Шлях державності

Шлях державності

У другій половині дня для участі в нараді Президента України Віктора Януковича з адміністративно-господарським активом краю у сесійній залі обласної ради зібралися керівники структурних підрозділів органів влади на місцях, управлінь та відомств, державних підприємств, депутати різних рівнів та інші запрошені. Згодом голова облдержадміністрації Борис Клімчук скаже: «У цій залі, пане Президенте, зібралися ваші однодумці».

За кілька хвилин до початку наради у перші ряди сесійної зали завітали урядовці. На чолі йшла міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова, далі – віце-прем’єр Юрій Бойко, за ними – міністр соціальної політики Наталія Королевська, міністр культури й туризму Леонід Новохатько та інші. Усіх їх (міністра фінансів Юрія Колобова, міністра економіки Ігоря Прасолова, першого заступника міністра агропромполітики Івана Бісюка, гендиректора «Укроборонпрому» Сергія Громова, голову «Укравтодору» Євгена Прусенка і першого заступника міністра фінансів Анатолія Мярковського ) згодом представив особисто глава держави. Цікаво, що коли у своїх виступах чи репліках Президент Янукович згадував когось із них, то відповідний урядовець одразу піднімався з крісла і припиняв стояти лише після прохання Віктора Федоровича.
А народних депутатів Катерину Ващук і Сергія Мартиняка, які також побували на нараді, Віктор Федорович попросив уже в процесі засідання представити голову облдержадміністрації Бориса Клімчука. Той охарактеризував і так добре відомих на Волині людей коротко та ясно: Катерині Тимофіївні, хоча й після деяких дебатів, депутати облради присвоїли звання «Почесний громадянин Волині», і цим усе сказано, а Сергій Васильович, «хоча й молодий депутат, але, по-моєму, працює ефективно»…
Тож доки присутні в залі освоювалися на своїх місцях та спілкувалися із сусідами, глава держави, скориставшись невеликою паузою, відгукнувся на запрошення Бориса Клімчука й пообідав. Згодом голова облдержадміністрації розкрив цей «секрет»: обід у їдальні облради тривав рівно 35 хв. Спочатку за столом були Віктор Федорович і Борис Петрович. Потім до них приєдналися голова облради Володимир Войтович та Луцький міський голова Микола Романюк.
«Меню було доволі скромним, – зауважив Борис Клімчук. – Як-то кажуть, без чорної ікри. І без червоної: вони надто калорійні. А на завершення подали трав’яний чай».
Офіційна частина розпочалася з урочистих слів «Пані і панове! Президент України Віктор Федорович Янукович!». Правда, мало хто знає, що їх промовив молодий, але дуже талановитий артист облмуздрамтеатру Дмитро Рипюк.
Чільне місце у президії зайняв Віктор Янукович. Праворуч від нього розмістився Борис Клімчук, ліворуч – Володимир Войтович, біля якого сидів Микола Романюк. За їхніми спинами були Державний прапор України та особистий штандарт Президента України.
Щоб зняти цілком зрозуміле в подібних випадках напруження залу, Віктор Федорович без недомовок промовив:
– Мені приємно перебувати на Волині, так би мовити, з третьої спроби… Сьогодні над Києвом і за ним теж були грозові хмари, і ми їх облітали. Навіть Служба безпеки робила певні застереження щодо цього польоту, але чим ближче ми підлітали до Волині, тим небо світлішало. Потім сонця ставало все більше… А коли вийшли з Музею Волинської ікони, то було справжнісіньке сонячне сяйво! Щось у цьому є особливе, правда ж?
А потім було коротке вступне слово.
«Нам із вами є про що поговорити, і в мене є за що вас спитати. Бо завдяки вам у нас тут, на цій землі, є і успіхи, і поразки. Ми несемо спільну відповідальність перед українським народом. Я хотів би, аби сьогодні дали справедливу оцінку тому, як ми з вами виконуємо оці зобов’язання», – зазначив Віктор Янукович.
Серед недоліків роботи Президент назвав недостатню поінформованість населення про реформаторські справи держави. Мовляв, звідси – несправедлива та непрофесійна критика.
Наведення ладу у внутрішній політиці держави, всередині країни, Віктор Янукович порівняв із капітальним ремонтом у домівках українців: 
– За роки Незалежності нашу українську хату лише білили, підмазували, натомість настав час узятися за капремонт. Коли ми кажемо про внутрішню політику, то це, умовно кажучи, той порядок, який ми підтримуємо у своєму домі. А от зовнішня політика – це те, як ми вибудовуємо стосунки перш за все із сусідами, потім із тими, хто далі. І тут також повинна бути така стратегія, яка б захищала інтереси держави.
Не оминув глава держави теми євроінтеграції. Власне, цього й слід було очікувати. Адже Волинь – західний форпост держави на кордоні з Євросоюзом. Неспроста Віктор Янукович відзначив: голова Волинської облдержадміністрації Борис Клімчук як досвідчений дипломат і представник Президента у прикордонному регіоні добре розуміє поставлені завдання. 
