«Базар»… у міській раді

«Базар»… у міській раді

Підприємці, металеві кіоски котрих розташовані на придорожній території Центрального (колись – «Колгоспного») ринку Луцька, побоялися, що їх виженуть, а тому запротестували…

Уже із самісінького ранку 29 серпня коло будівлі муніципалітету зібралася групка осіб із доволі юними обличчями. Через деякий час до підлітків приєдналися дорослі. Увагу водіїв та пасажирів, котрі повільно рухалися вул. Богдана Хмельницького, привертали різноманітними вигуками та транспарантами із написами «Миколо Ярославовичу, зупиніть безчинства Никитюка», «Я люблю неньку-Україну, а особливо Старий Ринок» тощо. Відтак незрозуміле збіговисько переросло в акцію протесту, за перебігом якої пильно спостерігало око дружинника та патрульних міліціонерів.

З’ясувалося: підлітки – то діти невдоволених підприємців, котрі працюють навіть не на території Центрального (у народі – старого) ринку, а за її межами, буквально на тротуарі. Пікетувальники ж мали на меті одне: достукатися до місцевих обранців, котрі того дня поспішали на чергову сесію міської ради… Прізвище одного з них – Никитюка – яскраво-червоними літерами красувалося на плакаті. 
Підприємець Сергій Присяжнюк, який теж протестував, пояснив, у чім річ. Мовляв, люди занепокоєні винесеними на сесію проектами рішень, згідно з якими пропонується припинити договори оренди землі з приватною фірмою «Скорпіон-сервіс», наданої для створення ринку й обслуговування торгових рядів на вул. Глушець. А то – рівноцінно позбавленню їх робочих місць і нормального існування. 
– Десять років уже стоїмо на ринку, а тут таке, – обурюється підприємець. – Хочуть виселити нас без попередження, не продовжують договорів оренди.
Тож базарники вирішили не віддавати мовчки свою долю у руки депутатів, а особисто втрутитися в ситуацію. Надіялися, що мітинг спонукає обранців розглянути їхнє питання першочергово або й узагалі виключити із порядку денного. Тим паче, що надіслали звернення Миколі Романюку й депутатському корпусові, в котрому обґрунтовували незаконність такого рішення за умови його прийняття.  А пропозицію голови земельної комісії міськради Володимира Никитюка стосовно отримання підприємцями паспортів прив’язки тимчасових споруд для продовження їхньої діяльності вони вважають «підступною схемою, метою якої є спершу приспати пильність, а тоді – забрати робочі місця». 
… І ось у сесійній залі прозвучав Державний гімн. Після окремих урочистих моментів обранці громади відразу ж приступили до обговорення порядку денного: зверталися з пропозиціями стосовно перенесення тих чи інших питань. Такий хід справ не задовольнив протестувальників: вочевидь, вони хотіли, щоб їхню проблему депутати почали розглядати, тільки-но переступивши поріг. Тож представницька влада мусила працювати під вигук «Ганьба!», що доносився крізь відчинене вікно.
На депутатський вирок у сесійній залі очікував єдиний представник мітингувальників – голова громадської організації «Бізнес Волині» Ігор Дильов. Однак не дочекавшись від нього доброї звістки, збурена громада увірвалася до фойє міськради! Потрапити ж до сесійної зали їм не дозволили правоохоронці. Не менший гул, ніж щодня чутно на їхньому робочому місці, зчинили працівники ринку в муніципалітеті. 
«Нас не чують!», «Дайте людям працювати!», «Руки геть від ринку!», «Ми вас вибирали», – викрикували протестувальники, чим заважали працювати своїм обранцям та міському голові. Така безцеремонна поведінка обурила Миколу Романюка. 
«Демократія – це не безлад! – мовив він. – Має бути порядок, а від вас я попросив би поваги до депутатського корпусу.  Ваше питання буде розглянуте – воно внесене до порядку денного». 
«А чому не першим?» – вигукнув хтось із фойє. 
«Зачиніть двері!» – наказав міський голова муніципальним дружинникам. 
Крізь зачинені двері певний час іще доносилися гнівні вигуки пікетувальників на адресу депутатів. Тому окремі обранці народу навідувалися до збурених базарників. Зокрема депутат Андрій Осіпов опісля чергового діалогу попросив усе ж розглянути земельні питання, котрі в порядку денному стояли після сотні інших, перед депутатськими запитами. Однак пропозицію не підтримали. Вже згодом свободівці Сергій Сівак та Юрій Вега з ентузіазмом розповідали про російських імперіалістів і зачитали звернення, в якому йшлося про необхідність прийняття Україною заходів щодо заборони імпорту російських товарів «для успішної протидії дискримінаційним ініціативам Москви». Що ж, вочевидь, до Москви цим луцьким депутатам ближче, ніж до Центрального ринку… 
Кіоски ж на вул. Глушець того дня відчинилися о пів на дванадцяту. Так і не дочекавшись рішення обранців, підприємці пішли працювати, не бажаючи втратити внаслідок «незапланованого простою» навіть копійку. 
Біля міськради залишився спостерігач Ігор Дильов, який разом із юристом ПФ «Скорпіон-сервіс» чекали, доки настане час розгляду їхнього питання. 
– Зранку тут було двісті людей. Ми говорили з депутатами Романом Бондаруком, Андрієм Осіповим, Олегом Чернецьким, Григорієм Пустовітом та іншими, і вони нас підтримають, – переконував керівник громадської організації підприємців. 
Правда, дещо перебільшив пан Дильов кількість протестувальників, адже їх було приблизно 70. Також представник бізнесменів мовив, що буцімто до проекту рішення стосовно припинення договору оренди, крім голови земельної комісії, причетний і депутат та колишній міський голова Богдан Шиба. 
– Хтозна, чи така пропозиція депутатів є випадковою, чи випливає з бізнесових інтересів або колишніх образ, – розмірковував Ігор Дильов.
Уже пообідньої пори, розглянувши 91 земельне питання, депутати приступили до предмету акції протесту: заслухали пана Дильова.
– Чому почали з нас? – звернувся до обранців підприємець. – У Луцьку досі немає комплексної схеми розташування тимчасових споруд. Ви ж маєте здоровий глузд і досвід  вирішення цих питань!
На правових моментах справи також наголосив юрист ПФ «Скорпіон-сервіс» Віктор Мохнюк. Мовляв, про припинення роботи ринку підприємців мусять повідомляти за рік. 
Отож, заслухавши всі сторони конфлікту, Микола Романюк вирішив: таки справді слід вчасно попереджати людей, аби вони встигли підшукати собі нове місце роботи. До того ж, у будь-якому випадку таке рішення шкодить не лише підприємцям, а й місту: плата за оренду протягом року становить 110 тис. грн.
Розібравшись у ситуації, депутатський корпус вирішив створити комісію, котра б до кінця 2014-го розібралася в проблемі й підшукала для цих пікетувальників нове місце для торгівлі. 
Відтак підприємці отримали не лише відтермінування у часі, а й можливість у подальшому налагодити успішну роботу.  Хтозна, чи вплинула на хід справи вранішня акція протесту під мерією, та люди тепер вірять, що влада до них прислухається. Проте проблема цивілізованого облаштування території довкола Луцького замку залишається відкритою. І «базарні війни» відсувають її вирішення на дуже туманну перспективу…
Ірина ВОРОБЕЙ.


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (543) - 87.9%
Пізно (21) - 3.4%
Яка різниця? (10) - 1.6%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (21) - 3.4%
Мені байдуже (20) - 3.2%