Щоб не бракувало ні ідей, ні грошей

Щоб не бракувало  ні ідей, ні грошей

Всеукраїнський конкурс «Кращі практики місцевого самоврядування» 2015 р. подарував Волині три перемоги. Одна прибула до Луцька, дві наступних – до Турійського р-ну. Як так вийшло? От і ми про це подумали…
Конкурс, який проводять під егідою Мінрегіону, покликаний відзначити кращі реалізовані проекти на рівні України, звісно, нагородити переможців, і головне – допомогти прогресивним громадам обмінятися досвідом, а менш активним – показати, як можна своїми руками розбудовувати своє ж життя.
Переможців визначали за трьома напрямками: «Співробітництво громад: практичні результати і вигоди», «Енергозбереження та енергоефективність», «Стимулювання економічної активності, створення робочих місць». 
Тож у напрямку «Енергозбереження та енергоефективність» ІІ місце – у Боблівської сільської ради Турійського р-ну за проект «Інноваційні енергоефективні заходи в школі с. Бобли Турійського району Волинської області».
А Турійська районна рада за проект «Здійснення організаційних заходів та запровадження економічних стимулів для розвитку інфраструктури «зеленого» і краєзнавчого туризму в Турійському районі» отримала спеціальну відзнаку.
Переможців зібрали у столиці, була урочиста церемонія нагородження. Усі разом запозичили один в одного кращі практики, щоб наступного року знову позмагатися за звання лідера. Суцільна вигода і перемога!
Боблівський сільський голова Сергій Кисель про цей проект розповідає з азартом. Він і не заперечує: то вже така завзятість у громади, що на цьому люди точно не спиняться. Бо ж відбудували одне, зробили друге, завершили третє – і загорілися очі!
А починалося все з того, що потрібно було терміново щось робити зі шкільним приміщенням. Тож іще у 2012 р. у рамках проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» за активної підтримки коодинатора проекту Ірини Пащук, стали запроваджувати енергозберігальні технології у спортзалі, який 20 років не використовували, тож його стан, звісно, був просто аварійним. 5% коштів зібрала громада, решта – грантові. Коли проект втілили у життя, про них заговорили в області. Старання громади оцінили, тож стали допомагати. З обласного бюджету виділили понад 200 тис. грн на заміну вікон та дверей на енергозберігальні та проведення внутрішнього ремонту приміщення спортзалу. Громада теж не сиділа склавши руки – все, що могли, робили власними силами: демонтували старі вікна, підвозили пісок, працювали старанно та ще й своєю технікою. Дуже допомогли лісівники – і працею, і матеріалами. 


Найактивнішу участь у реалізації проекту взяли члени громадської організації «Моноліт» під керівництвом Ганни Шуманської та весь, без винятку, педагогічний колектив школи.
Сергій Григорович розповідає, що в рамках програми енергозбереження вони планували заміну котлів, але цей проект не визнали інноваційним, тож громада стала працювати над іншим. Вирішили, що треба встановити сонячні батареї. 
– Тут теж виникли проблеми. Бо ж якщо встановлювати такі батареї на даху школи, то треба було робити нове покриття. Стали шукати можливості. Згодом із допомогою голови райради Ольги Черен вдалося залучити 460 тисяч коштів з обласного бюджету. Дах перекрили металочерепицею, в рамках проекту встановили 14 секцій сонячних батарей, акумуляторні накопичувачі, – розповідає сільський голова.
Завдяки таким новаціям, каже Сергій Кисель, тепер вони освітлюють 10 кабінетів  профільних класів. Звісно, гарно економлять на оплаті за електроенергію – близько 20%. 
Якщо порахувати, то окупність такого новаторства – приблизно 8 років. 
– Чесно кажучи, їхати на вручення нагород у Київ мене найбільше заохочувало те, що там можна почути про реалізовані в інших областях проекти. Бо ж чого нам зараз найбільше бракує: ідей та грошей! От мене, наприклад, дуже зацікавив досвід Вінниці. Тож будемо працювати, – каже Сергій Григорович.
Світлана ДУМСЬКА.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 14.8%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (212) - 46.2%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (124) - 27%