«Хрущовка» з багатьма невідомими
Вибух. І люди перетворилися на безхатченків… Надовго чи назавжди?
Як відомо, в ніч із 19-го на 20-те листопада у Нововолинську в двоповерховому житловому будинку стався вибух. Скоро місяць, як місцева влада намагається самотужки вирішити проблему вимушених переселенців, які в одну мить залишилися і без даху над головою, і без усього, що нажили роками… Та чи відчує місто шахтарів у процесі ліквідації наслідків цієї техногенної катастрофи таку підтримку, яка була надана кілька років тому луцькій п’ятиповерхівці, один із під’їздів якої також перетворився на купу уламків?
У Нововолинську вибух газу трапився в старій споруді по бульвару Шевченка, 35.
«Рятувальна служба отримала повідомлення про вибух о третій годині ночі. На місце події прибули рятувальники, поліція та газова служба. Причина такої ситуації – витік побутового газу, ймовірно – через пошкодження труби. Мешканець квартири отримав опіки обличчя та руки 1-2-го ступенів, але від госпіталізації відмовився», – за «гарячими слідами» повідомив портал «Буг».
У результаті техногенної катастрофи було пошкоджено дах двоповерхової будівлі, перекриття між другим поверхом та горищем, повилітали вікна у сусідніх квартирах, речі домашнього вжитку стали фактично клоччям і металобрухтом... Людей евакуювали. Хто поїхав зимувати до родичів, хто шукає прихистку в «добрих людей»…
А що ж далі?
Чи винен у тому, що газ перетворився на «пекельну машинку», громадянин, який мешкав у квартирі на другому поверсі, встановлює слідство. Навіть якщо й так, то ніхто не вірить, що він здатен відшкодувати завдані збитки не те що всім постраждалим, а хоча б хазяйці квартири…
Тому депутати облради від Нововолинська Алла Лісова і Валерій Курстак на сесії облради нагадали присутнім про цю проблему, зауваживши, що самі потерпілі і міська влада її вирішити не зможуть. За попередніми оцінками на відбудову споруди потрібно як мінімум 1 млн 500 тис. грн… В області просили хоча б половину.
Щоб з’ясувати ситуацію, яка склалася на початок зими, редакція поспілкувалася з Нововолинським міським головою Віктором Сапожніковим.
«Як тільки сталася ця трагедія, на місце події оперативно прибули всі необхідні в подібних випадках служби. В усякому випадку, постраждалі отримали допомогу та зрозуміли, що про них не забули… Люди отримали тимчасове житло. Потім фахівці почали розбирати завали, щоб оцінити масштаб руйнувань та спрогнозувати хід подальших дій», – повідомив Віктор Борисович.
Було встановлено, що капітального ремонту потребує не 6 квартир, як вважалося раніше, а 7. Причина проста: вибух був потужний, а збудований приблизно в 1955 р. будинок із дерев’яним перекриттям між поверхами – ветхим, бо ж з’явився на світі за «раннього Хрущова», коли думали не про якість, і кількість. І коли лозунг «Строй прочно, здавай досрочно!» був тільки на словах…
«Наразі міська влада замовила в одній із проектних організацій Луцька виготовлення проектно-кошторисної документації на капітальну реконструкцію споруди. Проте й зараз можна стверджувати, що для виконання робіт доведеться витратити як мінімум півтора мільйони гривень. Для бюджету одного лише Нововолинська це дуже велика сума. Тому ми просимо зрозуміти всіх волинян, що ця трагедія – не тільки наша біда, бо вона стосується всієї області», – наголосив.

У словах Віктора Сапожнікова є залізна логіка.
Бо як швидко та ефективно ліквідовувати наслідки подібних руйнувань, продемонструвала влада області і м. Луцька в червні 2012-го, коли в результаті незаконного перепланування приміщення магазину в п’ятиповерховому будинку по вул. Рівненській, 109 обвалився цілий під’їзд: тоді 2 людини загинули під уламками, багато людей травмувалися, а 8 квартир перетворилися на купу будівельного сміття. З потерпілими почали одразу працювати психологи, на подвір’ї будівлі розгорнули намети співробітників МНС, де люди могли зігрітися і поїсти. Згодом їх оперативно розселили в готелі та по родичах.
А потім голова облдержадміністрації Борис Клімчук «узяв ноги в руки» і попрямував на Київ, де пооббивав не один владний поріг. І результат не забарився: на капітальну реконструкцію споруди було витрачено з Державного бюджету 11 млн 470,9 тис. грн, із обласного – 235 тис. грн, а з міського – лише 38 тис. грн. Крім цього, облдержадміністрація виділила кошти для купівлі 4 двокімнатних квартир, а з міського бюджету придбано 4 трикімнатні квартири на суму 1 млн 735 тис. 908 грн.
«Завдяки оперативній роботі усіх служб, злагодженій роботі депутатів і міської, і обласної рад, відповідних органів влади вдалося за півроку провести аварійно-відновлювальні роботи та завершити капітальний ремонт будинку. У грудні 2012 р. його введено в експлуатацію. Жителі 18 квартир отримали ключі від повністю оновлених осель. Капітальний ремонт будинку здійснювало ПАТ «Луцьксантехмонтаж № 536» (голова правління Віктор Чорнуха). У будинку проведено капітальний ремонт 28 квартир. Зроблено шатрову покрівлю, утеплено фасад, у підвалі, першому та другому під’їздах замінено комунікації, проведено підсилення першого та другого поверхів усього будинку», – з позитивом звітував про хід вирішення проблеми Луцький міський голова Микола Романюк.
Як буде з нововолинськими постраждалими, наразі невідомо. Бо виходить парадоксальна ситуація: під час «антинародного режиму» більша за масштабами трагедія була вирішена за 6 місяців, а в пост-майданівський період значно менша може затягнутися на роки…
Але що порятунок тих, хто чудом уцілів після вибуху газу, не має бути лише справою самих потерпілих та ще нововолинської міської влади на чолі з Віктором Сапожніковим – то це точно!
Сергій ШРАМЧУК.
На фото порталу «Буг»: будинок у Нововолинську після вибуху; будинок у Луцьку після повної ліквідації наслідків аварії.
- Коментуйте FaceBook
- Коментуйте ВКонтакте
ТОП Новини
ДБР викрило схему з незаконного експорту металобрухту через Волинську митницю У Луцьку відбудеться презентація графічної новели "На межі" та виставки портретів "Втрачений дім" У Луцьку ліквідували 3 пожежі На Волині успішно реалізували пілотний проєкт по запровадженню системи навігації для пожежної... У Луцькій громаді триває громадське обговорення з перейменування окремих вулиць Нововолинянка шиє устілки для військових За рік нововолинянка зшила 5 тисяч устілок для військових Пиріг з горошком і солодкою цибулею На кордоні з білоруссю немає ударного угруповання ворога, але можливі провокації – Демченко На Волині горіло приміщення котельні- Опитування
- Результати