Що заробили й куди потратили

Що заробили й куди потратили

Фінансові інспектори здійснили рейд Маневиччиною і відшукали прогалини. Що ж їх не задовільнило? 

Державна фінансова інспекція у Волинській області нещодавно перевірила виконання зведеного бюджету Маневицького р-ну за 2010-2012 роки та І квартал 2013 року.
Як розповів заступник начальника відділу фінінспекції Олег Заєць, насамперед оцінювалися надання соціальних гарантій громадянам (зокрема – закладами освіти), формування і рівень виконання місцевих бюджетів. Також було встановлено причини, що негативно впливають на виконання бюджетів. Визначено шляхи вдосконалення управління бюджетними коштами і можливі резерви збільшення доходів зведеного бюджету. І крім того, встановлено причини недоотримання бюджетом належних йому платежів та інших надходжень. 
– Ми знаємо, наповнюваність бюджетів, а відтак – і фінансування соціальної сфери, залежать від дотримання платниками податків, зборів та інших платежів вимог чинного законодавства в частині своєчасної їх сплати та забезпечення належного адміністрування даних надходжень.  Проте, – зауважив Олег Олександрович, – до зведеного бюджету Маневицького району платники допустили податковий борг у сумі 743,3 тисячі гривень. 
Зокрема, борг із плати за землю становив 458,9 тис. грн., із яких 341,2 тисячі – за ТОВ «Полісся Агро Плюс» та 51,1 тис. грн – за ДП «Рибгосп «Маневичі»» ВАТ «Волиньрибгосп».
По окремих податках хоча борг станом на 1 січня 2013 року зменшився у порівнянні з початком року, однак його сума становила: по податку з доходів фізичних осіб – 219,2 тис. грн., по податку з власників транспортних засобів – 44,8 тис. грн., по єдиному податку – 20,4 тис. грн.
Фінінспекція перевірила, що найбільшими боржниками зі сплати податку з доходів фізичних осіб були суб’єкти підприємницької діяльності Смочук С.М із сумою боргу 109,2 тис. грн, що становить 49,8% недоїмки по даному виду податку, Жданов О.В. – 41,1 тис. грн (18,8%), Слюсарчук Н.П. – 30,8 тис. грн (14,1%) та Данилюк Л.М. – 13,2 тис. грн (6,0%).
– Майже 120 тисяч гривень недоотримав бюджет району через списання податкового боргу, причому 112 тисяч «пробачили» Маневицькому ВК-42, – зауважив Олег Заєць.
Майже 30 тисяч недоотримав бюджет через нестягнення орендної плати за землю, що без відповідних документів зайнята під господарськими дворами та будівлями.
Крім того, держава надала пільги зі сплати земельного податку до бюджету району, які щорічно повинні компенсуватися з Державного бюджету, та через недотримання даних вимог Маневиччині не компенсовано 3092,6 тис. грн.
– Ми дослідили: в районі є реальні резерви наповнення бюджету (більш як на 1,4 мільйони в рік), – зауважив заступник начальника відділу. – Скажімо, при раціональному підході до використання земель не витребуваних паїв та земель під господарськими дворами та будівлями до місцевих бюджетів району є можливість додатково залучити податку і орендної плати за землю 965,6 тисячі гривень у рік!
Додатковим резервом поповнення бюджету є також використання підприємцями землі комунальної власності на праві постійного користування (орендна плата тут може становити 338,1 тис. грн. у рік) та водних об’єктів (69,9 тис. грн у рік).
При укладанні договорів оренди землі, в окремих випадках, розмір орендної плати був нижчим від мінімально встановленого чинним законодавством, що стало причиною втрати доходів місцевих бюджетів на суму 20,2 тис. гривень.
Приміром, унаслідок проведення розрахунків за продану земельну ділянку із розстроченням платежу без застосування індексів інфляції, бюджетом Оконської сільської ради втрачено можливість додатково залучити доходів на суму 0,3 тис. грн.
Фінінспекція зауважила й на надто низькій у районі ціні квитків на дискотеки (3-5 грн), хоча електроенергія подорожчала на 50 %:
