За крок від Європи
Так уже склалося, що у вересні всі дороги ведуть на Південь Польщі, прямісінько до курортного міста Криніца-Здруй, що належить до Новосондецького повіту Малопольського воєводства, – тут традиційно відбувається щорічний Економічний форум, найбільша подія такого типу в країнах Центрально-Східної Європи.
2013-й – не виняток. Захід уже 23-й раз підтвердив статус найпрестижнішого і найвпливовішого. Прибули майже 3000 учасників із різних країн світу: державні діячі, політики, представники бізнесу, вчені-економісти, молодіжні лідери і, звичайно, наш брат-журналіст. Серед гостей – голова Європарламенту Єжи Бузек, Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск, німецький соціал-демократ, екс-міністр іноземних справ Маркус Меккель, колишній президент Сербії Боріс Тадіч та багато інших відомих людей. Та й український політичний бомонд був представлений нескупо: віце-прем’єр-міністр Олександр Вілкул, міністр соціальної політики Наталія Королевська, міністр економіки Андрій Клюєв, екс-президент Віктор Ющенко. І то – лише мізерна частинка великих світу цього й тих, які колись були великими або ще ними стануть. Девіз, що об’єднав багатотисячну армію учасників, – «Перспективи нового світового устрою».
Волинській делегації пощастило бути присутніми завдяки активній роботі громадської організації «Форум українських журналістів» та її голови – заслуженого журналіста України Володимира Данилюка. Посприяли також Волинська облдержадміністрація та Генеральне консульство РП у Луцьку. Прибули волинські журналісти на запрошення «Європейського Центру зустрічей – Фундації Новий Став» у Любліні.
Урочисто відкрив масштабну подію Дональд Туск, причому – дуже оптимістично:
– Те, що сьогодні Європа говорить сміливіше, ми можемо підтвердити в Польщі... У мене погані новини для песимістів: у нашій державі не буде ніякого спаду економіки або стагнацій.
Ну, а потім пішло-поїхало. Виступи, коментарі та аналізи, інвестиційні плани, що подаються фірмами, доповіді, котрі широко обговорюються експертами й цитуються у найважливіших міжнародних ЗМІ. Традиційно важливою подією першого дня конференції є презентація списку Європа-500. То – перелік найбільших фірм у Центральній та Східній Європі, підготовлений компанією «Deloitte».
Тож провели небагато-немало – близько 150 панельних дискусій, пленарних сесій і спеціальних заходів, присвячених проблемам макроекономіки, міжнародної політики, енергетики, інновацій та охорони здоров’я.
Щодо останнього... Так, вирішувати подібні питання у м. Криніца особливо приємно: гори, лікувальна вода, чудова архітектура, модернові і ретрокостели та ідеально чисті невеликі вулички, віддаленість від основних шляхів сполучення. На таких перевагах географічного розташування міста наголошували й організатори. Мовляв, учасники форуму не зникають одразу ж після закінчення засідань – їх цікавлять дискусії.
Є така неофіційна інформація, яку поляки полюбляють розповідати: саме під час форуму народилася ідея однієї з найбільш великих трансакцій у Центральній та Східній Європі останніх років вартістю 18,1 млрд польських злотих – операція з придбання величезної компанії. А її початком стала звичайна неформальна бесіда під час форуму. Крім того, останніми роками в роботі масштабного заходу брали участь президенти і прем’єри всіх країн регіону, а також високопоставлені західні політики: такі, як голова Європейської Комісії Жозе Мануель Баррозо. Саме тут у 90-х рр. обговорювали питання системної трансформації та спільного шляху в ЄС і НАТО. Словом, це абсолютно унікальне місце, де тісно переплітаються бізнес і влада. І ця величезна кількість впливових осіб у Криніце зосереджена на просторі близько одного квадратного кілометра. Потрапити туди було доволі просто (якщо, звичайно, маєш спеціальну акредитаційну картку зі шрих-кодом): показуєш її двом поліцейським біля брами – і проходиш у середину. А щоб завітати до залів, де відбувалися засідання або прес-конференції, чи відвідати кафе торговельної мережі «Бедронка», її теж вистачить. Ні тобі металошукачів, ні цілих парканів охоронців біля vip-персон, ні заходів безпеки, що часто відбуваються з несамовитим фанатизмом…
Дискутували на різні теми. Протягом трьох днів учасники конференції шукали відповіді на фундаментальні питання. Наприклад, як забезпечити економічне зростання, боротися з безробіттям (особливо серед молоді), структурно зміцнити Європейський Союз.
