Калиткам радять почекати

Калиткам радять почекати

Як волинські нардепи «землю продавали»?

Продавати не можна продовжити. Парламентарі не ризикнули дозволити торгувати землею сільськогосподарського призначення. Не одна політична сила у вирі виборчої кампанії здобувала собі голоси електорату за рахунок цієї теми. Мовляв, ось-ось 1 січня, коли закінчується мораторій, – і розпродадуть земельку латифундистам за копійки. Однак фахівці стверджують, що цього не станеться хоча б тому, що до такого рішення не готова законодавча база ринку землі. 
Тому 10 листопада Верховна Рада України проголосувала за черговий тайм-аут. Точніше – прийняла закон №3404 «Про внесення змін до розділу Х перехідних положень Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель», відповідно до якого мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності продовжили рівно на рік – до 1 січня 2017 р. 
309 обранців підтримали закон. Автор документа – народний депутат України із фракції БПП Тарас Кутовий (керівник парламентського Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин). За його ж пропозицією, Кабмін має розробити всі необхідні нормативні акти для запровадження ринку землі до 1 березня 2016 р. Парламентові належить прийняти мінімум 7 базових законопроектів, що дозволять ринку землі запрацювати. 
Думки політиків із цього приводу розділилися. Свободівці, наприклад, пропонували повністю заборонити купівлю-продаж землі за винятком відчуження державою. Представники «Опозиційного блоку» – провести референдум із цього приводу. Члени групи «Воля народу» – продовжити мораторій до 1 січня 2026 р. Лідерка батьківщинівців – до 1 січня 2020 р. із правом держави викуповувати ділянки за ринковою вартістю з урахуванням цін у країнах ЄС (гектар землі нині коштує в Європі від 7 до 20 тис. дол.). У профільному комітеті наполягали, що закон №3404 треба прийняти, щоб погасити, розбурхані виборами, страхи народу, що вже з Нового року землі скуплять за безцінь. Разом із тим серед аграріїв, зокрема й волинських фермерів, є й такі, хто переконаний: ринок землі на повну працює в тіні, а відтягуючи узаконення продажу, ми втрачаємо мільярди доларів, які могли б працювати на розвиток сільських територій. 
З-поміж тих народних депутатів, які мають стосунок до Волині або ж обиралися у волинських округах, більшість висловилася за продовження мораторію. Одностайно «за» проголосували Ігор Гузь, Ігор Лапін та Юрій Савчук із фракції «Народного фронту». Представник депутатської групи «Воля народу» Степан Івахів теж підтримав закон, а його колега Сергій Мартиняк не голосував (хоча, за даними про реєстрацію, був присутній у сесійній залі цього дня). А більше наших у парламенті нема.
Олена ЛІВІЦЬКА. 


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 13.2%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (29) - 54.7%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (12) - 22.6%
Мене це не стосується. (3) - 5.7%