ЗАМОВНА СТАТТЯ, або Знайти правду в лісі, який вирубують…

ЗАМОВНА СТАТТЯ, або Знайти  правду в лісі, який вирубують…  Селяни з Омельного вимагають у голови колишнього колгоспу відзвітуватися за проданий ліс. Той же «киває» на торішню пожежу, через яку, мовляв, має до 1 травня вивезти понад 2 тис. кубів деревини з 15 га зотлілих торфовищ!

Місцеве СВК «Полісся», що в с. Омельне Ківерцівського р-ну, хазяйнує на рештках колгоспу. Однак у дірявих фермах уже давно не реве худоба, та й скільки гектарів поля обробляє кооператив, навіть його керівник затрудняється відповісти. Свою діяльність «аграрії» зосередили на деревині, бо мають у користуванні чимало сотень гектарів місцевого лісу. Це комусь може подобатися, комусь – ні, але сам факт такого господарювання не є злочином. Селян стурбувало інше: раз у раз через село курсують вантажівки з лісом. Кооператив активно торгує деревиною. Природно виникає питання: куди вкладає кошти від реалізації місцевого лісу підприємство, що хазяйнує на людському добрі?..  Щоби запитати про це у голови СВК Миколи Савчука відкрито, 3 квітня в Омельному зібрали схід селян. 
Микола Савчук ігнорувати запрошення не став і, до його честі, готовий був відповідати на запитання людей. Представнику «Волинської газети» заявив: стаття «Нищать ліс під пень», опублікована 31 березня ц. р., де розповідаємо, що люди в селі переймаються долею місцевого лісу, «замовна». Отож, за таким принципом, і ця, панове,  – замовна… Бо люди нас попросили, і ми приїхали.
Почалося ж усе з того, що понад 80 мешканців села підписало звернення до голови кооперативу. Людей цікавить єдине: наскільки законною є така активна робота місцевого СВК із реалізації деревини, чому кооператив не звітує перед громадою про те, скільки коштів отримав із реалізації народного добра і куди їх вклав? На підприємстві працює всього-на-всього 12 людей. Платежі до бюджету – невеликі. Скажімо, податку з доходів фізичних осіб за увесь 2015 рік – лише трохи більше 8 тис. грн, а податку на прибуток – 1376 грн. За лісокористування 14360 грн. Натомість торгівля лісом триває жвава.  Обурює селян і те, що працюють у кооперативі переважно немісцеві, беруть туди, кажуть, тільки «своїх». 
Емоцій люди не стримували: «Що ця фірма виробляє? Покажіть, де її худоба, де їхні свині?!»… Але конструктивної розмови із керівником СВК не вийшло, бо щойно той став розповідати про своє, як посипалися на його голову звинувачення у розкраданні місцевих лісів. Той же прийшов на збори не сам, а з таким собі Валерієм Михайловичем, котрий представився заступником із юридичних питань. Активізацію реалізації деревини представники СВК пояснили просто… лісовою пожежею.
«Раніше, згідно з лісокористуванням, нам було дозволено на рік різати півтори тисячі куба лісу. Ми ж різали в середньому 600-700 кубів. Торік же була спека. В результаті пожежі згоріло 15 гектарів лісу. Невідомо, як вона виникла. Казали, що підпалили, як було відкриття полювання, але це тільки слова. Тривала пожежа фактично до грудня. У листопаді приїхали лісопатологи, обстежили, склали акт і дозволили різати. А це більш як 2 тисячі кубів деревини. До 1 травня ми маємо це зробити. Фактично кількість лісу, який ми ріжемо, збільшилася в три, а то й чотири рази!» – пояснює Микола Савчук. Зароблені кошти, каже, вклав у сільгосптехніку: плуги нові купили, причіпа, мотопомпу… Справді, ні худоби, ні гектарів ріллі кооператив не має. Так, лише «пару паїв» орендує, та й то – у збиток. І дивного в цьому нічого пан Савчук не бачить, бо «на Поліссі господарювання невигідне». А перевіряльників готовий запросити сам. 
Правда, в останньому переконати людей йому не вдалося. «Тут без прокуратури нема що говорити!» – з цими словами половина зали пішла геть. 
Чимало селян у роботі місцевого СВК великого гріха не бачать. Мовляв, традиційно голова долучається до ремонтів сільських установ, допомагає, коли хто звертається з проблемою. 
«Послухайте, бо тут такий балаган. У мене згоріло два хліви, то він мені на один хлів дав балки і крокви. І все безплатно!» – спиняє мене старшого віку жінка Ганна Олещук. 
«А що ви думаєте з приводу проблеми вирізування лісів довкола Омельного?» – цікавлюся у відповідь.
«То не моє діло! В ліс я не ходжу. Поки був чоловік живий, то їздила…»  – от і поговорили. 
Однак казали, що  найбільше критикують голову кооперативу ті, хто таки до лісу ходить… Або, якщо вірити словам місцевих, «і сам добре ріже». Чимало з того, що знають селяни про винищування лісів, цього дня лишилося за кадром. Звучали у вирі емоцій навіть дуже відомі прізвища. Але люди воліють, щоби крапку над «і» поставили компетентні структури. 
Випустивши пару під час зборів у місцевому клубі, вислухавши аргументи, жителі Омельного мають намір адресувати письмове звернення до обласної екологічної інспекції з проханням провести перевірку: чи все так у їхньому лісі прозоро й зрозуміло, як пояснюють у кооперативі? А сільський голова Василь Зінчук каже, що від імені громади обов’язково добиватиметься, аби проблема прозвучала у сесійній залі облради. Спільно з односельчанами, яким не байдужа доля своєї землі, він клопотатиме, щоби довколишні гектари, на яких хазяйнує СВК, передали під опіку державному лісгоспу. Бо знайти правду в лісі, що фактично перебуває у власності приватної особи, важко. Тим паче, від нових пожеж і цього літа ніхто не застрахований…
Олена ЛІВІЦЬКА. 
На фото автора: такі фури в Омельному – не рідкість. 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (618) - 86%
Пізно (28) - 3.9%
Яка різниця? (14) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.3%
Мені байдуже (30) - 4.2%