Армагедон паразитів

Армагедон паразитів

Те, про що попереджали лише в книжках із наукової фантастики, стає реальністю. Мільярди паразитів через зміни в кліматі атакують волинські ліси, і якщо їх не знищити, то невдовзі і наша область, і сусідні території перетворяться на пустелю…
Починається зима. І на кожній зрілій сосні під корою до весни живе до 7 тисяч різних паразитів, які на початку квітня вилізуть на поверхню та доб’ють як уражене дерево, так і всі інші живі рослини довкола вогнища епідемії. Це – трагічна реальність, із якою намагаються боротися спільно не лише лісівники та науковці, але вже й громадські організації…
То чи не перетворяться на сухостої буквально за кілька наступних років усі волинські пущі?
Старший науковий співробітник Українського науково-дослідного інституту лісового господарства Василь Бородавка в складі спеціальної групи дослідників працює на Волині вже не один місяць. Тому, прийшовши на засідання профільної комісії Громадської ради при облдержадміністрації, не приховував стурбованості:
«Ми виявили в лісах багато такого загадкового та загрозливого, чого ще просто не знають в Україні. Різноманітні шкідники, які знищують соснові насадження, дуже пристосувалися до різких змін клімату через потепління. Раніше в них було 1-2 покоління. А зараз популяція збільшилася до 3 поколінь. Це означає, що ненажери посилили свій наступ на живу природу втричі! І якщо раніше шкідники атакували лише сосни, то тепер пожирають й усі інші дерева…».
Отже, що ми маємо з того, що маємо? 
За офіційними даними, гостре всихання соснових лісів внаслідок дії паразитів лише в галузі облуправління лісового та мисливського господарства складає, як мінімум, 3 тис. 708 га. Про це повідомив начальник відділу охорони і захисту лісу та мисливського господарства Руслан Войцеховський. 
Але реально масштаб значно страшніший, бо досліджувалися лише великі осередки епідемії. А на невеликих ділянках – до десяти «соток» паразитів не так легко виявити. Тому орієнтовна площа сухих соснових насаджень може на Волині сягнути й 8 тис. га!
Найбільш уражені – на кордоні з Рівненщиною, а також у Володимир-Волинському і Любомльському р-нах.
Василь Бородавка стверджує, що зараза поширилася і на сусідні країни:
«Але якщо в Польщі ситуація з ураженням соснових лісів складна, та контрольована, то в Білорусі – дуже сильно ускладнена через недостатнє фінансування».
То що ж відбувається в лісах? Коли сосна здорова, то вона виділяє живицю. Ця речовина виступає своєрідним санітаром, який захищає дерево. Але коли в лісі мало вологи, то в стовбурах живиці мало. Це і стає основною причиною враження: відбувається масова атака кореневої губки, синьої соснової златки чи шестизубого короїда… І за невеликий час дерева всихають, а тисячі паразитів перекидаються на чергову жертву. І так – метр за метром охоплюють площі, що вже сягають подекуди 15 гектарів!
До середини квітня, доки не потеплішає, шкідники перебуватимуть у зимовій сплячці. Тож нині найкраща пора з ними боротися. Але як? Хімічними методами не вдасться хоча б тому, що це дорого, а вогнища ураження розкидані в різних масивах. Спилювати хворі дерева й спалювати – на це також ніхто дозволу не дає…
То що тоді робити? Можливо, розробити якусь комплексну програму порятунку волинських лісів, доки вони ще ростуть на цій землі? Бо якщо на території ДП «Камінь-Каширськагроліс» уже більше 1239 га сухих сосон, у ДП «Маневицьке ЛГ» – первалило за 460 га, а в ДП «Поліському ЛГ» масштаб пошесті охопив 230 га, то, погодьмося, вже не до жартів…
Правда, українець не був би самим собою, якби й тут не почав шукати подвійне дно. Мовляв, лісова галузь навмисне згущує фарби, щоб під прикриттям «санітарних рубок» зі знищення охоплених епідемією ділянок зрізати чим більше цілком здорових дерев. Можливо, доля істини в цьому є. Але наступ паразитів набагато страшніший, бо в випадку бездіяльності від тисяч гектарів соснових лісів не залишиться нічого живого…
Сергій ШРАМЧУК.
На фото автора: соснові ліси, які можуть стати жертвами паразитів.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (607) - 86.2%
Пізно (25) - 3.6%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (29) - 4.1%