Рух на Польщу можуть перекрити

Рух на Польщу можуть перекрити

Шахтарі Нововолинська погрожують блокуванням руху транспорту в МПП «Ягодин», якщо їм і надалі не платитимуть грошей. 
Збіг обставин чи хитромудрий план, хтозна. Але якраз коли захиталося крісло під Яценюком у Києві і Гунчиком у Луцьку, нововолинські шахтарі домовилися вдатися до безпрецедентного кроку – не просто перекрити рух, а й блокувати дорогу в міжнародному пункті пропуску «Ягодин», що сполучає Київ та Варшаву.
Акція не стихійна. Її організатори – Незалежна профспілка гірників України та профспілка шахтарів, яка діє на нововолинських шахтах іще з радянських часів. Як розповів голова  профспілки шахти №1 «Нововолинська» Анатолій Мухомеджанов, вдатися до протесту вугільників змусила заборгованість із зарплати:
– За вересень на нашій копальні заплатили тільки 40% від потреби (лишився борг у понад чотири мільйони). Жовтень, листопад і половину грудня вже минуло – грошей за ці місяці взагалі нема. Хоча за один тільки жовтень потрібно майже 20 мільйонів. Як людям жити?!
Мало того, першу шахту вже пустили під закриття. Ще поки працює, але теж «на грані», копальня №9. Про закриття «Бужанської» наразі не йдеться. Та якщо врахувати, що обладнання там іще радянських часів і на оновлення ніхто нічого не збирається давати, то й це підприємство в недалекі часи перейде у третю категорію та зрештою зникне.
Як розповіли лідери профспілкового комітету, щоразу, піднімаючись на протест, шахтарі просять повернути їм надію на роботу. І надію цю втілює копальня №10, яка десятиліттями будується, на яку пішли мільярди гривень і яка досі не може видавати на-гора чорне золото. Однак навіть після зустрічі з міністром вугільної промисловості Демчишиним, який цьогоріч приїжджав до Нововолинська, ситуація не змінилася на краще.
Не дало результатів і голодування шахтарів у Києві.
А вже геть без оптимізму зустрічають вугільники 2016-й.
За словами голови теркому профспілки шахтарів Юрія Калістратова, у проекті Держбюджету на наступний рік фінансування вугільної галузі зменшиться майже вдвічі порівняно з роком нинішнім.
– Цей бюджет був 2 мільярди 200 мільйонів, а на наступний рік − 1 мільярд 36 мільйонів. Підтверджені тільки такі програми 2016 року: це реструктуризація − 480 мільйонів, гірничорятувальні заходи − 290 мільйонів і субвенція Державного бюджету на ліквідацію шахт − 260 мільйонів. А на шахту №10 коштів не передбачено взагалі. Тобто ви бачите: державної підтримки вугільної промисловості фактично не існує!
Аби вийти з патової ситуації, вугільники вирішили вдатися до крайнощів і перекривати дорогу. Не виключено, що блокування руху транспорту відбуватиметься в МПП «Ягодин» (якщо, звісно, вдасться для цього владнати організаційні питання).
Окрім того, розгнівані вугільники вимагають якнайшвидшої зустрічі з профільним міністром. Мовляв, хай приїде і розкаже, як місту шахтарів існувати далі.
Зокрема, люди хочуть почути відверту відповідь на три ключові питання: заборгованість, доля діючих шахт, перспектива відкриття десятої копальні.
Щодо першого, шахтарям потрібно знати поетапність виплати грошей. Бо комунальним платежам не скажеш – «почекай», та й сім’ю треба годувати щодня. Щодо другого питання, то воно безпосередньо пов’язане з третім. Бо навіть якщо існуючі копальні планується закривати, то міністр мав би запропонувати альтернативу працевлаштування для не однієї тисячі людей. А якщо нема в держави грошей для добудови десятої шахти, то можливо – потрібна сума знайдеться в інвесторів.
Словом, запитань накипіло багато. І якщо не знайти на них позитивної відповіді, під загрозою виживання опиниться чи не весь Нововолинськ.
Оксана БУБЕНЩИКОВА.
Фото автора.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (7) - 13.2%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (29) - 54.7%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (12) - 22.6%
Мене це не стосується. (3) - 5.7%