Як протистояти війні?

Як протистояти війні?

Два дні у санаторії «Пролісок» журналісти Волині дискутували, як протистояти в умовах неоголошеної війни Росії, яка підгодовує сепарів «гумконвоями», спецназівцями та десантниками, інформаційною брехнею. Вкладає у це шалені  кошти. Шалені!!! Натомість у нас належним чином не підтримується книговидавництво і журналістика – припинили своє існування «Діалог», «Віче-інформ», «Відомості», «Телерадіогазета», розпорошено керівництво інформаційною сферою. Не розвивається військова журналістика. Є кошти на автомобіль чиновника, але на книгу-газету-журнал – великий духовний автомобіль нації – сьогоднішнє покоління чиновників не здатне передбачити у кошторисі навіть мінімум мінімумів. Та попри це дискусія була притишена толерантством учасників – українських жертовників з числа редакторського корпусу і досвідчених журналістів.
Вирішенню назрілих проблем журналістики присвячена науково-практична конференція «Регіональна журналістика в умовах інформаційної війни», яку цими днями провела Волинська обласна організація НСЖУ. Редактори обласних та міськрайонних газет порушили ряд важливих проблем, які стосуються роботи журналістів регіональних ЗМІ, дотримання морально-етичних норм та правових норм при висвітленні подій, які відбуваються в Україні впродовж 2014-2016 років.
В роботі конференції взяли участь голова обласної державної адміністрації Володимир Гунчик, головний консультант головного департаменту інформаційної політики Адміністрації Президента України, секретар НСЖУ Олександр Бухтатий, начальник відділу інформаційної політики облдержадміністрації Світлана Головачук, головний юрисконсульт, секретар НСЖУ Тетяна Котюжинська, очільник рівненських спілчан Дмитро Тарасюк, президент міжнародної асоціації журналістів «Четверта влада» Генріх Костельний, заступник голови незалежної медіа-профспілки Олександр Тарасов, к. ф. н., доценти СНУ ім. Лесі Українки Оксана Теребус і Олена Кошелюк, а також к. філософських наук, доцент Віктор Пенько, голова громадської організації «Асоціація захисту місцевих рад» Сергій Кічий, представник Нацради з питань телебачення та радіомовлення в області Степан Родич.
Доповідь виголосив експерт з питань інформативної політики Віктор Пенько. У дискусіях з назрілих нині проблем регіональної журналістики активно опонував доповідачеві голова обласної державної адміністрації Володимир Гунчик. Він зокрема сказав: «Питання інформаційної безпеки – одне з головних, котре стоїть перед головою адміністрації Президента. Окрім того, це й особливе доручення Президента. Два роки працюємо в цьому напрямку. Не все виходить, але вистачає мужності про це говорити. Тепер ми вже зрозуміли, що є два види війни: через окопи та бліндажі, й через голови, душі та серця. Останній вимагає особливого озброєння – інформаційного та інтелектуального. Ми два роки на всіх рівнях говоримо правду: значна частина території області не покрита вітчизняним та українським телевізійним мовленням. 27 вересня Волинь звітуватиметься у Держкомтелерадіо України щодо розвитку інформаційного простору й ми знову наголошуватимемо на проблемі. Вирішив очолити делегацію особисто, аби дати зрозуміти, що волиняни усвідомлюють важливість цього питання й вимагають його вирішення».

