Погрози – мерам, безкоштовний чай – мітингарям, оплески – голові

Погрози – мерам,  безкоштовний чай –  мітингарям,  оплески – голові

У «волинському парламенті» все відчутнішим стає протистояння між двома гілками влади: представницькою та виконавчою. Укропівці, отримавши карти в руки від виборців, сумлінно продовжують ревізію кожної з регіональних програм. Зі знакових проектів рішень, які прийняли під час 3-ї позачергової сесії облради 10 березня, варто виокремити виділення 6,8 млн грн для фінансування профтехучилищ у містах обласного значення та створення комунального підприємства «Волиньприродоресурс». Останнє – волинська спроба легалізувати видобуток бурштину. 

…Розплатилися за чужі борги

З 9-ї ранку під стінами «Білого дому» розгорнувся «петеушний майдан». У тих умовах, в яких депутати облради починали роботу цього дня, здавалося, що завершити сесію 10 березня не вдасться: дощенту заповнена мітингарям зала, високий градус напруги. Ситуація із ПТУ склалася непроста: законом «Про Державний бюджет на 2016 рік» передбачено, що заклади профтехосвіти, які перебувають на території міст обласного значення, мають фінансувати із міських бюджетів. Згодом Верховна Рада України прийняла зміни до Держбюджету і вирішила, що гроші для цих ПТУ виділять із державної казни у вигляді субвенцій обласним бюджетам. От тільки, щоб закон  вступив в дію, треба, аби його підписав Президент. А Петро Порошенко два місяці думає: і не ветує, і не підписує… У Луцьку, до речі, ПТУ профінансували з місцевого бюджету. Найбільші проблеми у ПТУ Володимира-Волинського, Нововолинська та Ковеля. 
Під час обговорення каміння полетіло в міських голів. Позаочі, бо їх у залі не було. Позиція мерів відома: вони не хочуть фінансувати установи,  майно яких держава не спішить передавати на баланс міста. Коли працівникам апарату не вдалося додзвонитися міським головам, Ігор Палиця обурився: «Ми сьогодні думаємо, як поділити одну гривню на сто волинян. А мер міста може тільки ділити ділянки і красти з бюджету?». Учасники акції протесту – аплодують. Згодом Палиця піде далі й запропонує у разі небажання прийняти ПТУ у мережу для фінансування … зібрати дві третіх голосів у сесійній залі й «дати завдання» проголосувати за відставку мерів. Знову – оплески. Поки в облраді готуватимуть проект рішення про виділення 6,8 грн (за січень-лютий) для цих училищ, Ігор Петрович пропонує протестувальникам за бажанням … спуститися до їдальні й попити безкоштовного чаю чи кави. За чаєм пішли майже всі. Згодом облрада  дружно проголосувала, щоб розплатитися за чужі борги.  

…Як «розпинали» Василенка

Головного земельника області Василя Василенка цього дня мало не «звільнили». У сесійній залі він звітував про виділення земельних ділянок для учасників АТО. В проекті рішення чорним по білому було зазначено: «Рекомендувати Кабінету Міністрів України, Державній службі України з питань геології, картографії та кадастру розглянути питання щодо невідповідності займаній посаді начальника головного управління Держгеокадастру у Волинській області Василя Василенка». Щоправда, до цього таки не дійшло. Проти «екзекуції управління» виступив депутат Валерій Діброва, інші його колеги. Сам же начальник управління наголосив: в кінці лютого створено робочу групу, до якої увійшли учасники АТО, за її рекомендаціями тепер і діють. Уже прийнято 3919 рішень про виділення землі (67,7% від усієї кількості заяв). Шквал критики у бік земельників нещодавно пролунав через проблеми із виділенням ділянок для учасників АТО у Шацькому р-ні. Пульмівська сільська рада за 1,5 року не надала жодного наділу!  Тепер же процес пішов. Сьогодні вчорашні бійці та земельники порозумілися. Вирішили: у першу чергу виділяти землю в Шацькому р-ні тим, хто там живе.

…Бурштин – наш?

