І нехай усе, Що було без тебе, Забудеться...

І нехай усе, Що було без тебе, Забудеться...  Звістка про те, що тітка Тамара народила доньку, прокотилася селом, як куля лісом. І мале, і старе несло цю новину зі своєї хати у сусідську, мовляв, ви що, досі не знаєте? А сама вона тішилася. Бог із ними, тими сусідами – нехай побалакають. Та й яка вона тітка, Тамарі ж усього 43. Тепер вона – просто щаслива. І нехай усе, що було в її житті до того, змиє начисто цей безкінечний листопадовий дощ…

Безталанна та Катя завше була. Ну не дав Бог розуму, і що робити? Все у неї якось не як у людей: і в хаті, і на городі нема порядку. То на роботі затрималася – вік у тому магазині в селі толку не було: Гриць прийде попроситься до получки, то в баби Марти на хліб нема... А в неї ніби все є – в самої он діти напівголодні бігають. Але хіба то людям станеш розказувати? Всіх шкодувала.
– Мамо, ви би хоч Тарасику яку цукерку коли дали, хай уже я доросла, – казала 9-річна Тамара, втираючи зашморганого носа. – А воно он ходить за сусідськими хлопцями – хліба з цукром, змоченим у воді, вкусити просить.
На такі вмовляння не за віком дорослої дочки Катя наступного дня приносила великого оселедця, варила картоплю, всі ситно вечеряли. А коли запах риби по хаті розвіювався і врешті зникав, мати діставали із кишені засмальцьованої кофти цілу шоколадку, давала її Тамарі, щоб та поділися з малим по-братськи. Тамара сама ніколи з тої солодкої мрії й шматка не вкусила. Але мати про це не знала.
Як Тамарі було 16, мами не стало. Померла вона так страшно, як і жила. Поїхала з сусідом Миколою, в якого був трактор, у поле. Там, поки до роботи, не менш, як літру випили, і десь він ненароком її й переїхав… 
Побідкалися трохи сусіди – не за безталанною, майже шевченківською Катериною, за дітьми, які й при живій матері були як сироти, а потім наче й забули всі. Одна тільки бабця Марина вряди-годи заходила. Дивилася, чи Тамара ще геть із ніг не збилася.
А що їхній тато? Його в Тамари з Тарасом ніколи й не було. Як коли хто у Каті (хай земля їй буде пухом) питав, мовляв, де ти дітей узяла, вона тільки сміялася і казала: то все від Бога. 
Тамара мріяла стати вчителькою. Як воно гарно їй здавалося: коло тебе завжди дітки – причесані, бадьорі, допитливі.
– А де той Єгипет теплий на карті? – запитують.
– Та ось же він! А ви історію пірамід знаєте? Ні, то слухайте, – так і уявляла, як вона про ту дивовижу розповідає, а вони слухають, повідкривавши ротики. Однокласниці тільки сміялися у відповідь на такі кумедні забаганки, бо ж хто тепер тих учителів узагалі слухає? От вступити на юридичний чи економічний – ото благо. А ще краще – поїхати у місто, зустріти там сина якогось судді чи бізнесмена – та й під три чорти вся наука.
– З якої ти епохи сюди перескочила? – не раз кепкували з Тамари.
Тільки Тарасик був її втіхою. Він таким гарним хлопчиком ріс, як янголятко. Бабця Марина не раз казала: мати ваша безталанна була, але тато, мабуть, із благородного роду, раз діти такі вдалися. 
Не вступила Тамара ні на історичний, ні на географічний. Щоб Тараса у дитбудинок не забрали, взяла на себе опіку братом. От і пішла торгувати на базар цукром та борошном. 