Володимир Петрович щиро висловлював свої роздуми щодо різних ЗМІ, висловив позицію щодо районної газети «Вільним шляхом» і обласної «Волинська газета», інформаційної безпеки держави. Звісно, журналісти – такий  народ, що ретельно стежить за тим, що говорить перша особа області на різних конференціях та зборах, співставляє сказане ним тут і там, аналізує, у чомусь підтримує, у чомусь – ні, але дуже дорожить його ясністю розуму, мудрістю, неупередженістю і об’єктивністю… Тому-то голові важко бути Головою! Принаймні, «Волинська газета», вважає, що у голови обмаль мудрих професійних радників із багатьох державотворчих питань, або ж він не дослухається до них, що вводить першу особу Волині в оману стосовно тої чи іншої ситуації. Але безпосереднє спілкування з мас-медійниками, звичайно, – це сильний крок до особистого порозуміння і спільної праці на благо України, яку журналісти люблять рівно так же, як голова ОДА. Власне, про любов до України, відповідальність перед нею та майбутніми поколіннями і йшла розмова без куліс. Журналісти почули голову облдержадміністрації, голова почув навіть мовчанку журналістів. Це вселяє неабияку надію, що ми всі разом станемо сильнішими і зможемо виробити спільну тактику і стратегію супроти і воєнної, і економічної, і психологічної, і інформаційної війни росіян, зможемо разом розбудовувати і посилювати Волинь.
Але є ще технічні можливості, від яких залежить праця войовників слова. Тож ішлося й про проблему непокриття третини території області телемовленням. Про це багато говорили під час науково-практичної конференції. Разом із тим, зачепили й інші важливі аспекти редакційного менеджменту, стратегію та тактику передплатних кампаній, етичні засади роботи журналістів тощо. Обговорювали окреслені теми упродовж двох днів – 17 та 18 вересня 2016 року.
Одразу слід зауважити, що розмова не склалася у форматі традиційних доповідей. Журналісти та присутні на заході активно дискутували та висловлювали власні думки й, врешті, пропозиції. Активно долучаючись до дискусій, голова облдержадміністрації наголосив: готовий підтримувати предметні ініціативи волинських журналістів й за потреби лобіювати питання на рівні столичних відомств. Журналісти ж в дипломатичній, а подекуди і наступальній формі месиджували до ківерцівської районки: мовляв, позиція голови буде багато значити не тільки для волинських, а й усіх мас-медійників України, навіть – для президентської адміністрації. І голова адміністрації дав такий посил: преса мусить бути вільна, але й відповідальна за слово.
 Актуальними були доповіді заступника декана історичного факультету СНУ ім. Лесі Українки, члена НСЖУ та учасника АТО Тараса Літковця, голів Рівненської та Волинської обласних організацій НСЖУ Дмитра Тарасюка та Михайла Савчака. 
Цікавими за практичним змістом були майстер-класи першого заступника виконавчого директора Волинськоїрегіональної дирекції НТКУ Марії Андрушко з питань розвитку суспільного мовлення; про технології та особливості проведення журналістських розслідувань ділився досвідом незалежний журналіст Ярослав Андрусяк. Не залишили байдужими учасників конференції міркування заслуженого журналіста України Василя Федчука та науковця Оксани Теребус з проблем етичних засад журналістської професії. 
Говорячи про хід реформування друкованих і комунальних ЗМІ в Україні на конкретних прикладах, не залишилася осторонь і дискусія про проблеми ківерцівської районної газети «Вільним шляхом», яку започаткували секретарі Національної спілки журналістів України Олександр Бухтатий та Тетяна Котюжинська, Олександр Тарасов із Незалежної медіа-профспілки..
Учасники конференції прийняли рекомендації для журналістів обласних ЗМІ, якими варто керуватися в роботі в умовах інформаційної війни. Підсумковий документ скеровано також для узагальнення у відділ інформаційної політики обласної державної адміністрації.
З нагоди Дня пам’яті загиблих журналістів у капличці санаторію «Пролісок» звершено літію за душами загиблих і померлих воїнів пера.
Нагородами обласної державної адміністрації відзначено працю редакторів Володимир-Волинської міськрайонної газети «Слово правди» Антоніни Михальчук, Локачинської районної газети «Селянське життя» Ірини Романюк, Луцької районної газети «Слава праці» Михайла Лапківа, ветерана журналістики Миколи Якименка, якого також нагороджено «Почесним знаком» НСЖУ.
Степан ШЕГДА, Сергій ЦЮРИЦЬ.
На фото Володимира Лук’янчука: під час конференції.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%