У банку – доля індіанців Америки?

У банку – доля індіанців Америки?  Пізно ввечері 18 грудня на екстреному засіданні Ради національної безпеки та оборони України вирішили націоналізувати один із найбільших вітчизняних банків – «ПриватБанк».

Але що це було насправді: спроба врятувати від краху другий за величиною український банк чи намагання перерозподілити фінансові потоки? І влада рятувала вкладників чи власників установи в особі власників ФПГ «Приват»?
Нічний психоз
Рішення в ніч із 18 на19 грудня ухвалювалося за участі Президента Петра Порошенка, Голови Верховної Ради Андрія Парубія, Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, секретаря РНБОУ Олександра Турчинова, Голови правління Національного банку Валерії Гонтарєвої та інших високопосадовців. Тимчасову адміністрацію націоналізованого «ПриватБанку» очолив у День Святого Миколая екс-міністр фінансів України, колишній співробітник цієї банківської установи Олександр Шлапак, людина, наближена до колишнього власника цієї установи, парламентаря та урядовця Сергія Тігіпка, який останнім часом зник із поля зору…
Що в повітрі «запахло смаленим», стало відомо ще напередодні. Але коли Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман скасував запланований на 19 грудня робочий візит до Королівства Бельгія, стало зрозумілим: у країні відбувається щось нечуване! 
І як урядовці та політики не намагалися приховати очевидне (народ масово побіг у зелені банкомати знімати з рахунків останні гривні!), всюдисущі журналісти «розкопали» істину:  Президент скликає позачергове засідання Ради національної безпеки і оборони щодо долі «ПриватБанку»!
Так і сталося буквально за кілька хвилин до закінчення драматичної неділі 18 грудня. Кабінет міністрів вирішив перевести ПАТ «ПриватБанк» у стовідсоткову власність держави. 
«Беручи до уваги результати засідання Ради національної безпеки та оборони України, уряд підтримав пропозицію Національного банку та Ради фінансової стабільності про перехід ПАТ «ПриватБанк» у стовідсоткову державну власність», – йдеться в заяві урядової прес-служби.
В уряді підкреслили, що ці дії відбуваються у чіткій координації з міжнародними фінансовими організаціями та за їхньої підтримки.
У понеділок 19 грудня о 8 год.30 хв. про деталі ухвалених рішень на спільній прес-конференції розповіли міністр фінансів Олександр Данилюк та Голова правління Нацбанку Валерія Гонтарєва.
«Відтепер банк належить державі в особі Міністерства фінансів. Таке рішення було прийнято з огляду на системне значення цього найбільшого в країні банку. Це дозволить стабілізувати банк, зберегти кошти майже 20 (мільйонів – ред.) вкладників «ПриватБанку», а також забезпечити стабільність фінансової системи країни. Завдяки передачі у державну власність банк продовжує працювати. Це дозволяє вкладникам мати безперервний доступ до своїх грошей. Із процедурних причини тимчасово на 1 день буде призупинено обслуговування клієнтів – юридичних осіб. Але вже приймаються кроки, щоб це мало мінімальний вплив на їхній бізнес. Інших обмежень для клієнтів зараз не передбачено і не відбувається», – наголосив Олександр Данилюк.
Окремі заяви з цього приводу зробили Президент Петро Порошенко та Прем’єр-міністр Володимир Гройсман. 
Жертва атак?
Перший заступник голови правління «ПриватБанку» Олег Гороховський так прокоментував надзвичайні події:
«У банку з’явиться новий голова правління, Олександр Шлапак, який сформує нову команду топ-менеджерів. Стара команда готова і буде надавати їм всіляку підтримку. З грошима клієнтів на поточних, депозитних, карткових рахунках, фізичних і юридичних осіб, із коштами, які були вкладені в «Сервіс вигідних вкладень» нічого не станеться. Це було ключовою умовою переговорів про зміну власності.
Олег Гороховський також повідомив, що мережа банкоматів «ПриватБанку» останні дні видавала понад 2 млрд грн на день:
«І це при тому, що попередні рекорди ледь дотягували до 1,5 мільярда в найбільш пікові дні!».
Директор із інформаційних технологій банківської установи Дмитро Дубілет теж виступив із заявою:
«Приватбанк» стає державним банком. Це несподівана новина (в тому числі для мене, повірте!), але хвилюватися не потрібно. Всі кошти на поточних і депозитних рахунках всіх фізичних та юридичних осіб будуть збережені. Це гарантує держава… З тих пір, як почалася війна, наш банк пережив сім інформаційних атак. Будь-який інший банк не пережив би будь-яку з них. Але остання атака, яка розпочалася тиждень тому, була найважчою. Кожен день ми оновлювали рекорди за кількістю коштів, виданих клієнтам в банкоматах і відділеннях. Власне, рішення про добровільну і мирну передачу банку у володіння державі було прийнято рівно в той момент, коли ми зрозуміли, що цю інформаційну атаку ми можемо не пережити, і що під загрозою можуть опинитися наші клієнти».
«Незнижуваний залишок»
Та спочатку не все вдалося зробити швидко і професійно. Станом на ранок 20 грудня залишки коштів на рахунках корпоративних клієнтів у «Приват24 для бізнесу» було заблоковано. Відтак всі видаткові операції в першій половині дня проводилися лише з використанням грошей, які надійшли на рахунки після ранку 19 грудня. Всі кошти, які були отримані до цього, заморожувалися. Їх назвали «незнижуваний залишок».
Ці зміни зачепили інтереси всіх корпоративних клієнтів банку, серед яких чимало фізичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У «ПриватБанку» пояснили, що це тимчасовий захід.

