Народжений у Любомлі

Народжений у Любомлі Страшилки про пологові відділення – із розряду типових медичних жахів, такого собі усного жанру народної творчості, що передається із уст в уста, але в якому більше – гіркої правди, аніж вимислу. Радянська медицина порівняно із сучасною якось не дуже дбала про комфорт і умови появи дитятка на світ Божий. СССР – у далекому минулому, акценти змінилися. Але не скрізь. Волинь, хочеться вірити, і справді належить до тих регіонів, де пологові відділення – давно сучасні й відповідають усім потребам сьогодення. Про обласний центр – то й мови нема (до Луцька приїздять народжувати навіть киянки, які не готові там платити чималі гроші за пристойні умови). А що ж у районах?..
Любомль. Для когось – останнє місто дорогою до кордону з Європейським Союзом. А для когось – перше дорогою в Україну. Пологове відділення місцевої райлікарні майже завжди заповнене. Слугує для обслуговування населення двох прикордонних районів. А через близькість до кордону – навіть іноземців. Свого часу зробили окреме пологове відділення. Але після створення ТМО на базі двох районів (Любомльського та Шацького) прийняли рішення про його закриття. Доцільніше було створити належні умови для хворих та породіль у Любомлі, ніж розпорошувати кошти і фінансувати той підрозділ, медичними послугами якого (а вони були не на найкращому рівні) користувалося й так доволі мало шачанок.
Любомльська ЦРЛ сертифікована як «Лікарня, доброзичлива до дитини». Що це означає для пацієнтів? Умови у відділенні відповідають вимогам швейцарської програми, за якою навчався тамтешній персонал. Вони передбачають і надання переваги годуванню дітей грудьми, і створення умов для партнерських пологів тощо. Упродовж кількох років куратори швейцарської програми перевіряли, чи готовий медичний підрозділ у Любомлі працювати за визнаними у світі стандартами, а потім – надали відповідний сертифікат.
Сьогодні з усіх пологів у Любомлі майже 98% – партнерські. Ще недавно така вже звична для волинських родин та й лікарів практика була недоступною для райцентру.  Залюбки допомагають дружинам під час пологів чоловіки. Фотографії щасливих батьків прикрашають стіни відділення. І додають переваг і в без того затишну атмосферу відділення. Гарний ремонт. Добротні палати, які виглядають, як «люкси» (навіть із телевізорами). У кожній – душ і туалет. До кожної  – централізована подача кисню. Сюди, кажуть медики, не треба нести свою подушку, ковдру та простирадло – все є на місці. Біля умивальників – ємності із стерилізуючими мильними розчинами та рушничками.
У вересні в Любомлі народило 70 жінок. Кількість пологів у місцевій здравниці значно зросла відтоді, як покращилися умови. Нині тут з’являється на світ 600-700 малят за рік.
Скажете: яка сенсація у розповіді про звичайне пологове відділення, хай і хороше? Справді – ніякої. Хочеться тільки, щоб таких «сенсацій» було більше: геть у кожному райцентрі. А страшилки про пологові відділення радянського штибу ми чули лише з уст бабусь.
 
Олена ЛІВІЦЬКА.
На фото автора: народитися в Любомлі тепер не менш модно, ніж у Луцьку; берегині відділення – старша акушерка Катерина Климюк, завідувач відділення Світлана Дубій та лікар-ординатор Олена Кондратюк.  

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (3) - 10%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (18) - 60%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (5) - 16.7%
Мене це не стосується. (2) - 6.7%