Я тридцять три роки на лісовій ниві, та чи не вперше зустрічаю таке розуміння важливості лісової науки, – мовив після знайомства з керівництвом ВОУЛМГ Василь Бородавка. – Важливо, що Василь Мазурик сам проявив таку ініціативу і запросив науковців. Дуже багато допомагає нам і головний лісничий ВОУЛМГ Сергій Шеремета, зокрема правильно визначити мету дослідження, підказати адреси, найбільш актуальні напрямки наукової роботи на сьогодні. Результати досліджень, пов’язані з патологією лісу, з’являться вже в кінці року, а надалі робота буде продовжуватися системно, де водночас досліджуватимуться як проблеми патології лісів, так і оптимальні шляхи їх природного поновлення. Оцінка лісів на предмет їх стану розгортається. Наука повинна виявити і окреслити шляхи вирішення певних актуальних проблем. При цьому ми не приховуємо, що будемо шукати, як оптимально використати життєву силу лісу, щоб вона дала максимальний результат і державі, і господарству.
Житомиряни також мали зустріч і зі своїм колегою кандидатом с/г наук, доцентом кафедри лісового та садово-паркового господарства біологічного факультету Східноєвропейського національного університету ім. Лесі України Василем Войтюком. Науковці обмінялися думками і власними поглядами на широке коло лісових питань. 
Наукова експедиція житомирян, попри кількісні десанти, закріпила за лісами, що перебувають у підпорядкуванні ВОУЛМГ, двох постійних своїх науковців – старшого наукового співробітника Василя Бородавку та наукового співробітника Олену Бородавку.
Вже є певні попередні висновки їхніх спостережень. Робота продовжується.
– Співпраця з науковцями ДП «Поліський філіал УкрНДІЛГА» була започаткована лісоуправлінням ще на початку 90-х років, – каже Василь Войтюк. – Тоді цей науковий заклад називався Поліською лісовою дослідною станцією «УкрНДІЛГА». На Волині працював опорний селекційний пункт зі створення постійної лісонасінної бази деревних порід. Результатом такої співпраці стало продовження програми відбору плюсових дерев головних деревних порід, створення клонових архівно-маточних та лісонанасіннєвих плантацій, а також випробних та сортовипробних культур.
Такий опорний селекційний пункт заснував ще Дмитро Телішевський 1974 р., і діяв він тоді від Карпатського філіалу «УкрНДІЛГА». У ньому працювали молодший науковий співпробітник Ігор Ярмош, інженер Ліза Жемчужна, а з 1980-го – Василь Войтюк. Керував роботами кандидат с/г наук Лаврентій Мольченко. Добре, що ця співпраця лісівників-науковців і практиків знову відновлюється на Волині.
Сергій ЦЮРИЦЬ.
На фото: зліва направо: начальник ВОУЛМГ Василь Мазурик, директор ДП «Поліський філіал УкрНДІЛГА» Олександр Тарасевич, старший науковий співробітник філіалу Василь Бородавка, науковий співробітник філіалу Ігор Гулик, молодший науковий співробітник філіалу Олег Жуковський.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (10) - 13.5%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (38) - 51.4%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (17) - 23%
Мене це не стосується. (6) - 8.1%