Біля Чорної Федори

Біля Чорної Федори

Оксана понад усе боялася жити в хаті, з якої хоронили 13 дітей… Але саме там її чекала Доля. 

«Знаєш, мені навіть моторошно про це розповідати. Бо не доведи Боже… Колись моя баба повторювала часто: «Не дай нікому долі, як у тої Федори», – зізналася тітка Оля, з якою ми цього літа завше разом молодою картоплею на базарі в Луцьку торгували. Поки йшов базар, треба було про щось говорити…
Її хата стояла на самому краю вулиці. Впиралася подвір’ям у поле, за яким вже виднілися вершечки від колишніх хуторів. Хати люди за комунізму в села поперевозили, а садки на дідівських обійстях осталися, тож і поля тепер називають, орієнтуючись за тими садками «Там, де Безніско сидів», «Біля Гончара»…  І хоча хата Федори Мосійчук була  у селі, а не на хуторі, чомусь на цю частинку вулиці завжди казали «Біля Чорної Федори». Чого та Федора називалася Чорна, достеменно ніхто з молодших і не знав. Діти росли і пам’ятали: те місце краще обійти. Точніше – так наказували батьки. 
Кілька разів Оксана із сусідськими хлопцями все ж пробиралася до тієї хати. Паркану там не було, тільки чорні жерди городили двір від білого світу. Край дороги  росли кущі бузини, а замість звичних вишень чи яблунь, до хати вели… стрункі тополі. Усі вікна, крім одного, зсередини чомусь були завішені. Десь до 98-го жила там і сама Федора. Маленька така, скрючена бабуся. Мало з ким спілкувалася. Тримала пару курок. Щоранку влітку варила борщ на саморобній грубці і запахи від того борщу  змушували пастухів, які повз її хату худобу на пашу гнали, повертати голови на Федорине подвір’я. Ото, власне, й була вся увага їй від односельчан. 
Після школи Оксана виїхала зі свого села. Вступила в кулінарний технікум. Рихтувалася до Києва вчитися далі. Але… завагітніла від хлопця, з яким зустрічалася і подалася заміж. «Замужу» вистачило рівно на місяць .. до перших синців. Довелося знову вертатися в село. 
Мати стала на порозі, коли побачила у хвіртці вагітну дочку: «Щоб мої очі тебе не бачили! Та що сусіди скажуть?! Забирайся туди, звідки прийшла. Дитину зробив, то хай глядить!»… Далі Оксана не слухала. Просто пішла. Довго шкандибала. Стомилася. Поставила пакети на лавці при дорозі, сама на них впала й розридалася.
«Тоже мені, – сплеснула руками тітка Валька, коли почула, чого то Оксана ридає на все село. – Дурна твоя мати, я їй ще сама скажу. А ти не перша і не остання. Оно бачиш: хата Федорина стоїть? Заходь і облаштовуйся, все одно в неї нікого не було, то нікому вона й не тра. А я поможу підбілити, прибрати, миску яку дам, города чим посадити… І будеш жити, ще й дитя годувати. Аби тої біди було стільки!»
Хата була чорна, як Федорина доля. Оксана переступила поріг – і аж мурашки побігли за пазуху. Але – сльози висохли… Все село за день говорило тільки про Оксану, яка «Федорину хату зайняла». Мати від нав’язливих односельчан відбивалася: «Відстаньте, я сказала, що вона така мені непотрібна!». А молода вагітна жінка потроху з допомогою добрих людей наводила лад. От тільки весь час оглядалася на почорнілі ікони: якимось моторошними вони здавалися їй, суворими… «Може, їх помити?..» – подумала. 
Полізла на ослон, взялася знімати образ Миколая, …а звідти як шугне донизу згорток – і розсипалися папери по хаті. Руками сплеснула. Придивилася: мальовані чорнильною ручкою личка. Підписи: Оленка, Надія, Петрик, Іван, Володя, Ліда… «Що це?» – підняла очі здивована Оксана на тітку Вальку, яка саме ступила в хату. 
«О Боже, вона їх …малювала! – тітка затихла. – Дитино, вона ж 13 своїх похоронила. Синів і дочок. Хіба ти не чула?»
Оксані пішла голова обертом. Як жити  в хаті, з якої винесли 13 малих трун?! У неї ж б’ється під серцем дитятко! Молилася цілими днями, боялася спати й не гасила лампи, кропила хату свяченою водою, сипала свяченим маком. Але жила. 
Федорина хата для Оксана насправді виявилася щасливою. Через два роки, коли її мала Настуся вже спориш ніжками топтала, постукав у двері незнайомець. Це в село навідався «інвестор». Особисто ходив від хати до хати і домовлявся з людьми, щоб дали йому в оренду  свої землі. Думав, що і у Федориній хаті хто пай має. Зайшов  – і підкупили його зелені Оксанині очі…
Тепер живуть на цьому ж подвір’ї. Хату вивели добротну. А Федорину поруч залишили. Горщиками обвішали, тин під вікнами старовинний поставили, мальви посіяли. Вазончик. Бесідка. Шашликів є де напекти. Все – наче музей старовини. Як треба гарного гостя прийняти, то його найперше до Федориної хати ведуть.
Надія ЛАНОВА. 


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (591) - 87%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (23) - 3.4%