Загадкова «Гуцулка Ксеня»

Загадкова  «Гуцулка Ксеня»

Майже 80 років тривають дискусії, хто ж автор слів і музики першої україномовної пісні-танго?

«Вже пройшло гаряче літо,
Гуцул іншу любить скрито,
А гуцулку синьооку
Він в останню ніч прощав…».

Ці та інші слова улюбленої багатьма поколіннями української пісні, яка вже давно здобула статус народної, не втрачають мелодійності та актуальності на багатьох волинських гостинах та у виступах співаків. Але івано-франківська дослідниця Ірена Ільків нещодавно знову загострила питання: то хто ж вважається справжнім автором  слів «Гуцулки Ксені» – Ярослав Барнич чи Роман Савицький? 
Перший – український композитор, диригент і педагог стверджував, що написав текст і мелодію в 1938 р. на честь Ксені Клиновської з Рожнянського р-ну  сучасної Івано-Франківської обл. Він же ж згодом створив і однойменну оперету. Ярослав Барнич, до речі, був січовим стрільцем в період гітлерівської окупації – диригентом Львівської опери, а перед приходом «других совєтів» емігрував спочатку в Західну Німеччину, а в 1949 р. – у США, де й помер у 1967 р. Зрозуміло, що такий діяч для радянської пропаганди був невигідним, тому тема авторства приписувалася іншій особі.

Учитель Роман Савицький, який народився, жив і помер на Львівщині – в Старосамбірському та Стрийському р-нах. У 30-их, коли вперше заспівали «Гуцулку Ксеню», він викладав історію в м. Станіслав (нині – Івано-Франківськ). В антирадянщині помічений не був, а помер у 1974 р. у м. Моршин. Якщо він автор тексту, то музику тоді написав Іван Недільський.
На користь обох українських митців наводиться чимало аргументів, і в кожному випадку вони переконливі. 

Крім усього іншого, ще одна українка-гуцулка – Ксенія Бурачинська-Данилишин із США – стверджувала, що насправді прообраз «Гуцулки Ксені» – то вона.
Але доки справжнє авторство когось одного з друзів (а, може, Ярослав і Роман написали її разом?), люди продовжують співати:

«Душа страждає,
 Звук трембіти лунає,
 А що серце кохає,
 Бо гаряче, мов жар».

Підготувала Світлана КОМА.
На фото з архіву: Ярослав Барнич;  сучасне танго; прообраз гуцулки Ксені  – Ксенія Бурачинська-Данилишин – серед своїх подруг у Карпатах;.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (503) - 88.4%
Пізно (18) - 3.2%
Яка різниця? (9) - 1.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (20) - 3.5%
Мені байдуже (17) - 3%