До медалі було 0,3 секунди…

До медалі було 0,3 секунди…

Для здобуття бронзової нагороди на Олімпіаді в Бразилії лучанці Марії Повх не вистачило 0,3 десятих секунди. «Бронзу» завоювали суперниці з Білорусії. Але хто насправді позбавив заслуженої нагороди нашу славетну землячку, яка зіткнулася з навколо спортивними ігрищами ще задовго до поїздки в Ріо-де-Жанейро? І чому зараз провину за втрату олімпійських нагород недоброзичливці намагаються перекласти саме на майстра спорту міжнародного класу з Волині?

Голова Федерації каное Волині Андрій Шевчук ще в червні, спілкуючись із журналістами «Волинської газети» (див. статтю «Хто поїде в Бразилію?» від 23 червня 2016 р.), розповів про те, як на шляху Марії Повх на XXXI Олімпіаду в Ріо-де-Жанейро виникають рукотворні бар’єри.

Суть проблеми – на жаль, банальна, коли дехто намагається переплутати свої приватні інтереси з державними.

«У складі жіночої байдарки-четвірки торік у Мілані Марія Повх здобула ліцензію на дистанції 500 метрів. Але суть у тому, що оргкомітет Олімпіади виділяє цю ліцензію не якимось конкретним спортсменам, а – для конкретного класу човнів. Тобто, жіноча байдарка-четвірка з чотирма учасницями має право виступати на Олімпіаді в Ріо-де-Жанейро», – розповів Андрій Шевчук.

Марія Повх чесно пройшла всі випробування. І дійсно: у складі байдарки К-4 на дистанції 500 метрів у м. Дуйсбург (Німеччина) на першому етапі Кубку світу, а потім і на другому етапі Кубку світу в м. Рачіце (Чехія), Марія Повх із Світланою Ахадовою, Анастасією Тодоровою та Інною Грищун підтвердила необхідні нормативи в часі та разом здобули путівку в Ріо-де-Жанейро.

Але потім почалося незбагненне.

Про це 2 місяці тому й розповів Андрій Шевчук:

«Проти остаточно затвердженого на тренерській раді в Дніпрі складу екіпажу К-4 виступив старший тренер команди Олексій Семикін. Саме він безпосередньо тренує спортсменок Тодорову, Грищун…. І саме їх він хоче бачити в Ріо-де-Жанейро із іншою учасницею –  Марією Кічасовою! А Марія Повх йому не потрібна…».

На щастя, суспільний резонанс таки допоміг офіційним посадовим особам сформувати склад олімпійської збірної за спортивним принципом. І Марія Повх отримала право виступати в Ріо-де-Жанейро… Але до заповітної медалі не вистачило зовсім мало: лише 0,3 секунди!

Чому ж так сталося?

Ми зустрілися з веслувальницею Марією Повх, тренером Романом Повхом і Андрієм Шевчуком, щоб з’ясувати причини.

«Тренер Семикін мене буквально не підпускав до себе в групу. Він особисто говорив, кому до нього на збір прибувати, а кому – ні. А як поїдеш без запрошення до Олексія Івановича, якщо веслувальна база в Обухові розташована фактично в його будинку: одну частину він займає, а другу – спортсмени? – не приховувала знаменита веслувальниця. – Лише на початку липня я остаточно дізналася, що все-таки поїду в Бразилію. Якраз перебувала в Києві на навчально-тренувальному зборі, де займалася окремо від інших членів екіпажу з причин, про які я вже сказала: мене в хату тренера в Обухів ніхто не запрошував».

Потім була Португалія, де мав відбутися заключний і повноцінний навчально-тренувальний збір і де всі чотири спортсменки мали відновити навики спільного проходження дистанції.

«За 10 років перебування в збірній Україні, чесно кажучи, такого потужного підготовчого циклу для олімпійців, ще не було! Бо ж перед Португалією ми ще 4 місяці готувалися в Туреччині! Треба прямо сказати: Міністерство молоді та спорту України спрацювало на належному рівні, зробило все від нього залежне, щоб всі українські веслувальники підійшли до найвідповідальніших стартів Олімпіади-2016 якомога краще підготовленими.

Так от, лише в Португалії ми й, власне, тричі здійснили тренування в повному складі байдарки-четвірки і жодного разу не було пройдено дистанцію 500 метрів. Анастасія Тодорова (її називають «граючим тренером») мала б запропонувати щільніший графік підготовки, але вона чомусь цього не зробила. Я запропонувала Анастасії  проводити тренування в складі екіпажів-двійок, щоб кращою потім була взаємодія в К-4, але це відбулося лише один раз», – не приховує Марія Повх.

Зрозуміло, що за таких обставин про якесь відточування майстерності в складі квартету годі й говорити. Але навіть у таких умовах у Марії Повх та її сусідок у байдарці залишався шанс здобути медалі… Але знову втрутився «людський фактор».


«У Бразилії Анастасія Тодорова постійно відкладала спільне тренування на потім… «Граючий тренер» говорила, що це відбудеться лише після змагань жіночих екіпажів-двійок, де сама Анастасія Тодорова виступала разом із Інною Грищун. І лише за день до заїзду (ми втратили більше 2 тижнів!!!) ми й сіли у чотирьох в одну байдарку… Зрозуміло, що без відома тренера Олексія Семикіна таке неподобство відбуватися не могло, бо план підготовки складав особисто він», – згадує Марія Повх.