І ближче до вечора 20 грудня тимчасова адміністрація на чолі з Олександром Шлапаком підтвердила свій професіоналізм: всі рахунки ожили, і рух грошей повністю відновився.
Отже, «ПриватБанк» вирішили забрати в олігархів із фінансово-промислової групи «Приват» і націоналізувати. 
Як події розвиватимуться далі, покажуть події найближчих днів. 
В усякому випадку, щоб змоделювати ситуацію з установою, яка має понад 2500 відділень по всій Україні в випустила більше 29 млн пластикових карток, слід згадати історію. «ПриватБанк» у далекому 1992 р. заснували екс-комсомольці на чолі з колишнім першим секретарем ЦК ЛКСМУ Сергієм Тігіпком. Саме тому серед його менеджерів було так багато представників «резерву партії», в тому числі й Олександр Шлапак, який нині став головою правління, а станом на серпень 1991 р. був комсомольцем №1 Львівщини. Власне, і на Волині приватбанківську структуру очолив їхній колишній (і нинішній?) соратник, нинішній Луцький міський голова та екс-голова облдержадміністрації Микола Романюк…

Чи таємниче «золото партії», чи організаторські здібності, чи якісь інші чинники, проте факт залишається фактом: «ПриватБанк» за короткий час перетворився на потужну та впливову фінансову імперію. На піку розвитку «ПриватБанку» його засновник Сергій Тігіпко вийшов зі складу ФПГ «Приват», продавши свою частку іншим акціонерам групи – Геннадію Боголюбову, Ігореві Коломойському і Олексію Мартинову. 
Він зосередився на державотворчих процесах, у 2010 р. навіть балотувався на посаду Президента України, але в 2012 р., коли партія «Сильна Україна» безславно програла парламентські вибори, відійшов у тінь.
Тож увесь удар фінансової нестабільності взяли на себе недавні власники «ПриватБанку». Чому відбулася націоналізація, нині правди не скаже ніхто. Але банк продовжує функціонувати без явних збоїв. 
Світле майбутнє
Власне, за долю цієї установи можна не переживати хоча б із однієї, але дуже суттєвої причини. Як показали електронні декларації нашої влади та олігархів, сотні тисяч валюти і мільйони гривень вони тримають не лише під подушками, але й на депозитах у… «ПриватБанку». Дехто з грошовитих волинян буквально за день до апогею скандалу спокійно продовжив термін депозитів іще на рік…
Що що, а своїм «кревним» пропасти вони не дадуть!
Сергій ШРАМЧУК.
На фото порталу «Hubs» та автора: у «ПриватБанку» була й така реклама; порівняння Лесі Українки з американським президентом; звичайне луцьке відділення банківської установи…


  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (614) - 86%
Пізно (27) - 3.8%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%