На Волині буде «Лікарське товариство»

На Волині буде  «Лікарське  товариство»

«Бути «Лікарському товариству»! – за це висловились  медики, в четвер, 27 жовтня, на конференціях трудових колективів провідних лікарняних установ Волинської області: міської та обласної клінічних лікарень. 
Збори  були ініційовані лікарською спільнотою, підтримані адміністраціями обох лікарняних закладів і відбулись за участю депутата Верховної ради України, екс-міністра охорони здоров’я Олега  Мусія, котрий паралельно є Головою «Всеукраїнського лікарського товариства».
Передусім, ВУЛТ є патріотичною лікарської організацією, що започаткувала свою діяльність ще у 1910 р. у Львові, коли Олександр  Козакевич, Євген Озаркевич та інші  знані громадські  діячі та медики  заснували Руське лікарське товаристві, а  Євген Озаркевич очолив «Народну лічницю» – шпиталь для малоімущих мешканців міста Лева,  згуртував навколо себе  українців-лікарів Галичини та Буковини.  Метою товариства було піклування про здоров’я українського населення, захист професійних інтересів, підвищення знань лікарів. За два роки потому товариство було перейменоване на Українське лікарське товариство (УЛТ).
 У 1917 році в Києві було організовано Всеукраїнську спілку лікарів (ВСЛ), з ініціативи котрої відбувся 1-ий  всеукраїнський лікарський з’їзд.  Про масштабність цієї події свідчить кількість учасників – на захід прибули представники 79 лікарських організацій. Проте плани і сподівання медичної спільноти були перекреслені жорстокими реаліями того часу. Українська Народна республіка була розчленована на шматки  агресивними сусідами: радянською Росією, Польщею, Румунією, Чехословакією. І якщо  на території Західної України українська громадсько-медична діяльність велася, то в умовах більшовицького режиму це було практично неможливо. Крок за кроком було заборонено всі українські  організації, зазнала переслідувань значна частина української інтелігенції. А деякі члени Всеукраїнської спілки лікарів були репресовані (професори Олександр та Євген Черняхівські, Юрій Вороний, учасник бою українських студентів під Крутами, а інші,  як професор  Володимир Підгаєцький – розстріляні.)
Відродження лікарського товариства у наші часи бере початок у 1989 р., коли члени медичної комісії Народного Руху України  Степан Гаврилюк, Любомир Пиріг, Володимир Івасюк, Костянтин Тринус реалізували ідею створення патріотичної громадської організації українських лікарів. Тоді ж було написано Статут та Програму товариства, а 30 червня 1990 р. проведено 1 з’їзд ВУЛТ, головою якого було обрано депутата Верховної ради України, професора  Любомира Пирога. В цьому ж контексті варто пригадати, що  першим головою львівського крайового товариства ВУЛТ був наш земляк, уродженець м. Луцька, професор отоларинголог Олександр Кіцура.
Також на конференції  озвучився той факт, що на території Європи медичною  практикою займається 1.8 млн лікарів, з яких 1.4 млн є членами різноманітних самоврядних лікарських організацій. До прикладу, у наших західних сусідів-поляків професійне лікарське товариство «Ізба Лекарська» наділене різноманітними функціями – від прийому на роботу до післядипломної освіти, стажування закордоном тощо. Україна станом на сьогодні – чи не єдина країна на Європейському континенті, де немає юридично узаконеного лікарського товариства. Хоча проект  закону «Про лікарську діяльність і лікарське самоврядування» разом з іншими пакетними законопроектами погоджений профільним комітетом Верховної Ради з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства і буде винесений на розгляд в найближчий час.
Тому після тривалого обговорення і дискусії, багатьох гострих запитань, заданих Олегу Мусію, на голосування  в обох лікарських колективах, було винесене пропозицію про колективний вступ у члени Всеукраїнського лікарського товариства та створення осередків організації в кожному медичному  закладі.  Підтримка «за» була  одноголосною.  В члени правління  осередків обрали знаних, принципових, авторитетних серед лікарської спільноти і жителів Волині лікарів: в обласній лікарні – завідуючого кафедрою післядипломної освіти, к. м. н., доцента Віктора Дорецького, зав. відділенням інтервенційної радіології к. м. н. Любов Лимар, зав. відділенням лапароскопічної хірургії к. м. н. Миколу Галея, зав. відділенням кардіохірургії к. м. н. Володимира Пецентія, зав. відділенням хірургії Дмитра Шульгу, зав. відділеням кардіології Сергія Саламатіна,  Олега Каліщука,  Михайла Павелка,  к. м. н. Богдана Степана, Вадима Шиманського, зав. проктологічним відділенням, к. м. н. Олександра Зінчука,   в міській лікарні – хірурга, екс-депутата Волинської обласної ради Феодосія Романюка, Олександра Христюка, к. м. н. Валентину Фрончко, Григорія Кошеля, Сергія Шевченка, Альберта Лендяка.
3 листопада лікарі Луцької районної лікарні також провели організаційний форум по створенню осередку лікарського товариства. В правління обрано зав. хірургічним відділенням к. м. н. В’ячеслава Ласька, зав. відділенням реанімації  Юрія Луцика, зав. інфекційним відділенням Світлану Димарчук, хірургів Романа Куцика, Андрія Тиндика, лікарів поліклінічного відділення Оксану Плескот,  Валентину Євчук. 
В найближчий час планується проведення аналогічних конференцій і в інших медичних установах Луцька та області.
Сергій СІВАК,
лікар обласної лікарні, депутат обласної ради.
На фото автора: під час конференції в обласній лікарні.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (569) - 87.4%
Пізно (23) - 3.5%
Яка різниця? (12) - 1.8%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (23) - 3.5%
Мені байдуже (20) - 3.1%