Продемонструвала облрада свій характер і тоді, коли на кону постали питання погодження надання надр у користування різним підприємствам. Адже за недавньою постановою Кабміну були встановлені дуже стислі строки для надання погоджень облрадами. Якщо на місцях сесії у ці строки проводити не встигатимуть, то Державна служба геології  сама надаватиме дозвіл на користування надрами. Волинські обранці обурилися прийнятому в столиці рішенню – і адресували звернення до ВРУ та уряду щодо необхідності внесення змін у законодавство у галузі надрокористування. А жодному із претендентів на волинські надра погодження цього дня не дали. 
Відмовили депутати й у створенні КП «Бурштин Волині». Позаяк у порядку денному наступним був проект про створення КП «Волиньприродоресурс», що передбачає охопити своєю діяльністю не лише видобуток бурштину, а й інших корисних копалин. Відтак 42 голоси – проти створення «Бурштин Волині», 46 – за «Волиньприродоресурс». 
Треба поспішити з реєстрацією  підприємства, вважає ініціатор його створення Ігор Палиця: «Зараз розмерзнеться ґрунт – знову буде на Волині 5 тисяч копачів. А так матимемо монополію на видобуток і зможемо диктувати інвестору свої умови. Я поки бачу це так: 25%  коштів від видобутку має йти в сільський бюджет, 25 – у районний, 50 – в обласний. Щоб люди відчували, що в них нічого просто так не забирається з-під землі. А сьогодні 100% рентних платежів іде на Київ, ми їх не бачимо!». 

…Шантаж вільними лишками

Головний фінансист  облдержадміністрації Ігор Никитюк відзвітував про виконання обласного бюджету за 2015 р.  Тим часом у обласній раді могли б уже приступити до роботи над розподілом вільних лишків – коштів, що додатково надійшли до бюджету в 2015-му. Таких маємо 67 млн грн. Однак…
«Нам досі не передали офіційного листа по вільних залишках, – зауважив під час недавньої сесії голова облради Ігор Палиця, звертаючись до директора департаменту фінансів облдержадміністрації Ігоря Никитюка. – Ви тримаєте нас у заручниках? Хочете, щоб ми проголосували ваші програми?». На що головний фінансист відповів: «Якщо розподіляти вільні лишки, не спрямувавши кошти на регіональні програми, постане питання: для чого тоді програми?». 
Пояснити ситуацію міг би голова облдержадміністрації Володимир Гунчик, але його цього дня на сесії не було: губернатор – у відпустці, присвяченій, кажуть, власному дню народження.
…Програму підтримки демобілізованих учасників АТО та членів їхніх сімей на 2016 р., розроблену департаментом соцзахисту населення облдержадміністрації, до речі, цього дня вкотре не затвердили. Депутати дійшли висновку, що розробники документа не внесли до нього озвучених на попередній сесії та комісії пропозицій.  Хоча аграрну – таки прийняли. 
На завершення зчинилася дискусія про доцільність друку матеріалів сесії на паперових носіях. За новим регламентом, документи надсилають обранцям в електронному форматі. Але, переконував Володимир Бондар, далеко не кожен депутат може роздрукувати таку масу паперів, та ще й коли вони надійшли ввечері напередодні сесії. На що Ігор Палиця пообіцяв обладнати на волонтерських засадах робочі місця у сесійній залі моніторами, а поки на таких же принципах, чи то жартома, чи то всерйоз зауважив, Валерій Діброва (не тільки депутат, а й бізнесмен) може купити паперу для друку… На таких же «волонтерських засадах» голова облради відремонтував уже свій робочий кабінет. Замінили й крісла для президії у сесійній залі. 
На комфортніші. 
Олена ЛІВІЦЬКА.
Фото автора.

Депутатський цитатник

Богдан Бабійчук («Самопоміч»): «Не було об’єктивних факторів, щоб підтримувати дане питання». 
Ігор Палиця (УКРОП): «Не називайте його вголос, а то він знову буде брати репліку». 
Святослав Кравчук («Наш край»): «Ми повинні підтримати програму щодо АПК, але її треба сконцентрувати на окремих проблемах. А то розмазали по тарілці, як у тій казці». 
Валерій Дунайчук («Солідарність»): «Наші ліси доступні для всіх. Так само, як озера і річки – доступні для всіх. З однією вудкою».

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (265) - 86%
Пізно (10) - 3.2%
Яка різниця? (8) - 2.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (13) - 4.2%
Мені байдуже (11) - 3.6%