Не хочуть жити з «ЧОРТ»ом!

Не хочуть жити з «ЧОРТ»ом!

На Маневиччині громада бунтує через одну букву в назві села і дійти обіцяє аж до Верховної Ради!

При в’їзді до старовинного села князів Чарторийських каменем викладена символічна брама. Невдовзі тут з’являться православний хрест і церковний дзвін. А от яку назву отримає село і чи вплине вона на подальшу його долю – невідомо. 
Іще сім віків тому поміж мальовничих заплав, на горі, що здіймалася до хмар, князь Василь Чарторийський заснував поселення. Із кожним століттям воно розросталося. Нові будівлі тут з’являлися. Навіть величний монастир постав! Князівський рід, відзначений іще Священною Римською імперією, відійшов в історію. І тільки монастир та назва села «Чарторийське» нагадують про славну минувшину.
Точніше - «нагадували». Бо з приходом радянської влади «освободітєлі» закрили храм Божий, зробивши там склад. А в назві населеного пункту додали слово «Старий» і замінили А на О в імені. Всього одна буква – та зовсім інша суть: замість князівського імені Чарторийських (в оригіналі ЧЕрторийських – «черта», «межа») село отримало сатанинську назву. Можливо, це прикра випадковість чи безграмотність? 
Хоча є й інша думка. Нібито Старий Чорторийськ отримав свою назву тому, що довкола нього звивається річка такими викрутасами, ніби рови ці сам чорт рив.
Як весь час траплялося в історії, нове зі старим постійно перепліталося. Тому першу – князівську – назву зберегли люди в багатьох офіційних назвах (як-от Старочарторийське лісництво).
Аби врешті зупинити плутанину й повернути селу його легендарне ім’я, тутешні мешканці все активніше говорили про перейменування. Першими, хто з такою ініціативою звернувся у сільраду, стали педагоги школи. Бо ж кому, як не їм, знати історичну правду та розумітися в етимології?! Інші жителі підтримали. І вже фактично всі погодилися.
Однак після останніх виборів ввійшло до сільради чимало депутатів, які виявилися проти зміни букви О на А. Та й частина громади стала «вмикати задню». Мовляв, це ж скільки доведеться документації міняти! Нову оформляти – теж плутанина начебто вийде! І щоб не допустити зміни назви, стали прихильники «Старого Чорторийська» підписи збирати й петиції готувати.
Аби заспокоїти «фінансовий» переполох, секретар сільради Марина Свентий неодноразово пояснювала:
Якщо нові папери оформляти (нерухомість, приміром, переписувати), то в сільраді просто доведеться взяти довідку – БЕЗПЛАТНУ, котра в подальшому підтвердить факт перейменування. Ну, а що печатку і штамп новий виготовити, так сільрада віднайде в бюджеті яких 500 грн.
Виступає за відновлення історичної справедливості й монастирське братство. Намісник Хресто-Воздвиженського чоловічого монастиря архімандрит Володимир каже: в них навіть язик не повертається називати свою майже 300-літню обитель інакше, ніж ЧАрторийська. А у власний паспорт монах узагалі заглядати не любить.
– Подивіться: 20 років тому я переїхав на Маневиччину й паспортистка вказала місце моєї нової прописки, – показує на слово ЧОРТорийськ і навіть не хоче називати, оскільки монахи слово «чорт» неодмінно заміняють на «лихий», «звабник», «лукавий». 
Не раз православні, які з усіх усюд їдуть у монастир, дивуються: таке святе місце, а розташоване в селі з такою «незвичною» назвою. Тож, передаючи думку монастирського братства, о. Володимир вважає: хто хоче з чорним словом дружини – монахи не можуть заборонити. Але з позиції як релігійної, так історичної, все ж варто було б замінити О на А.
Втім, остаточне рішення все-таки за громадою, яка налічує більше восьмисот людей. Поки що прихильники давньої назви спробують переконати депутатів сільради проголосувати за перейменування. В разі позитивного рішення цілий стос документів поїде в Маневичі, де зміну О на А обговорить уже районна рада. Набереться потрібна кількість голосів – іще більша папка документів поїде у Волинську обласну раду. А жирну крапку у «ЧОРТорийському» питанні ставитимуть шляхом голосування аж у Верховній Раді.
…По секрету люди розповіли: букви, що мають кріпитися до символічної брами при в’їзді до княжого поселення, давно виготовлені й тільки чекають депутатського рішення. Однак якою буде друга літера в назві села – інтрига.
Оксана БУБЕНЩИКОВА.
Фото автора.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (580) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%