Нещасний спадок Генріха Керни

Нещасний спадок  Генріха Керни  Маєток польського пана, побудований на поч. 20-х років ХХ ст., от-от зруйнується!

У с.  Холоневичі, що у Ківерцівському р-ні, от уже майже 100 років стоїть унікальна історична пам’ятка місцевого значення. Та замість того, щоби приносити кошти в сільський бюджет як унікальний туристичний об’єкт, древня будівля понад 20 літ стоїть пусткою. До неї не доходять руки ні в місцевої влади на чолі із сільським головою Федором Третяком, ні в районних чиновників від культури, ні на рівні області…

За свідченнями старожилів, маєток був побудований на поч. 20-х років ХХ ст. осадним польським паном Генріхом Керною, котрий пробув у Холоневичах до 1939 р. Після приходу «перших совєтів» сліди крупного землевласника загубилися: він або встиг евакуюватися в західні райони Польщі, або був репресований. 
За час його «правління»  у селі була розбудована потужна інфраструктура: школа, стайні та інші господарські приміщення, а також посаджено великий сад та викладено дорогу з бруківки, якою користуються і до цього часу та яка – в ідеальному стані. 
Після кривавих подій «Волинської трагедії» 1943 р. у селі майже не залишилося громадян польської національності. А з весни 1944-го на території маєтку стояв гарнізон НКВД, який до кінця війни і у повоєнні роки здійснював у навколишніх лісах карально-винищувальні рейди проти вояків УПА (багато з них було закатовано і розстріляно саме в стінах колишнього панського дому, а прах їхній, мабуть, – у безіменних могилах десь неподалік). Потім у цій будівлі був медичний пункт, а з кінця 50-х років відкрилася Холоневицька дільнична лікарня з пологовим залом і палатою для породіль: саме сюди до початку 70-х років приїжджали народжувати жінки з Холоневичів, Липного, Знамирівки, Гораймівки, Майдану і Осови. Після закриття лікарні в одній частині будівлі почала діяти лікарська амбулаторія, іншу частину використали під квартири для приїжджих лікарів і вчителів. Згодом почав працювати побуткомбінат, де надавали послуги з пошиття одягу і ремонту побутової техніки.

Але відтоді, як амбулаторію «переселили» у новозбудоване приміщення лікарні, а побуткомбінат закрили, будівля стоїть пусткою. Безгосподарність дається взнаки: з року в рік зовнішній вигляд та стан цього маєтку стає все гіршим. Якщо так триватиме ще кілька років, то ця пам’ятка зникне так, як свого часу в 1960-х у селі перестав існувати древній римсько-католицький храм: місцеві комуністи для побудови колгоспної комори не знайшли іншого будматеріалу, ніж цегла з 200-річного костелу, який був ровесником Липненської православної церкви (1770 р.). 
Маючи такі ідеальні умови для розвитку туризму та вклавши кошти у реставрацію маєтку, вже найближчим часом Холоневичі могли б стати справжньою туристичною Меккою, перетворившися на щось схоже до Качанівського палацу. Цей будинок – ідеальне місце для різного роду конференцій та круглих столів, які останнім часом популярно проводити поближче до природи та місць історичної пам’яті не лише українського, але й польського та єврейського народів, які до 1939 р. масово проживали в цьому поліському селі, що бере свої початки з далекого 1577 р. 
Та поки залишається тільки мріяти та надіятися, що ніхто не зруйнує маєток пана Керни, і настане той час, коли в місцевому та обласному бюджетах знайдуться кошти на його реставрацію.
Юрій УСТИМЧУК.
На фото автора, Юрія УСТИМЧУКА та з архіву: аварійний стан панського маєтку; Генріх Керна з дружиною у довоєнні роки.  вказівник біля с. Холоневичі, нещодавно виготовлений та встановлений місцевими мешканцями.  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 13.5%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (29) - 55.8%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (11) - 21.2%
Мене це не стосується. (3) - 5.8%