«Це тема не сьогоднішнього дня. Ми займаємося євроінтеграцією більше 15-ти років. Хоча був період, коли ті, хто більше всього кричав про європейську інтеграцію, насправді нічого для неї не зробили», – зазначив Віктор Федорович. 
Глава держави не сумнівався, що в листопаді цього року Україна підпише угоду з Євросоюзом. Однак наголосив: це не означає, що, підписавши договір, «ми будемо протиставляти інтереси ЄС інтересам країн Митного союзу». Це не в наших інтересах, переконаний Віктор Федорович. 
Акцентував Віктор Янукович і на тому, що емоції довкола євроінтеграції об’єднали суспільство, згуртували його: «А висновок тут один: не буває вічних друзів та вічних ворогів. Є вічні інтереси. Україна повинна йти своїм шляхом – із повагою до своїх партнерів!»
Щодо стану справ на Волині, то Віктор Федорович наголосив: він задоволений тим, що зроблено в області за останні 3,5 роки, відколи головою облдержадміністрації – Борис Клімчук, якого й запросив до виступу.
Голова облдержадміністрації виступав не без хвилювань. Одразу ж зауважив: волинянам є за що дякувати Президенту, але є і потреба просити у держави подальшої підтримки. Розповів, зокрема, про успішне залучення коштів Євросоюзу на покращення інфраструктури краю через міжнародну програму «Польща – Білорусь – Україна» (наприклад, на реконструкцію міжнародного пункту пропуску «Устилуг – Зосин» Волинь отримала від ЄС 6,5 млн євро). Назвав кращі підприємства краю та ліпших аграріїв області, подякувавши керівникам за злагоджену роботу. Окремо зупинився на волинському досвіді щодо підтримки дрібних аграріїв коштом регіональних програм та на реформуванні медицини.
Хоч Волинь і не є пілотним регіоном у реформуванні медицини, але за останні кілька років зроблено в області чимало. Концепція поступового впровадження змін – проста:
«Поки не дозріє громада, ми не робимо різких рухів. Ми не пілотні, але це дає нам трохи більше часу. Знаєте, як ми кажемо тим, хто вагається зі змінами? «Бог із вами, сім років мак не родив»… Але ми терплячі, Вікторе Федоровичу. Ви – праві: треба людей переконувати. І ми сьогодні маємо чим переконувати! Наприклад, взаємодія зі Світовим банком дала нам можливість отримати 30 мільйонів доларів, які ми будемо інвестувати в реконструкції лікарських амбулаторій, в оснащеннях цих закладів і, безперечно, у формування довіри до медичного персоналу», – розповів голова облдержадміністрації.
На завершення виступу Борис Клімчук подякував Президентові за візит, а міністрам – за допомогу волинянам у реалізації добрих справ. 
Під час наради виступили також генеральний директор СП ТОВ «Модерн-Експо» та голова регіональної ради підприємців області Петро Пилипюк, керівник СГПП «Рать» Віктор Шумський, головний лікар Луцької міської клінічної лікарні Лариса Духневич, директор департаменту Центру надання адміністративних послуг Лариса Карпяк.
Петро Пилипюк розпочав із подяки на адресу Президента Януковича, Кабінету Міністрів і голови облдержадміністрації Бориса Клімчука «за єдність у підходах до формування економічної політики та уваги до потреб бізнесу». Це особливо важливо для вітчизняних підприємців, бо вони – «бізнесмени першого покоління».
Згодом пролунало чимало конструктивних пропозицій. Наприклад, щодо зменшення кількості безпідставних перевірок. Бо підприємство того ж пана Пилипюка цьогоріч перевіряли аж 20 разів. Порушень не знайшли. Але час потратили. Тому він і каже: «Основною метою перевірок має бути не накладення штрафів, а профілактика правопорушень».Він також запропонував розвивати дорожню інфраструктуру на території Волині, спростити дозвільні системи в будівництві, звернути увагу на монопольний диктат із боку постачальників сировинних матеріалів для будівництва та інших галузей економіки.
«Весь свідомий бізнес Волині підтримує Ваш, Вікторе Федоровичу, курс на реформи і на те, що спільно ми збудуємо європейську Українську державу!» – цими словами першим доповідач завершив свій виступ.
Вікторові Шумському випало говорити про стан волинського села. З цією місією він справився на відмінно, хоча, зазвичай, він вміє краще працювати, ніж виступати. 
Розповівши про успіху в рідній «Раті» (наприклад, середня врожайність пшениці сягнула 77 центнерів із гектара, а кукурудзи – 120!), він зазначив, що сьогодні на ринку виробництва сільгосппродукції рівні шанси мають господарники різних форм власності. В усякому випадку, цьому сприяють 19 цільових програм, що діють в області. Але на рівні держави треба жорсткіше ставитися до вітчизняного виробника, захистивши його від нечесних конкурентів. 
