Що треба знати про перший тиждень Чотиридесятниці

Що треба знати про перший тиждень Чотиридесятниці

Із 14 березня в усьому православному світі починається Великий піст, або Чотиридесятниця, що завершиться 1 травня Воскресінням Господнім.
Але кожен його тиждень Великого посту має свої особливості. Які саме – розповідає настоятель храму св. Луки УПЦ КП м. Луцька о. Микола САВЧУК: 
«Перші чотири дні посту ввечері по церквах служиться Великий покаянний канон Андрія Критського із земними поклонами. До читання зворушливих слів додаються призивні піснеспіви, кожен із яких закінчується земним поклоном. Таким чином і тіло, і душа християнина налаштовується на покаянний настрій.
Кожної п’ятниці чи неділі ввечері в храмах відбуваються також особливі Богослужіння – Пассії ( з латинської – «страждання»), під час яких читаються тексти Євангелія про страждання Ісуса Христа, а віряни стоять із запаленими свічками. Завершується служба колінопреклонінням перед розп’яттям, яке винесене на середину храму. До слова, Україні ця служба введена святителем Петром Могилою у ХVII ст. 
У суботу першого тижня посту Церква згадує чудо, явлене великомучеником Федором Тироном християнам Константинополя в 362 р., під час правління імператора Юліана Відступника. Святий, який упокоївся за 56 років перед згадуваною подією, явився архієпископові Константинопольському і звелів у той день усім християнам вживати в їжу тільки коливо (відварене зерно), тому що вся їжа на базарах міста була за наказом імператора-язичника окроплена ідоложертовною кров’ю і, щоб осквернити християн, які ввійшли в піст Святої Чотиридесятниці.
З тих пір у суботу в храмах освячується коливо, вірні з благочестям споживають освячене зерно, отримуючи допомогу в подвигу посту від великомученика Федора Тирона. 
Перша неділя Великого посту називається неділею торжества Православ’я над єресями. Свято встановлене у Візантії в першій половині ІХ ст. Наприкінці служби в кафедральних соборах звершується особливий молебень, де прославляється Бог, Пресвята Богородиця і всі святі за очищення Церкви від шкідливих учень.
Після остаточного поневолення України Росією у ХVIII ст. та насильному підпорядкуванню українського православ’я Москві, ієрархи тієї церкви внесли в списки єресіархів і визначних наших людей, наприклад – гетьмана Мазепу, два століття безпідставно ганьблячи ім’я найбільшого мецената свого часу».
Підготувала Оксана БУБЕНЩИКОВА. 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (614) - 85.9%
Пізно (28) - 3.9%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%