Театр із… Рудників

Театр із… Рудників

Сільський театральний колектив «Еней» існує трохи більше місяця, але першою прем’єрою на «столичній» сцені Палацу культури Луцька вразив глядачів. Заповнена по вінця зала (а вона такою буває не під час кожної мистецької імпрези) аплодувала стоячи. Що ж такого зуміли втяти юнаки, дівчата та школярі із с. Рудники Маневицького р-ну?
Звідки вони такі взялися? Це питання миттєво виникало у тих, хто помітив напередодні анонс вистави «Ніч перед Різдвом» нікому не відомого молодіжного колективу «Еней» і, що головне, сільського (!), розповсюджений БФ «Волинь-2014». 
«…Це було 6-го грудня, ми з дружиною обговорювали виставу маневицького колективу, і раптом вона каже: «А якби таке й у нашому селі…». Подумав: чому б і ні? Хотілося зробити таке Різдво у Рудниках, щоби це дійсно було свято. Ніякого подвигу. Тільки свято. Щоб заповнити величезну залу нашого Будинку культури, яка може вмістити понад тисячу людей, але зазвичай пустує», – згадує «режисер» із Рудників Віталій Міхал, військовослужбовець, «атошник», що став худкором сільського театру. Три дні Віталій узяв на роздуми, а тоді видав на-гора сценарій вистави «Ніч перед Різдвом» за Гоголем в осучасненому варіанті. Далі «моторний» режисер набрав номер завідувачки Будинку культури і ошелешив її: буде у клубі вистава – і група згуртованих молодих людей рушила на перший прогін. Відтоді їх було чимало. Акторів добирали за справжнім кастингом. Довелося перебрати чи не всіх хлопців та дівчат у селі та вже поза ним. Соромилися. Помилялися. Відмовлялися. Словом, було про що в селі поговорити і до вистави, і після прем’єри 7 січня. Ну, от скажімо, були й такі, котрим не до вподоби видався надто гумористичний … дяк. Мовляв, як же так?.. Але це ж – Гоголь! На диво, знаходилися ті, хто осмілився зауважити: як же чорта з москалем можна ототожнити?.. 
Побачивши трейлер, знятий Віталієм, в Інтернеті знайомі волонтери запропонували ентузіастам виступити у Луцьку. Так колектив просто увірвався на обласну сцену. Підключився БФ «Волинь-2014». Міськрада надала залу безкоштовно. На виставу запросили учасників АТО, їхні родини, військовослужбовців та волонтерів, ну й усіх охочих… Паралельно збирали кошти на реабілітацію поранених. 20-річні парубки й дівчата сипали зі сцени народною правдою і патріотичними віршами. Сергій Величко був неперевершеним Чортом, звабливу Солоху зіграла Леся Камець, Володимир Дручок після ролі Дяка просто мусить пов’язати своє життя зі сценою, романтичним вдався Вакула Тарасові Ключуку, Романові Гульонці дуже пасувала роль Чуба…  Раритетні сорочки для вбрання та реманент для оздоблення сцени вишукували Олена Величко та директор БК Неля Главацька. Хай вибачать, кого не згадали, бо всі до одного того заслуговують.Найбільше тішила сцена найменших акторів – Максимка, Андрія, Іванка, Наталку, Марійку… Подейкують, сіли малі енеївці в автобус назад їхати, а діти до старших: «А коли на Київ?»…
Невже у Рудниках народився справжній молодіжний театр? Поки відповіді не знає навіть режисер, хоча цікаві пропозиції сиплються: «Такі справи маю робити не я, не випадкові люди, а ті, хто виконує відповідні обов’язки у цій державі. Щиро хотілося довести, що коли в українців  є «поводир» – вони здатні на щось потужне. Головне, щоб поводир не завів, образно кажучи, в болото. Знаєте, коли ти там, на Сході, й бачиш, як із сотні твоїх побратимів 20 ідуть уперед, ще 20 назад, решта не знають, куди йти, то починаєш відчутніше розуміти: все тому, що народ – сам собою, традиції – самі собою, а віра – взагалі роздерта на шматки. Щось нас мусить єднати. Ось це – якраз те». 
Олена ЛІВІЦЬКА. 
На фото Тетяни Квітки: цю сільську  молодь об’єднала українська ідея. 


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Децентралізація влади в Україні...

Децентралізація влади в Україні...

...В Україні децентралізація? Ні, не чув (68) - 14.5%
...відбувається, але не так! І не варто чекати чогось доброго (219) - 46.8%
...відбувається успішно. Це - реформа, що дає поштовх усім наступним змінам у європейському напрямку (126) - 26.9%