Поляки, наприклад, погрузли у кредитах, за житло вони змушені платити більше, ніж їхні батьки, тож молоді люди стали просто боятися народжувати дітей, говорили місцеві політики (що вже казати про українців?!):
– Маємо тривожні статистичні прогнози: через 50 років поляків стане на 8 мільйонів менше, ще гірше – кількість працюючих людей знизиться на 16 мільйонів.
Зачіпали також теми, актуальні для Центральної та Східної Європи, тобто питання прийняття євро, підписання угод про Асоціацію з країнами «Східного партнерства». А це для України нині – першочергове завдання, на якому наголосив Президент України.
Наш Олександ Вілкул запевнив європейську громадськість: Україна взяла курс на Європу і вже не схибить на манівці.
На думку віце-прем’єра, європейська інтеграції є ключовим пріоритетом зовнішньої політики України. Підписання Угоди про асоціацію в листопаді проведе модернізацію різних сфер життя для українців.
– У Вільнюсі під час саміту Східного партнерства буде підписано історичний документ – Угода про асоціацію та створення зони вільної торгівлі. Це не тільки допоможе Україні зробити величезний крок уперед у модернізації правової, економічної і соціальної системи, а й відкриє світові європейську Україну.
А що ж сама Європа? Вона ж то знає і не приховує: наша держава майже дозріла, аби стати повноцінним учасником їхньої спільноти, проте нема ще в нас демократії, кажуть, хоч активно пропагуємо загальновизнані цінності. Тож політики й економісти взялися ретельно обговорювати, як же будувати взаємини з такою непростою Українською державою.
Більше того, для цього створили спеціальну «Групу мудреців», тобто об’єднання досвідчених європейських і американських політиків, які займаються українською проблематикою, щоб вони потім у формі звітів подавали свої пропозиції.
От і вирішували під час дискусії, як організувати присутність України у європейському й трансатлантичному контексті, якщо внутрішні політичні події в нашій державі не створюють належних умов до такої розмови. Подискутували фахівці і вирішили прозвітувати з цього приводу під час своєї грудневої зустрічі, що відбудеться у Вашингтоні.
Звісно, не лише таке питання хвилювало європейську громадськість. Вдруге Україну частенько згадували під час обговорення проблемних історичних моментів. Публіка зібралася досить серйозна – уже згадувані Маркус Меккель, Боріс Тадіч, а також чеська письменниця Петра Хулова… А от колишній Президент України Віктор Ющенко цього разу не запізнився. Він – узагалі не прийшов…
– Шкода, що серед нас немає екс-глави Української держави. Він би чимало пояснив усім нам стосовно цієї проблеми, – зазначив модератор засідання, президент міста Краків Яцек Майхровскі, коли торкнулися теми Голодомору.
І дійсно було шкода, адже через це позиція України у так званих проблемних історичних питаннях, у тому числі й тих, котрі ще зовсім недавно створили колотнечу на польсько-українському тлі взаємин, лишилися повислими у повітрі.
Честь і гідність своєї країни відстояв інший колишній лідер держави – президент Сербії 2004-2012 рр. Боріс Тадіч. Його виступи завершувалися оплесками слухачів.
Ось кілька цитат:
«Чи ми повинні лишити історію – історикам? Це страшно. Політику – політикам? Ще страшніше… Правда, не можна приховати, що політики часто псують питання минулого». «Говорячи про причини подій, ми забуваємо про емоції. А історію творили політики – звичайні люди у звичайному для себе житті».
Що ж, форум завершився. Як казав під час минулорічного зібрання Президент Хорватії Іво Йосипович, такі зустрічі – це важливі події і важливий голос не лише для керівників держав, а й Європейського Союзу в ситуації, «коли ми обличчям до обличчя стикаємося з кризою, яка зачіпає наш світ».
Проте доволі активна позиція української сторони засвідчує, що наші європейські перспективи не такі вже й туманні.
Світлана ДУМСЬКА.
- Коментуйте FaceBook
- Коментуйте ВКонтакте
ТОП Новини
Гриблянка по-закарпатськи Ухилянт не розкаявся Родині загиблого Сергія Демчука вручили посмертну нагороду Героя Остання путь Василя Мазурика Як «годує» ліс Представники влади Волині вклонились памʼяті видатного державотворця На Волині трапилось три ДТП з постраждалими Волинська ОВА підписала Меморандум про співпрацю з ТзОВ «Ю-Контрол» Ворог отруїв дружину керівника ГУР? Новий потяг до Будапешта та Відня буде їхати через ЛуцькІнтерв'ю


- Опитування
- Результати