«За вашу і нашу свободу!»

«За вашу і нашу свободу!»

Лозунг, під яким українські та польські військовослужбовці в 1920 р. воювали проти більшовицького Кремля, не лише знову стає актуальним, але й набирає нового звучання.
У Любліні відбулася врочиста церемонія з нагоди початку бойової діяльності литовсько-польсько-української бригади швидкого реагування. Із цієї нагоди перед військовослужбовцями виступили одразу три міністри оборони: Антоні Мацеревич (Республіка Польща), Юозас Олекас (Литовська Республіка) та Степан Полторак (Україна).
Варто нагадати, що позитивний досвід функціонування «УкрПолбату» в «гарячих точках» європейського континенту, а також справжня військова агресія Росії в Україну підказали владі цих двох країн, а також дружній Литві, що настав час переходити від загальних слів про братерство по зброї до створення реальних бойових підрозділів. І навіть приналежність Польщі і Литви до НАТО з одного боку та наразі віддалені перспективи доручення до альянсу нашої держави не стали перешкодою: у липні минулого року міністри оборони підписали угоду про створення спільної бригади, котра наразі складається з трьох батальйонів – литовського, польського та українського. 
Як заявив очільник оборонного відомства РП, сам факт появи бригади «є чітким сигналом для всіх, хто буде порушувати мир в Європі», а головним завданням з’єднання має стати участь у миротворчих операціях, а також збільшення регіональної військової співпраці і допомога Україні в реформуванні Збройних сил України. 
Отже, старт військово-політичному співробітництву в трикутнику Литва-Польща-Україна дано. Воно, до речі, стало певним правонаступництвом спільної держави, що діяла на цих землях із часів Великого князівства Литовського під орудою номінованого на короля Вітовта. Військові експерти та історики також пригадують у сенсі збройної взаємодії у справі спільної боротьби зі «східними ордами» й рік 1920-й, коли армія УНР Симона Петлюри пліч-о-пліч боролася з польським військом Юзефа Пілсудські проти «червоної чуми» під гаслом «За вашу і нашу свободу!».
Щоправда, за нинішніх обставин доведеться внести суттєві корективи. Насамперед, у специфіці застосування бригади, бо без дозволу керівництва НАТО ні Варшава, ні Вільнюс за жодних обставин не погодяться відправляти своїх солдатів у «зону АТО», як і не спорядять їх у визвольну місію в Крим. Тому наразі основна увага, вочевидь, буде зосереджуватися на спільних навчаннях, доведення української складової до стандартів Альянсу і, цілком можливо, використання сил і засобів бригади за прямим призначенням у будь-якій іншій точці Європи, крім Сходу України. 
Та все може змінитися, якщо Кремль продовжуватиме наступ… 
Володимир ДАНИЛЮК.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Чи справилася б центральна влада з епідемією коронавірусу без підтримки органів самоврядування Волині?

Звичайно, адже вона використала для боротьби з Covid-19 весь потрібний державний ресурс. (10) - 13.5%
У Києві тільки імітують бурхливу діяльність. Насправді під прикриттям коронавірусом вирішують інші справи. (38) - 51.4%
Якби не місцеві ради, то епідемія б стала масовою. (17) - 23%
Мене це не стосується. (6) - 8.1%