«Пора вже переглянути національне законодавство в цій сфері. А то село продає справжнє молоко, а місто купує замість нього якийсь низькопробний продукт!» – запропонував Віктор Анатолійович.
Висловив він і цілком слушну пропозицію: вирішити нарешті проблему пенсійного забезпечення людей, які працюють в особистих селянських господарствах. Бо доглядати за коровами що на великій фермі, що у власному хліві – одна й та сама важка праця.
А секретом успіху в сільгоспвиробництві теж поділився з власного досвіду: «Коли в роботу вкладаєш розум і душу, справа завжди буде прибутковою».
Лариса Карпик зосередила увагу присутніх на тому, що вітчизняна сфера надання адміністративних послуг із відомих причин відстала від європейських стандартів, але на прикладі нашого краю показала, що вона ефективно розвивається. «Не клієнт чи відвідувач до нас приходить, а клієнт і партнер!» – підкреслила вона. А для посилення ефективності в роботі висловила ідею пов’язати електронні бази з відповідними ресурсами МВС, ДПА та іншими структурами: щоби люди не витрачали зайвого часу на отримання якихось довідок.
«Реформа системи адміністративних послуг має бути не лише справою держави, але й кожного посадовця!» – підсумувала Лариса Карпяк.
Окрім характеристики стану в медичні галузі, Лариса Духневич озвучила й кілька нових ідей. Розуміючи, що в державі існує певна невідповідність між задекларованими соціальними гарантіями та реальним фінансовим забезпеченням, вона з гордістю повідомила про створення 13-ти із 18-ти запланованих центрів медико-санітарної допомоги та запропонувала створити кілька потужних ургентних центрів, куди пацієнтів можна буде доставляти не лише каретами швидкої допомоги, але й вертольотами санітарної авіації.
Вислухавши доповідачів, Віктор Янукович пообіцяв врахувати всі озвучені пропозиції, зокрема – щодо спрощення дозвільних процедур у містобудівній сфері та запровадження канікул на перевірки для сумлінних платників податків.
Результатом візиту на Волинь став проект доручення Президента України, в якому передбачено конкретні завдання, що стосуються не тільки волинських реалій, а й загальнодержавних. У документі буде обумовлено ремонт окремих доріг загального користування і магістралей, які ведуть до міжнародних пунктів пропуску; завершення будівництва мостового переходу через р. Прип’ять (с. Щитинь, Любешівський р-н) та комплексу протипаводкових робіт; капітальну реставрацію й реконструкцію пам’яток архітектури краю (церкви у с. Гішин Ковельського р-ну, мурів Луцького замку, земляних валів у Володимирі-Волинському); ремонт окремих доріг у Шацькому р-ні області. Дорученням Президента України передбачено також завершення будівництва Волинського обласного перинатального центру, внесення змін до оподаткування українських виробників дитячої іграшки тощо.
«Я вважаю, що тієї інформації, яку я сьогодні отримав, достатньо, щоб зробити один висновок: у вас є творчий підхід, є розуміння проблем, є й недоліки, над якими треба працювати. Не тільки ті, що стосуються місцевої влади, а й ті, котрі стосуються центральної влади. Від нашої ініціативи залежить, наскільки ми об’єктивно та швидко будемо просуватися у питаннях розвитку держави», – резюмував Президент.
А після короткої паузи – додав: «Часто з вами ми не зустрічатимемось. Мабуть, у цьому й необхідності нема. Але якщо будуть пропозиції і буде необхідна моя участь, то я готовий у будь-який час бути тут, на Волині».
Присутні провели високого гостя оплесками. За якийсь час він вийшов на вулицю і поїхав до аеродрому, звідки вже звичним маршрутом благополучно прибув у столицю.
І якщо вже під час візиту стільки разів згадувалися погодні умови, то треба зауважити: безхмарна погода була в Луцьку лише тоді, коли тут перебував Віктор Янукович. А ввечері знову почався дощ. За народною прикметою, коли хтось вирушає в далеку дорогу і раптом пішов дощ – до благополучного шляху.
Шлях Віктора Януковича на Волинь і до столиці видався добрим. Будемо вірити, що євроінтеграційна дорога нашої країни стане такою ж успішною, а наш край та волиняни й надалі не тільки віритимуть у власні сили, але й обґрунтовано розраховуватимуть на підтримку влади, яку обрали.

  • Коментуйте FaceBook
  • Коментуйте ВКонтакте
  • Опитування
  • Результати

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Чи варто Україні запровадити візовий режим із громадянами Білорусі та Росії?

Давно пора (596) - 86.3%
Пізно (24) - 3.5%
Яка різниця? (13) - 1.9%
А як тоді наші заробітчани поїдуть у РФ і РБ? (24) - 3.5%
Мені байдуже (29) - 4.2%