Лісові красуні: жити чи не жити?

Лісові красуні:  жити чи не жити?  Засніжило й на площах міст та селищ, в офісах та крамничках почали встановлювати та прикрашати ялинки. З’являться зелені красуні і в більшості міських осель, а в передріздвяні дні їх встановлять у храмах та домівках сільчан. 

Вже зараз їх можна замовити в лісництвах та державних лісопідприємствах Волинського ОУЛМГ, купити на новорічних ярмарках в усіх містечках і селах. Традиційно у ці передноворічні дні державна лісова охорона проводить заходи щодо попередження незаконних рубок, браконьєрства та крадіжок новорічних деревець. Про це говоримо з головним спеціалістом сектору охорони і захисту лісу Волинського ОУЛМГ Петром Романухою.
– Петре Петровичу, чи правда, що ялинки потребують особливої охорони?
– Так завжди було. Напередодні Нового року на них влаштовують справжні полювання: хто йде на ярмарок, а хто – по дармову ялинку у ліс. Втім, кожна самовільно зрубана ялинка може дорого обійтися порушникам лісового законодавства. 
– Наскільки дорого?
– За одну найменшеньку самовільно зрубану новорічну ялинку доведеться заплатити як мінімум 355 гривнів 23 копійки. 
– Штраф заплатити вийде дорожче.
– Атож! У випадках виявлення фактів незаконних порубок новорічних ялинок для обрахунку суми нанесених збитків до порушників застосовуються «Такси для обчислення шкоди заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами незаконним вирубуванням та пошкодженням дерев і чагарників до ступеня припинення росту» (Постанова кабінету міністрів України № 665 від 23 липня 2008 р) із застосуванням індексації 2016 року. За незаконне вирубування або пошкодження до ступеня припинення росту насіннєвих і хвойних дерев віком до 41 року в грудні-січні розмір шкоди обчислюється за цією таксою, збільшеною у 3 рази. Штраф на лісопорушника накладається згідно з статтею 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

– Для прикладу…
– Якщо діаметр пня зрубаної ялинки 10 см (чи до 10 см), то сума збитку становитиме 118,41 грн. х 3 = 355,23 грн. Мінімальна сума штрафу складатиме  85,00 грн (відповідно КУпАП від 85 до 170 грн). Мінімальна оплата лісопорушником за одну найменшу зрубану новорічну ялинку становитиме 440,23 грн. У разі, коли ялинка незаконно зрубана з-під пологу насадження, на лісопорушника накладається стягнення згідно статті 66 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Сума штрафу в даному випадку складе від 17 до 51 гривень, мінімальна сума збитків за одну ялинку становитиме 355,23 грн. Мінімальна оплата лісопорушником за одну зрубану найменшу новорічну ялинку в даному разі становитиме 372,23 грн.
– Чим керується державна лісова охорона, здійснюючи цю природоохоронну роботу? 
– В передноворічний період державна лісова охорона керується наказом Волинського ОУЛМГ «Про комплекс заходів щодо забезпечення охорони хвойних насаджень від незаконного вирубування у передноворічний період 2017 р.»,  наказом Держлісагентства України від 15.11.2016 № 404 та іншими вищеназваними нормативно-законодавчими документами. 
– Які саме контрзаходи щодо ялинкових браконьєрів ви готуєте і чи долучаться до цієї роботи природоохоронні та екологічні служби?
– Це спільні патрулювання. Директори державних лісогосподарських підприємств мають забезпечити взаємодію рейдових бригад державної лісової охорони з працівниками територіальних органів поліції та Держекоінспекції, органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування та засобів масової інформації. Для цього розроблено комплексні плани проведення оперативних спільних рейдів у лісах. Вже виявлено 90 незаконно зрубаних ялинок і на всіх лісопорушників складено адмінпротоколи. За це накладено адмінштрафів на 5424 грн, 5254 грн з яких уже сплачено. Цими діями лісопорушники завдали лісогосподарствам шкоду на 31252 грн, вже відшкодовано 30187 грн. Для охорони новорічних ялинок задіяно 142 бригади, у яких патрулює 611 чоловік. З них – 504 працівників державної лісової охорони, 80 національної поліції, 12 екологічних інспекторів, 8 журналістів. У ЗМІ розміщено 34 матеріали на цю тематику.
У лісогосподарствах Волині створено 235 га насаджень новорічних ялинок. Найбільше мають ДП «Турійське ЛГ» (35,5 га), ДП «Володимир-Волинське ЛМГ» (28,1 га), ДП «Городоцьке ЛГ» (27,4 га), ДП «Любешівське ЛМГ» (23,3 га), ДП «Маневицьке ЛГ» (22,5 га), ДП «Любомльське ЛГ» (21,2 га), ДП «Любешівагроліс» (21,1 га).
– Як проводиться заготівля новорічних ялинок у лісах і чи будуть обмеження для самих лісівників?
– Заготівля новорічних ялинок, сосонок та гілок проводиться виключно на спеціально визначених лісових ділянках або при суміщенні з проведенням рубок формування і оздоровлення лісів, розрубки ялинок під лініями електропередач тощо. Принаймні, у нас працює «гаряча лінія», ми оперативно реагуємо на всі звернення щодо порушень лісового законодавства, в тому числі і щодо незаконної заготівлі новорічних ялинок.
– Як відрізнити законно зрубані ялинки від браконьєрських?
– У цьому році головне підприємство-оператор Галузевої інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний облік деревини» розробило спеціальну самоклейну етикетку. Вона в рази дешевша від пластмасових бирок. Етикетка наклеюється довкола стовбура ялинки, використати її повторно неможливо, бо тоді штрих-код розривається. Кожному деревцю у Єдиній державній системі ЕОД присвоюється індивідуальний номер та ведеться реєстр усіх заготовлених деревець. Про походження придбаної новорічної ялинки можна дізнатися, безкоштовно ввівши номер із самоклейної етикетки або бирки на сайті підприємства-оператора www.ukrforest.com. Бажаю всім гарних новорічних свят!
Дякую за інтерв’ю.
Сергій Цюриць.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (168) - 88.4%
Пізно (5) - 2.6%
Яка різниця? (4) - 2.1%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (7) - 3.7%
Мені байдуже (5) - 2.6%