Сергій завжди підвозив Тамару додому, дорогою розмовляли. Через місяць він знав про її життя чимало, намагався підтримати, потім – допомогти, бо ж у хаті, та ще й у селі, ой як потрібні чоловічі руки. І хоча Тарасик не раз ображався, мовляв, він і сам усе може, Тамара не дозволяла. Так хотілося, аби хоч брат мав можливість вивчитися і вийти в люди – вона все для цього зробить!
– Ти що, Тарасику, які тобі буряки? Ану біжи швиденько уроки вчити! От станеш пілотом міжнародного авіарейсу, а може, генералом, заробиш грошей, купиш будиночок десь під містом – і забереш до себе свою нещасну сестру, – з усмішкою повторювала одне й те ж, бо тільки так брата можна було переконати, що брудна робота – то її, дорослої, клопіт.
…Бабця Марина померла якось раптово. Ще тільки вчора заходила, приносила газети, а сьогодні не стало. А вона ж для Тамари – і мама, і подруга, і просто рідна душа. Тепер і поговорити нема з ким.
Через рік Тамара вийшла заміж за Сергія. Чи любила? Та не було коли думати про це – він по господарству допомагав, та й дві пари рук – все ж краще, як одна. От тільки лихо – все частіше не мав міри до горілки. Якщо спочатку приходив – і мовчки лягав спати, то згодом на Тамару міг прикрикнути, а ще трохи – і штурхонути не боявся. Тарас просив сестру, аби прогнала геть. Вона вже й сама ніби готова була до того, аж якось зрозуміла, що дитинка у них буде.
– Хіба добре тобі без тата було? Хіба раз плакав, що хоч би побачити на секундочку – і все. От і в мене дитиночка так скаже… – пояснювала братові, хоча сама не знала, як воно краще.
Якраз перед Великоднем Тамара місила паску. Тісто запашне вийшло, гарне. Намучилася трохи, бо ж уже народжувати мала з дня на день, але вона була щаслива. Тамара стане найкращою мамою, у цьому вона не сумнівалася. І все у її дитинки буде – і одяг гарний та яскравий, і з’їсти, й іграшки. Не так, як у неї…
Тому, хто того вечора сказав п’яному Сергієві, ніби «Тамарі Микола із контори дитину зробив», доведеться ще довго спокутувати свій гріх перед Богом. 
Уночі її забрала швидка. І рятували вже тільки Тамару, бо дитинка, сказали лікарі, померла, так і не народившись. Хоча здоровенька була дівчинка. На Тамарі не було живого місця – після Сергієвих несамовитих ударів руками та ногами вона стікала кров’ю. 
Шукали ту тварюку майже місяць, аж поки не забрали п’янючого із бару в сусідньому селі – «свої» ж і здали. А Тарас затаїв ненависть. Він так і не подав документи у військовий – лишилися із Тамарою знову самі у батьківській хаті.


Тарас довго не міг знайти роботи. А потім у бізнесмени подався. З поліського лісу хтось виносить ягоди-гриби, а він продавав дерева. Крав ті дуби, чого гріха таїти, а потім і на пилораму заробив, ще рік-другий – і ціла тобі переробна фірма. Тепер він – Тарас Миколайович, дівчата табунами бігають. У нього тепер машини модні, будинок добудовує під Луцьком, кажуть, квартиру трикімнатну вже купив і здає в оренду. 
На перші зароблені гроші Тарас відвіз Тамару у Єгипет. Вона ходила босоніж палючими пісками, аж ноги пообпікала, і все дивилася на ті піраміди. Здавалося, більше нічого в її житті не існувало. Тарас показував її різним лікарям, робив усе, як ті радили. 
– Ну от навіщо ти мене мучиш? І тисячу літ мені це море не треба, і даремно ти на мене час і гроші витрачаєш. Я ж то ніколи не стану мамою… – цими словами вона ранила його, себе. Тоді Тарас думав, що убив би ту тварюку, якби Сергій сам не… здох під тином.
У свої 37 Тамара була вже геть сивою. У рідному селі, куди вона вперто поверталася після кожної закордонної мандрівки, її всі кликали тіткою. Може, з поваги до Тараса, а може, й справді пішла від неї молодість передчасно. Принаймні так вона сама вважала.


Коли те «нещасне руде кошеня» прибилося до її хати, Тамара й сама не могла пригадати. Здається, Надійка з кучериками та ластовинням на щічках була самим її дитинством, яке часто хотілося просто не згадувати.
– Тарасе, ти подивися на неї: вона ж он яка сонячна. І де тільки такі беруться? – не раз казала Тамара.
– Я не сонячна, я золотенька, – лепетало дівчатко. 
Тоді Тамара просто її обіймала. А мале сопіло вічно сопливим носиком у плече.
– Віддайте мені Надійку на виховання. То ж бачите: ви й собі не може дати раду, а в мене є все, – врешті Тамара наважилася прийти до тата Надійки – того Андрія, котрого всеньке село шкодувало: мовляв, такий чоловік був, а що через ту лярву з нього стало.
Словом, жінка, яку Андрій, кажуть, дуже любив, покинуло його із піврічною Надійкою на руках – подалася до Італії на заробітки, та й скоро забула, що тут у неї не тільки чоловік, а й дитина. Він спочатку тримався, а потім потроху опускав руки. Що дивно: не пив, як кожен другий у селі, а просто збайдужів: і до життя, і до дитини.
– Я навідуватиму вас іноді, – лише відповів.
Тамара вперше за стільки років пофарбувала волосся і навіть купила собі шубу. 
Надійка росла, Тамара розквітла, Андрій усе частіше приходив у гості. І все частіше – з квітами та подарунками. 
– Може, вже й поженяться на весну, – шепотілися довкола сусіди. – Ти подивися, який він файний став. А Тамарка то погрубшала. 
– О, то ви ж, тітоньки, не знаєте нічого – вона дитинку чекає! Кажуть, донька буде… 
Світлана ГАВРИЛЮК.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (70) - 13.4%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (229) - 43.9%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (160) - 30.7%