Звідки взявся Дєд Мороз?

Звідки взявся Дєд Мороз?

Проводити новорічні свята з участю цього казкового персонажу в СССР запропонував... організатор Голодомору в Україні, сталінський поплічник Павєл Постишев, розстріляний як «японський шпигун» на старий Новий рік...


У давнину українці шанували лише Святого Миколая, який і приносив дітям подарунки. Але нинішнє покоління наших співгромадян уже не уявляє відзначення Нового року без єіда Мороза. А звідки він узявся?
На початку  XIX ст. в українських селах дітей лякали крижаним велетнем у сніговій шубі. Неслухняних він нібито саджав до свого лантуха й ніс вовкам. Тому в ніч проти Різдва, коли, за переказами, з лісу мав з'явитися старий, малі сиділи нишком-тишком.

У сусідній Росії холодний дід попервах також був недобрим. Дєда Мороза спочатку змалювали злим і жорстоким язичницьким божеством, повелителем крижаного холоду та завірюхи, який морозив людей. У поемі Міхаіла Нєкрасова  «Мороз, Червоний ніс» (1863 р.) Мороз, наприклад,заради забави вбиває в лісі бідну молоду селянську вдову, залишаючи сиротами її малолітніх дітей...

Все змінили більшовики. Після провалу антиріздвяної кампанії 1920-х років (частини тотального антирелігійного гоніння войовничих атеїстівї) радянська влада вирішила адаптувати для себе новорічну атрибутику.

А що спочатку Дєда Мороза вважали дрібнобуржуазним пережитком минулого, то про це нагадує хоча б вірш пролетарського поета Дємьяна Бєдного:

«Под «Рождество Христово» в обед

Старорежимный елочный дед

С длинной-предлинной такой бородой

Вылитый сказочный «дед-мороз»

С елкой под мышкой саночки вез,

Санки с ребенком годочков пяти.

Советского тут ничего не найти!»

Але, як уже згадувалося, антирелігійна кампанія тріщала по швах, і треба було щось т терміново придумувати...  Тому соратник Іосіфа Сталіна, секретар ЦК КП)б), член Президії Центрального Виконавчого Комітету СССР Павєл Постишев 28 грудня 1935 р. у всесоюзній газеті «Комсомольская правда» виступив зі статтею, яка закінчувалася закликом: «Давайте організуємо до Нового року дітям гарну ялинку!». І перше новорічне свято Союзу було організоване комуністами в Україні – у м. Харкові, а потім уже і в Москві Тодішня влада, побачивши успіх ідеї, дала старт для вироблення стандартного ритуалу проведення Нового року. Тоді ж народився соціалістичний образ Дєда Мороза, який приносив дітям не індивідуальні подарунки, а одноманітні пакети з однаковим вмістом...

У 1937 р. Дід Мороз (роль виконував актор Михайло Ґаркаві) уперше прийшов «на прийом до влади»: був на новорічній ялинці в московському Палаці Совєтів, а з 1954 р. головне свято перекочувало в Кремль.

Дєд Мороз і досі продовжує вірою та правдою служити Росії. У 1999 р. року Москва офіційною резиденцією Діда Мороза визнала м. Большой Устюг, а «днем народження» дідугана – 18 листопада, коли в Вологодській обл.. розпочинаються морози.

«Бацька « Лукашенка також охоче користується послугами Дзєда Мороза, тож у 2003 р. у Біловезькій Пущі відкрили для нього резиденцію.

Хотіла щось подібне утнути і одна з комерційних фірм сусідньої Рівненщини, але затія провалилася...

Цікаво, що придуманий Дєд Мороз набагато пережив свого творця! Павєл Постишев, один із ідеологів створення Голодомору в Україні, в 1937 р. був заарештований як «японський шпигун» і «ворог народу». Його розстріляли 14 січня 1938 р. – якраз на старий Новий рік...

Світлана КОМА.

На фото з архіву: поштова марка часів СССР із Дєдом Морозом.

 

 

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (612) - 86.1%
Пізно (26) - 3.7%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%