Уклонімося січовикам!

Уклонімося січовикам!  Відгук на статтю у «Волинській газеті» під назвою «Де пантеон Героям?»

3 вересня ц. р. «Волинська газета» порушила тему гідного пошанування пам’яті борців за Українську державність, які полягли в 1919 р. на Берестечківській землі. А щойно з відгуком на цю тему до редакції звернувся директор Берестечківського історичного музею Олег Дергай, відомий краєзнавець та дослідник. Олег Анатолійович повідомив дуже багато цікавої інформації, яка буде дуже важливою не лише для мешканців Горохівського р-ну, але й для багатьох волинян.
Редколегія.
За переказами берестечківських старожилів, підрозділ Українських січових стрільців чисельністю до 50 осіб увійшов у місто 22 травня 1919 р. Слідом у Берестечко проникли польські війська. Українці, часто не маючи набоїв та провіанту (подекуди навіть уніформи!), були змушені здатися в полон.  Але польські жовніри, всупереч усім правилам ведення війни, розстріляли військовополонених на майдані поблизу Свято-Троїцького православного собору. Щоправда, один із українців, рятуючись, забіг на подвір’я місцевого православного священика з проханням про порятунок. Але батюшка відмовив, і поляки, наздогнавши втікача, зарубали його шаблями… Настоятель храму потім щороку служив панахиду за розстріляними саме 22 травня (на весняного Миколая).
Похоронили замордованих Українських січових стрільців у братській могилі на місцевому кладовищі. Зробили це берестечківські вчителі. На могилі вони встановили залізний хрест у вигляді стилізованих снарядів.
У радянські часи могилу прибирала та доглядала колгоспна ланка із с. Піски (колгосп «Іскра»): після роботи, йдучи з поля, жіночки, ховаючись від влади, упорядковували місце поховання українських патріотів.
А в 1990 р. житель м. Берестечко Пилип Романюк виступив із ініціативою встановити дерев’яного хреста на місці поховання УССівців. Привезли березовий хрест, який мали урочисто нести з центральної площі на кладовище.  Та працівники Горохівського райкому компартії, зібравши місцевих алкоголіків і нероб, привели цю неадекватну публіку на майдан. Антисоціальні елементи, матюкаючись і плюючи на хрест, обзивали його «фашистським»… Дійшло навіть до рукоприкладства…Але хрест місцеві патріоти таки встановили на могилі січовиків… Та через тиждень чиясь варварська рука його спиляла.
Божа кара настигла сім’ю, яка паплюжила та різала хреста: за короткий проміжок часу її не стало… А потім Пилип Філімонович встановив і невеликий монумент із написом «УСС. 1919 р.».
Із часу заснування в Берестечку Свято-Духівського православного храму УПЦ Київського патріархату його настоятель отець Володимир Кучрин щороку 22 травня служить панахиду на братській могилі Українських січових стрільців, а також біля місць масових поховань вояків УПА та Російської імператорської армії періоду Першої світової війни. Присутнім розповідають історію захоронень.
А на 14 жовтня – День українського козацтва – місцева громадськість запланувала встановити та освятити пам’ятний знак на місці розстрілу Українських січових стрільців на Майдані Соборності. Його виготовлено коштом благодійних внесків членів виконавчого комітету Берестечківської міськради, депутатів та інших небайдужих людей.
Тож усі волиняни можуть долучитися до вшанування пам’яті Героїв.
Олег ДЕРГАЙ,
директор історичного музею.
На фото автора: братська могила січовиків, січень 2015 р.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

Багатомільйонні зарплати та премії міністрам – це…

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (1) - 2.1%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (2) - 4.3%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (2) - 4.3%
Банкет під час чуми (28) - 59.6%
Гідна оплата праці держслужбовців (1) - 2.1%
Підстава для негайного звільнення чиновників (9) - 19.1%
Мені байдуже (1) - 2.1%