Хороми для ведмедів та покої для левів

Хороми для ведмедів та покої для левів

Нині КП «Луцький зоопарк» живе лише добрими новинами: нещодавно народився віслючок, а буквально кілька днів тому трапилося чергове поповнення – в сімействі нутрій. Тішать відвідувачів і ведмежата, народжені взимку. Щоправда, різко кількість гостей не зросла. Й не зросте, поки сам заклад перебуває у більше ніж скромному стані. Та й, чесно кажучи, зоопарком його називати язик не повертається, бо немає ні відповідних умов, ні території. Тому й кожен кидає погляд на Рівне, де зоопарк дійсно можна назвати науково-дослідною та культурно-освітньою установою природно-заповідного фонду країни. Що ж нам заважає?..

Луцька влада не перший день говорить про розбудову, реконструкцію і модернізацію комунального закладу. Нещодавно озвучили навіть терміни. Мовляв, до кінця 2014 р. необхідні будівельні роботи завершать. А до квітня 2015-го подбають і про озеленення території, і про ландшафтний дизайн. Оновлюватимуть Луцький зоопарк переважно за європейські гроші, адже обласний центр Волині є учасником проекту «Модернізація зоопарків у Замості та Луцьку, а також опрацювання концепції створення рекреаційної зони у Жешуві з метою розвитку транскордонного природного туризму», який реалізовується спільно з польськими партнерами в рамках програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна.


Плани амбітні: бюджет заходів чималий – понад півтора мільйона євро, з яких 1 млн 300 тис. – власне європейські гроші, а 168 тис. – передбачена частина із міської казни. 
Отож, чого очікувати лучанам, чим за кілька років тішитиме зоопарк? Про деталі та нюанси стало відомо під час робочої зустрічі команд проекту, коли делегації із Замостя та Жешува прибули до обласного центру Волині. Як виявилося, головна проблема нинішнього зоопарку – повна відсутність мереж.


– Луцький зоопарк розміщений дуже вдало, бо є частиною цілого комплексу – Центрального парку культури і відпочинку імені Лесі Українки, – зауважив радник Луцького міського голови Василь Байцим, котрий є координатором проекту. – Але нині в зоопарку відсутні будь-які інженерні комунікації, енергетичні мережі, каналізація та водопровід. Аби зробити абсолютно все, потрібно до п’яти мільйонів євро. Зрозуміло, що ми такими коштами не володіємо. Але той фронт робіт, який виконаємо, стане фундаментом, аби відбудувати містечка для ведмедів і левів.
Передбачено, що проект реалізовуватимуть у два етапи: перший – безпосередньо за європейські гроші, другий – представники влади сподіваються на подальшу співпрацю у рамках проекту.
Отож, починатимуть модернізацію фактично з нуля. Вхід у зоопарк залишать на тому ж місці. Далі облаштують рекреаційно-розподільчу зону, із якої відвідувачі потраплятимуть у інші сектори. До речі передбачено спорудження не лише адмінприміщення, а й ветеринарної клініки, окрім того буде територія господарського призначення, а також приміщення для працівників карантинної служби. В північній частині зоопарку проектанти вирішили розмістити вольєри (відкритий і закритий) для копитних тварин, посередині території щебетатимуть птахи. Але на цьому моменті потрібно зупинитися окремо.
Отож – про птахів. Ідея проектанта – аерарій, себто спеціальний павільйон.
– Це буде чимале приміщення висотою 15 чи 17 метрів, – розповів архітектор Василь Друзь-Крятченко. – У такому павільйоні птахи зимуватимуть. І навіть у холодну пору року відвідувачі зможуть ними милуватися. Облаштуємо аерарій на існуючому ставку, аби лебеді мали де плавати.
Літній павільйон для птахів буде у вигляді гігантського купола із сітки з деревом усередині. Одначе аерарій не зводитимуть у рамках першої черги модернізації зоопарку. Все просто – не вистачає коштів. Одначе, буде виконано необхідні підготовчі роботи. До другої черги віднесли й спорудження лікарні, приміщення кормокухні, карантинного блоку та сектору для поні.


Передбачено й окремий вольєр для хижих тварин, а також – ведмежатник та містечко для левів. А ще будуть алеї і пішохідні доріжки. Щоправда, все це функціонуватиме в межах нині існуючого зоопарку. Про збільшення площі закладу ніхто не говорить. 

Ведмеді – гордість Луцького зоопарку, адже саме тут проживають клишоногі, котрі активно розмножуються в умовах неволі. До речі, таких парочок в Україні налічується лише десять. Востаннє ведмедиця Маша дала потомство на початку цього року. Відтак містечко для ведмедів – справжня необхідність. 
Отож для клишоногих збудують спеціальні барлоги, а також вольєри просто неба. Спершу вирішили зводити один загальний, одначе згодом плани змінилися: мовляв, слід розмежувати старих та молодих тварин. Варто зауважити, що в київському зоопарку площа відповідних споруд – до 500 кв. м (із розрахунку на одну тварину), у Луцьку ж ведмежа територія буде значно більшою – 750 і 500 кв. м. Клишоногі матимуть можливість купатися в басейні (кожен об’ємом від 120 до 150 кв. м). Відтак умови максимально наблизять до природних. Передбачено й оглядові площадки для відвідувачів. Відтак буде можливість спостерігати за іграми тварин із різних ракурсів.
Оглядові тераси облаштують і коло містечка для левів. Принцип споруди практично такий самий: будуть закриті та відкриті вольєри. Лишень один, але дуже важливий нюанс: приміщення, де зимуватимуть велетенські коти, будуть обігріватися й вентилюватися, чого зараз у зоопарку немає. Для левів також обладнають басейн. Площа відкритого вольєра – 750 кв. м.
– Складність полягає в тому, що Луцький зоопарк стоїть фактично на болоті, – пояснив Василь Дузь-Крятченко. – Дуже високий рівень ґрунтових вод. Практично за півметра – вже вода. Тому ми передбачили роботи щодо підсипання територій. Треба завезти до 9 тисяч кубів ґрунту, аби вирівняти низину, й лише тоді братися за будівництво.
А от із водою, а відтак і наповненням басейнів, проблем не буде, бо зоопарк має власну свердловину. Трансформаторну підстанцію збудують у рамках проекту. Єдиний нюанс, над котрим замислюються ще до старту робіт: вартість обслуговування всієъ системи. Бо якщо сьогодні для потреб комунального підприємства з міської казни в рік виділяється півмільйона гривень, то доведеться шукати всі півтора мільйони.
– Після реконструкції зоопарку у польському Замості кількість відвідувачів збільшилася вдвічі, – зауважив заступник луцького міського голови Тарас Яковлев. – Було до ста тисяч у рік, а тепер – майже двісті тисяч. До Луцького зоопарку приходить приблизно двадцять тисяч. Думаю, після реконструкції матимемо значно більше. Принаймні плани у нас амбітні.
Та для початку все задумане слід реалізувати. Здається, почин уже узято, адже 24 липня відбулися тендерні торги. Відтак із тим, хто саме робитиме із зоопарку справжній зоопарк, влада визначилася. Зосталося лише почекати до кінця 2014 року. А там уже знатимемо, слід забувати дорогу до рівненського закладу чи ні.
Світлана ГОЛОВАЧУК.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (614) - 86%
Пізно (27) - 3.8%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%