Настав 5776-й рік!

Настав 5776-й рік!

Незвичайне повідомлення нещодавно надійшло від Люблінського центру Музею історії польських євреїв. Звідти привітали всіх адресатів цієї організації з… Новим роком! Так-так, саме з Новим роком, адже за єврейським календарем 14 вересня 2015 р. наступив, а 2 жовтня 2016 р. закінчиться 5776-й рік!
Ця новина примусила звернутися до довідкової літератури, щоб укотре усвідомити: наші усталені календарі, які беруть початок літочислення нової ери від Різдва Христового, з релігійної точки зору постійно нагадують християнам різних конфесій про світове значення появи на світ сина Божого, проте не дають відповіді на те, що ж є відправною точкою літочислення людства, яке населяло Землю і багато тисячоліть тому.
Отже, сучасний календар є для євреїв особливою історичною цінністю, адже після примітивних спроб здійснювати літочислення лише після спостережень за Місяцем Галілей Другий у 359 р. запровадив застосування математичних розрахунків. Науковці та теологи розрізняють у ньому три головних періоди: Біблійний – від Мойсея до Ездри та Неємії (1500-450 рр. до н. е.), пост-Біблійний (до руйнування другого Храму в 70 р. н. е.) і талмудичний – до заключення Талмуду (70-500 рр. н. е.).
Спочатку період початку місяців та свята визначалися виключно з допомогою спостереження за молодим Місяцем та розташуванням Сонця, на другому – частково із застосуванням математичних знань, на третьому – лише з допомогою точних наук. 
Сам календар в основі своїй – Місячно-Сонячний. Це означає, що кожна календарна дата припадає не лише на один і той самий сезон щороку, але й на ідентичну фазу знаходження природного супутника нашої планети. Лише коли повний Місяць, починаються місяці, так само як і Новий рік та єврейська Пасха (на початку весни). Роки за єврейським календарем мають також потрійну градацію: правильні (384 дні), достатні (355) і недостатні (383). Мало того, є звичайні роки, а є високосні. Для цього календар поділений на дев’ятнадцятирічні цикли, під час яких кожен сьомий рік – високосний.
Отже, цей 5776-й буде для іудеїв одразу з двома місяцями Адар – Адар I и Адар II, другий із яких – 13-й у році – і вважається суто високосним.
А тепер, коли ми хоча б схематично усвідомили принцип побудови літочислення, заснований ще древніми іудеями, легше усвідомити, що єврейська культура нічим не поступається всім іншим, але одночасно демонструє свою глибинну історичну сутність та відданість традиціям своїх предків. 
Більшість волинян, утім, мало що про це знає. Дві світових війни, а потім і масовий виїзд волинських євреїв до новоствореної Держави Ізраїль украй негативно позначилися на кількості представників цього народу, які проживають на території нашого краю. Особливо катастрофічними втрати були в 1942-1944 рр., коли «новий» нацистський порядок став синонімом нечуваного раніше геноциду: фактично всіх євреїв Волині гітлерівці знищили. Ну а ті, хто вцілів або після закінчення війни переселився сюди зі Сходу, у 70-80-ті роки минулого століття, втомившись «будувати світле майбуття», зібрали валізи та виїхали на Землю Обітовану. Причому це були представники інтелігенції (лікарі, музиканти, інженери, банкіри тощо), які забрали із собою і величезний пласт древньої єврейської культури. Залишили лише могили предків та деякі споруди, що тепер використовуються з доволі сумнівним призначенням. Наприклад, стара синагога в Луцьку використовується міліцейським товариством «Динамо» як спортивний зал…
Узагалі, наша Волинь упродовж ста літ недавньої історії за національною ознакою свого населення змінилася фактично до невпізнання. Ми втратили величезні етнічні групи німців, чехів, караїмів, поляків, євреїв… Навіть представники російського народу по суті свого походження відрізняються від тих, хто тут мешкав до 1939 р.: замість дворян та козаків, які сповідували монархічні погляди самодержавства, Волинь заполонили «таваріщі», величезна маса військових та комуністично-радянських функціонерів… Та й щодо українців ми теж не можемо говорити про якусь сталість: колективізація, націоналізація, сталінські репресії та боротьба ОУН і УПА призвели до того, що освічена та патріотична частина людей була або депортована, або знищена, натомість зросла популяція тих, хто дороговказом життя принцип «моя хата скраю» чи «аби не гірше»… 
У цьому сенсі залишається лише додати, що більшість християн, які населяють територію України, фактично нічого не знають про релігію, спосіб життя та побут своїх предків, які до 988 р. сповідували інші традиції, котрі нині вважають язичницькими. Можна не сумніватися, що в древніх слов’ян також була власна система літочислення, і ніхто вже не скаже, якби вона продовжувалася, то чи не був би на наших календарях навіть не 5776-й, а, приміром, 7000-й рік?
Володимир ДАНИЛЮК.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 12.1%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (32) - 55.2%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (14) - 24.1%
Мене це не стосується. (3) - 5.2%