Луцький Псалтир повертається до волинян

Луцький Псалтир повертається до волинян

Унікальна книга – Луцький Псалтир XIV ст. – відтепер стала доступнішою для людей. Напередодні відзначення величного свята – 1025-річчя Хрещення Київської Русі – факсимільну копію отримали голови райдержадміністрацій і бібліотекарі. В урочистій атмосфері районним керівникам цінну книгу передали  голова облдержадміністрації Борис Клімчук разом із головою інформаційно-просвітницького відділу Волинської єпархії УПЦ протоієреєм Валентином Марчуком та керуючим Володимир-Волинською єпархією УПЦ єпископом Володимиром.

– Це унікальне видання має піти до людей, аби його читали чи хоча би мали можливість доторкнутися, –  сказав Борис Клімчук. – Адже кожен мусить знати, любити і цінувати власну історію. Оригінал цієї найбільш екзотичної книги Середньовіччя знайдено в Лаврентіївській бібліотеці Флоренції 1954-го. І лише нині тисяча примірників точної копії унікальної пам’ятки знову з’явилася на древній Землі Волинській. Я гордий за це видання, яке ще раз підтверджує українську європейськість. Нині історики стверджують, що князь Володимир охрестив Київську Русь силоміць. Так, можливо, то була примусова реформа, не всі її моменти можна назвати правильними. Але то – велика справа, треба було мати особливу рішучість і силу, аби здійснити її. То – великий крок уперед у розвитку держави, із християнством  Володимир Великий приніс на наші землі паростки цивілізації. Без такого кроку рух уперед був просто неможливим.
Варто нагадати, що презентація манускрипту, в палітурному оформленні якого використані мотиви тиснень українських рукописів XIV-XVII ст., попервах відбулась у Києві. Столичні експерти і священики одностайно визнали його унікальність не тільки в царині духовності, а як видання надзвичайно цікавого та пізнавального щодо палеографії, текстології, розвитку церковнослов’янської мови.
– Ми розуміємо цінність видання. Тому навіть не задумувалися над тим, що подарувати Президентові Польщі Броніславу Коморовські, коли він завітав на Волинь, – наголосив Борис Клімчук.
Тож Броніслав Коморовські отримав у подарунок факсимільні копії Луцького Євангелія та Луцького Псалтиря із особистим підписом предстоятеля Української Православної Церкви Блаженнішого митрополита Володимира.
До речі, унікальне видання побачило світ завдяки зусиллям та ініціативі Бориса Клімчука і його Благодійного фонду «Рідна Волинь» та за сприяння керівника Волинської єпархії УПЦ митрополита Ніфонта. А протоієрей Валентин Марчук розповів, що, зважаючи на заслуги перед Українською православною церквою, глава УПЦ Блаженніший митрополит Володимир нагородив митрополита Волинського і Луцького Ніфонта і голову облдержадміністрації Бориса Клімчука орденами Святителя Миколая Чудотворця. Адже саме завдяки їхнім зусиллям, наголосив голова інформаційно-просвітницького відділу Волинської єпархії УПЦ, волиняни мають можливість осягнути святість і мудрість унікального видання, яке назване Флорентійським Псалтирем, одначе написане у Луцьку місцевим отцем Іоаном. 
– З нагоди цього великого свята для всього християнства ми запланували дуже багато заходів – конференцій, семінарів, різноманітних презентацій та виставок, – ділився планами Валентин Марчук. – Але видання такої унікальної книги – найбільш вагома і найочікуваніша подія. Зараз можу зізнатися: коли ми віднайшли цей Псалтир і стали розповідати про наміри віддрукувати його, відгукнулося чимало політиків. Проте зовсім не хотілося, аби така подія мала політичний відтінок, тож довелося трохи зачекати. Коли розповів про це Борисові Клімчуку, він одразу взявся за реалізацію задумів, а його фонд  надав матеріальну підтримку, повністю профінансувавши видання. Тоді ж ми домовилися, що книгу переважно даруватимемо навчальним закладам, бібліотекам. От і сьогодні передавали Псалтир головам райдержадміністрацій. Перше завдання – донести її до якомога ширшого кола людей.
Щодо продажу, то, звісно, передбачено і такий варіант розповсюдження Луцького Псалтиря. Виручені гроші підуть на благі справи – всі кошти буде передано на будівництво Храму Всіх Святих Землі Волинської, що в обласному центрі.
Про особливість та значущість події говорили й присутні керівники органів виконавчої влади Волині. Зокрема,  голова Локачинської райдержадміністрації Володимир Мазурок наголосив:
– Це частинки нашої історії, відкопана із глибокої давнини. Дуже приємно, що ми від сьогодні будемо безпосередньо причетні до цієї великої справи.
А голова Рожищенської райдержадміністрації Володимир Масалов додав:
– Зараз можу з приємністю повідомити, що кілька років тому долучився до цієї справи. Вже тримав у руках величне видання. Зізнаюся, що тоді мене справді заполонили особливі емоції. То подія для всього народу і вірян, то шана історії, релігії, культурі. Тож можливість мати таку книгу для нашого району – справжня гордість.
Принагідно всіх також запросили на святкування до Княжого града, де відбудуться масштабні заходи з нагоди річниці хрещення Руси-України, ініціативу яких озвучив і взяв під свій особистий контроль іще на початку нинішнього року Президент України Віктор Янукович.
– Ми на порозі величної річниці хрещення Київської Русі. Це свято відзначатимуть на державному рівні. І так приємно, що наша Волинь загалом і особливо місто Володимир-Волинський стануть центром цих подій. Мало того, ми маємо подвійне свято, адже Княжий град іще відзначає свій день народження! – наголосив Борис Клімчук. 
Світлана ДУМСЬКА.
На фото автора: Борис Клімчук і єпископ Володимир знайомлять присутніх із унікальним виданням; Луцький Псалтир повертається до волинян.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (503) - 88.4%
Пізно (18) - 3.2%
Яка різниця? (9) - 1.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (20) - 3.5%
Мені байдуже (17) - 3%