Богатир місцевого масштабу

Богатир  місцевого  масштабу

Переконана: кожна вулиця має свій аромат. Десь пахне свіжою випічкою, десь запашною кавою, десь – свободою, а десь усе дихає минувшиною…. От вул. Івана Франка у Луцьку має пивний аромат (і ви з цим, думаю, погодитеся), бо саме тут примостився пивний завод торгової марки «Земан», який веде свою історію ще з 19 ст. Мешкав тут із сім’єю і сам Вацлав Земан. Донині зберігся його будинок біля заводу. Правда, не про броварню йтиме мова (про неї на сторінках «Волинської газети» розповідали неодноразово). А про вулицю і людей, які жили тут. 
У минулому столітті вулиця Івана Франка була частиною с. Яровиця Волинської губернії Піддубецької волості Луцького повіту. Згодом стала територією міста, але зберегла назву села. У 1916 р. отримала ім’я Каледінська – на честь російського генерала, під командуванням якого 8-ма армія визволяла Луцьк від австрійської окупації. 1920-го (за Польщі) отримала назву Краковська. Після вбивства міністра внутрішніх справ Речі Посполитої Броніслава Перацького вулицю 1936-го перейменували на його честь. Назва зберігалася аж до 1940-го (за свідченням старожилів). Після війни стала носити ім’я українського письменника та громадсько-політичного діяча Івана Франка. Було тут і місцеве Вознесенське кладовище, згодом його перенесли.
До речі, на цій вулиці деякий час жив письменник і викладач луцької української гімназії Модест Левицький, а також професор Львівської художньої академії, заслужений художник України Данило Довбошинський. А ось іще один мешканець цієї вулиці хоч і не став знаменитим, та відрізнявся надзвичайною силою….
Це я про силача місцевого масштабу Василія Козлова. Розповів про нього син Олександр. Народився Василій Корнійович у далекій Курській губернії 1898 р. Батько у нього був ковалем, тож хлопчина з дитинства допомагав у кузні. До того ж, добре вчився, на відмінно закінчив гімназію. Добре знав німецьку і французьку. Любив фізичні вправи. Але десь 1916-го захворів на тиф і потрапив у Польщу.
– Тато мій дуже крепким був, – згадує Олександр Васильович. – Мав гарну спортивну фігуру. Ланцюги рвав, монету міг зігнути в пальцях. Розповідав, що у Варшаві навіть брав участь у циркових змаганнях із відомим польським силачем Станіславом Збишко-Циганєвичем (із ним боровся наш славетний богатир Іван Піддубний, поєдинок, до речі, завершився унічию). 
До того ж, Василій мав гарний голос, грав на скрипці. Навіть співав у Варшаві у хорі Сємьонова. 

На Волинь приїхав десь у 30-х рр. Спочатку жив у с. Красноволя, що на Маневиччині. Працював лісничим. Там познайомився з полячкою Стасею, одружилися. Надзвичайну силу зберіг до самісінької старості.
– Уявляєте, мій батько міг сам підняти і встановити телеграфного стовпа! – з гордістю каже пан Олександр. 
Після закінчення війни переїхали в Луцьк і стали будувати хатину на вул. Івана Франка. На початках тримали корову, бо і сам Василій Корнійович любив молоко, і дітям треба ж пити (їх було двоє – син і донька Світлана). Не любив спиртного, не палив. Працював у «Смєшторгі», був завклубом. Часто влаштовували так званий армрестлінг (ну це ми так тепер називаємо цей вид спорту, а тоді просто змагалися, в кого сильніша рука), і Козлов завжди виходив переможцем. А ще – співав в обласній філармонії. У нього був тенор.
– Інколи, як тато вдома співав, то аж шибки тремтіли, – згадує син Олександр.
Відійшов уже у Вічність Василій Корнійович. Але про його силу ще згадують старожили на вулиці. Адже діти частенько прибігали до хатини Козлових, щоби подивитися, як силач гне підкови чи гвіздки.
І хай не здобув Василій Козлов такої слави, як Іван Піддубний, але все ж сподіваюся, що його ім’я теж стане частиною історії не тільки вулиці, а й усього Луцька…
Наталія ГЛАВНІЧЕК.
На фото: Василій Козлов; а ось так виглядав Іван Піддубний...

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 13.3%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (232) - 44.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (160) - 30.5%