– Підвищення вартості вхідного квитка на вечори відпочинку, організовані сільськими клубними закладами на 0,3 гривні (10 процентів), Колківським районним будинком культури на 0,5 гривні (16,6 відсотки) та Маневицьким районним на одну гривню (20% процентів), дозволить додатково залучити до власних надходжень закладів культури району 15,3 тисячі гривень у рік, – порахували фінінспектори.
Після встановлення дієвого контролю за повнотою і своєчасністю надходження до бюджету 50% від орендної плати майна, отриманої комунальними госпрозрахунковими підприємствами – «Орендодавцями», та посилення їх відповідальності за невиконання зобов’язань перед бюджетом районний бюджет додатково отримає упродовж серпня-грудня 2013 року 2,9 тис. грн.
Наголосив Олег Заєць і на тому, що стан надання соціальних гарантій закладами загальної середньої і дошкільної освіти потребує покращення. Бо зношеність основних засобів шкіл району в середньому становить 61,5 відсотка, комп’ютерної техніки – понад 70, а в окремих навчальних закладах знос основних засобів сягає майже 90 процентів!
Як прокоментували фахівці інспекції, через фінансування навчальних закладів за залишковим принципом 11 шкіл не обладнані водопроводом та каналізацією, 31 школа не має спортивних залів, у 12 школах району відсутні комп’ютерні класи-комплекси, укомплектовано лише 8 спеціалізованих кабінетів з математики, а спеціалізованих кабінетів із хімії, біології, фізики, географії та інформатики в районі взагалі немає.
До мережі Інтернет підключені 26 шкіл, що становить усього 54,2 відсотки, тоді як у середньому по області даний показник сягає 71,4 проценти.
Та й самі загальноосвітні заклади не повністю заповнені. Із наявних у школі с. Годомичі 320 навчальних місць заповненими були лише 99, або 30,9%, у с. Велика Яблунька із наявних 350 місць заповненими були лише 142, або 40,6%. У школі с. Козлиничі в 2012 році навчалось лише 27 учнів, тоді як школа запроектована на 120, у с. Новосілки 25 учнів при проектній потужності 105 місць. Потужності шкіл сіл Семки та Набруска використовувались відповідно на 20,0% та 11,7%, внаслідок чого незадіяними залишались 77 учнівських місць у цих школах.
Хоча загальноосвітні заклади Маневиччини завантажені лише на 50% проектної потужності, однак садочки працюють із перезавантаженістю. Та й як може бути інакше, коли по Маневицькому р-ну лише 25 із 71-го населеного пункту мають свої садочки.
– По семи сільських радах (Карасинська, Новорудська, Великоведмезька, Лісівська, Серхівська, Лишнівська, Галузійська), на території яких проживає понад 350 дітей у віці від 1 до 6 років (8,3 процента від загальної кількості дітей), дошкільні заклади взагалі відсутні. А найнижчий рівень забезпеченості населення послугами дошкільної освіти спостерігається у Старосільській та Костюхівській сільських радах, де дошкільні установи мають змогу відвідувати менше чверті дітей дошкільного віку, – повідомив Олег Олександрович.
Відтак, склалася ситуація, що на території району проживає 4196 дітей віком від 1 до 6 років, а дошкільною освітою не охоплено 2469 дітей, із яких 350 дітей здобувають дошкільну освіту на базі ЗНЗ або через індивідуальне навчання, а решта 2119 дітей не відвідують ДНЗ взагалі! 
– Не забезпечено й коштів на харчування у школах і дитсадках. Тому воно організовувалося без дотримання натуральних норм, визначених постановою уряду. Зокрема, дітям не додавалися м’ясо, риба, овочі, фрукти, соки та молочна продукція, котрі замінялися крупами, бобовими та макаронами, – повідомив Олег Заєць, зрештою підсумувавши:
– Органам місцевої виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх структурним підрозділам дослідницька група фінінспекції розробила пропозиції організаційного характеру, які на даний час впроваджуються.
Підготувала Оксана БУБЕНЩИКОВА.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (614) - 86%
Пізно (27) - 3.8%
Яка різниця? (14) - 2%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.4%
Мені байдуже (30) - 4.2%