Після того, як Тодорова-Грищун в К-2 фінішували четвертими і, коли основна ставка на медалі не спрацювала, в останній момент вони згадали про К-4. Як виявилося, було вже пізно…

І ось старт. На перших метрах українки – в лідерах! Але потім, за відсутності злагодженої роботи екіпажу, почали здавати позиції. Три човни суперників вийшли вперед. Після половини дистанції наші дівчата почали наздоганяти тріо лідерів, але… На фініші не вистачило лише 0,3 секунди…

Хіба варто говорити, яким було розчарування?!

Аж тут – скандальне інтерв’ю ще в Бразилії, яке дали Анастасія Тодорова, Інна Грищун і Світлана Ахадова. В усьому звинуватили… Міністерство молоді і спорту та нашу Марію Повх. Мовляв, не тренувалася з іншими дівчатами… Але ж правда в тому, що фактично Марія Повх і Світлана Ахадова в осінньо-зимовий і весняний періоди постійно були разом.

І не вина нашої славетної землячки в тому, що тренер Олексій Семикін ще задовго до поїздки в Бразилію надумав собі скласти зовсім іншу конфігурацію екіпажу: Тодорова, Грищун, Кічасова і Горлова. Про це він офіційно заявляв після змагань на Кубок України на тренерській раді. Мовляв, ось цей квартет – найкращий, він йому повністю довіряє, відсутні будь-які проблеми у комунікації, а всі інші варіанти – програшні. Хоча, як уже припускала «Волинська газета», можливо, розрахунок був зовсім іншим: просто продати Тодорову, Грищук, Кічасову і Горлову за кордон?..

«Федерація каное України на чолі з її президентом Сергієм Чернишовим мала б бути консолідуючою ланкою в процесі підготовки наших веслувальників до найвідповідальніших змагань. Але на практиці вийшла зовсім інша ситуація. Інтереси федерації раптом переплелися з приватними інтересами Сергія Чернишова, який окрім всього іншого – керівник клубу ФСК «Хімік» (Южний), до якого належить Анастасія Тодорова – так званий «граючий тренер» екіпажу-четвірки. Тому коли почалися спроби відсторонити нашу Марію Повх зі складу К-4, позиція Сергія Олександровича стала цілком зрозумілою… Мене обурює й поведінка вже екс-тренера збірної Олексія Семикіна. Ще задовго до поїздки в Бразилію він розпочав закулісні маніпуляції зі складом жіночої четвірки, унеможливив якісну підготовку всіх дівчат включно з Марією Повх, не розряджував, а нагнітав важку психологічну ситуацію в колективі… Розділивши дівчат на «своїх» і «чужих», він, на жаль, сам того не бажаючи, отримав ганебний результат:  Марія Повх, Анастасія Тодорова, Інна Грищун і Світлана Ахадова реально могли виграти олімпійські медалі, але втратили їх!», – наголосив голова Федерації каное Волині Андрій Шевчук.

«Мені прикро, що гіркоту втрати олімпійських медалей дехто хоче зробити ще нестерпнішою безпідставними звинуваченнями. Скажіть, хіба це нормально, коли Марія отримувала повідомлення навіть від матері Анастасії Тодорової, де були суцільні лайливі слова? Навіть після фінального заїзду на дистанції К-4!», – говорить тренер спортсменки Роман Повх.

«Я дуже розчарована тим, що сталося…  Тренер Семикін неодноразово мені говорив: якщо я виступатиму в складі К-4, то дівчата зі мною не співпрацюватимуть, бо виступив категорично проти моєї кандидатури. І що він ніколи не переступить через свої амбіції! Але, вибачте, я це право заслужила не на якомусь курорті, а в результаті високих спортивних досягнень на найвідповідальніших міжнародних змаганнях! Мої результати дали мені олімпійську ліцензію, а не якась тренерська забаганка! – відверто каже Марія Повх. –  Не моя вина в тому, що повернулася на рідну Волинь без медалі, бо насправді дуже хотіла розділити радість омріяної перемоги зі всіма земляками, а також  із тими, хто постійно допомагав у навчально-тренувальному процесі… Життя продовжується. Сподіваюся, ця чорна сторінка – в минулому. Тут, на Волині, є справжні підтримка та розуміння. Наразі намагаюся відпочити після всього, що сталося до поїздки в Бразилію і під час змагань у Ріо-де-Жанейро. Попереду – нові старти. З осені – початок чотирирічного циклу підготовки до Олімпіади-2020 в Токіо».

Володимир ДАНИЛЮК.

На фото Романа УСТИМЧУКА і прес-служби Федерації каное України: Марія Повх після повернення у Луцьк; драматична дистанція жіночої К-4 у Ріо-де-Жанейро.

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (404) - 87.1%
Пізно (15) - 3.2%
Яка різниця? (8) - 1.7%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (20) - 4.3%
Мені байдуже (16) - 3.4%