Обережно: сонце!

Обережно: сонце!

Надмірна засмага може викликати рак шкіри, – попереджає заслужений лікар України Ростислав Валіхновський.

Літо в самому розпалі, і до сьогодні радувало нас не просто теплотою, а шаленою спекою. Під час «гарячих» днів спостерігаєш сотні, а то й тисячі людей, які на берегах озер та річок загоряють цілими годинами. Тож давайте розберемося: сонце шкодить нашому здоров’ю чи навпаки – є життєво необхідним? Кваліфікованої поради запитаємо в уродженця Турійського р-ну, а нині знаного в Україні та за її межами лікаря  Ростислава Валіхновського.
– Відомий факт – під впливом сонячного випромінювання в організмі утворюється вітамін D, який бере участь в обмінних процесах та є незамінним для сильних кісток. Однак учені довели: для отримання вітаміну D нам достатньо перебувати на сонці близько 15-20 хв. на добу. За цей час у полудень можна отримати 10000 МО вітаміну D. Такого запасу людині вистачить приблизно на тиждень, – каже Ростислав Любомирович.
Що ж відбувається в організмі, коли людина перебуває на сонці більше норми?
Є 5 основних аргументів, що красномовно доводять, – надмірне захоплення засмагою шкодить здоров’ю і негативно позначається на стані шкіри.


Аргумент №1. 
Пігментні плями та веснянки
Коли ми перебуваємо на сонці, організм активно виробляє меланін – пігмент, завдяки якому шкіра набуває коричнево-золотавого відтінку. Але це не більше ніж захисна реакція шкіри на вплив ультрафіолету. Яка своєю чергою запускає низку активних процесів. Як результат, порушується процес регенерації шкіри: вона грубішає і потовщується.
З меланіном теж не все просто. Після тривалої засмаги він починає вироблятися нерівномірно. Це призводить до появи пігментних плям і веснянок.

Аргумент №2. 
Глибокі зморшки
Колаген і еластин – два важливих білки, що відповідають за молодість, пружність і еластичність шкіри. Ці білки розміщуються в глибинних шарах шкіри, але коли ми надто довго перебуваємо на сонці і дозволяємо собі засмагати опівдні, ультрафіолет вражає і їх. Шкіра стає в’ялою, починають формуватися дуже глибокі мімічні зморшки.
Особливо небезпечні тривалі сонячні ванни після 40 років, коли блокування вироблення колагену і еластину призводить до фотостаріння – «в’янення» не стільки з віком, скільки з надлишком часу, проведеного на пляжі.

Аргумент №3. 
Руйнуються ДНК клітини
Засмага – це мікроопік шкіри. Будь-який опік завжди залишає після себе сліди. Особливо небезпечні дитячі опіки, оскільки вони залишаються з нами на все життя на рівні «поломок ДНК». До того ж, усі мікро-опіки мають властивість накопичуватися.

Аргумент №4. 
Ризик розвитку онкозахворювань
Тривале перебування на сонці та накопичені мікро-опіки можуть призводити до меланоми – раку шкіри. У світі з кожним роком кількість нововиявлених випадків меланоми збільшується на 8%. Сумну статистку вчені пов’язують зі зменшенням озонового шару Землі, а також зі збільшенням інтенсивності ультрафіолетового випромінювання на 10%. Меланома, на жаль, – найбільш злоякісна пухлина серед усіх відомих, яка дуже швидко дає метастази. Звичайно, на початкових стадіях меланома лікується, але якщо людина її не помічає або не зважає, то результат, швидше за все, буде невтішним.

Аргумент №5. 
Загострення низки хвороб
Людям, які мають цукровий діабет, хвороби щитовидної залози, гіпертонічну недугу, ендокринні порушення, хронічні інфекції, будь-які, в тому числі доброякісні, пухлини – на сонці можна перебувати дуже обмежений час і тільки після консультації лікаря. Однак пам’ятайте: про деякі свої захворювання ви можете і не підозрювати, тому краще не захоплюйтеся засмагою надмірно, – наголошує лікар Валіхновський. І насамкінець додає: 
– Дуже б хотілося, щоб прочитавши ці п’ять аргументів, ви зробили правильний висновок і залишалися здорові!
Поліна РУДЕНКО.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (579) - 87.1%
Пізно (24) - 3.6%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.6%
Мені байдуже (22) - 3.3%