Історія вартістю 17 тисяч євро

Історія вартістю 17 тисяч євро

Волинський тисячолітній Меч Вікінга повертається... в Київ із Таллінна!


13 травня в Міжнародний в аеропорт «Бориспіль» прибула  українська делегація  з міста Таллінна  із поверненим Естонською Республікою Україні середньовічним артефактом – Мечем Вікінга. Найцікавіше, що історичну реліквію, вартість якої на «чорному ринку» оцінюється майже в 20 тис. євро, було знайдено на Волині. А от як контрабандисти зуміли переправити її через кілька кордонів у Росію, звідки білоруський водій вантажівки віз його в Естонію – це загадка, котре ще треба розгадати...

Як поінформувала прес-служба Міністерства культури України, до складу делегації, яка перебувала в Естонії, з метою отримання незаконно вивезеної  з України середньовічної  цінності,  входили начальник Управління музейної справи та культурних цінностей Мінкультури Василь Рожко , науковий співробітник Українського центру культурних досліджень, український археолог, пам`яткоохоронець Максим Левада, завідувач науково-дослідного відділу реставрації творів з металу Національного науково-дослідного реставраційного центру України Віктор Голуб.

«Вчора естонська сторона урочисто передала українській делегації Меч Вікінга у межах співпраці країн-учасниць Конвенції про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності від 14 листопада 1970 року. Поверненню цієї цінності до України ми сердечно завдячуємо естонській стороні,  яка затримала передачу меча до Росії. Зі свого боку Україна надала докази про те, що знайдений меч був незаконно вивезений з території України  Важливо, що такий шляхетний  крок дружньої Естонії продовжує нашу співпрацю у час, коли ми прагнемо  до євроінтеграції» - розповів начальник Управління музейної справи та культурних цінностей Мінкультури Василь Рожко  під час короткого брифінгу.

Він також  повідомив, що надалі  раритетний меч буде переданий Національному науково-дослідному реставраційному центру України  для здійснення  експертизи  та реставраційних робіт, після чого він стане  державною частиною Музейного фонду  України, і буде представлений до широкого огляду.

Український археолог та  пам`яткоохоронець Максим Левада висловив впевненість, що повернений Меч Вікінга достатньо високого рангу, скоріш всього декорований сріблом, і радше всього, належав якомусь видатному воїну.

«Кожна маленька знахідка – це інформація про наше минуле. З багатьох знахідок ми складаємо таку картину  про минуле нашої країни, яке не відбилося в писемних джерелах. або ці джерела не збереглися. Тобто це окремий джерельний напрямок, ми таким чином власне вивчаємо  своє минуле», –зазначив він.

Варто нагадати, що врочиста церемонія передачі-отримання Меча Вікінга відбулася 12 травня  у  Центрі української культури (м. Таллінн). Від естонської сторони у процедурі повернення взяли участь  Анне-Лі Реймаа, заступник голови Естонського комітету національної спадщини;  Лінда Лаінвоо, генеральний інспектор Естонського комітету національної спадщини; Кадрі Яурам, директор департаменту Міністерства культури Естонії; Мартін Рогер, начальник управління МЗС Естонії; Еда Ахі, куратор естонсько-українських відносин МЗС Естонії; Александер Міксюк, співробітник Податково-митного комітету Естонії.

А починалася ця історія так. Послу України в Естонській Республіці Віктору Крижанівському повідомили з Києва: виявлений в вантажівці раритетний предмет – це той самий Меч Вікінга, який було знайдено на Волині і який безслідно зник із музейних фондів.  

Оскільки спочатку Естонці хотіли віддати знахідку Росії, то український дипломат пообіцяв: зроблять усе можливе, або довести українське право на цей предмет.

І невдовзі старший інспектор з археології Міністерства культури Естонії Неллі Кангерт заявив:

«Оскільки меч знайшли в Україні, Естонія поверне його країні, де його і знайшли».

Що ж, експертиза показала: Меч Вікінга був виготовлений в X-XI ст. Був оздоблений срідблом, що означає: належав якомусь полководцеві. Як потрапив на волинську землю, за тисячу років встановити вже неможливо. Але от хто його намагався вкрасти та продати за кордоном, то на ці питання повинні дати відповідь правоохоронці.

Крім усього іншого, унікальний історичний експонат, мабуть, пора вже з Києва, де він «погано лежав», передати на Волинь. Раз тут бували вікінги та залишили свого меча, значить, це наш експонат і його місце – в Волинському краєзнавчому музеї!

Сергій ШРАМЧУК.

На фото: естонське телебачення першим показало раритетний меч.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%